Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Na sklade máme až 50 000 kníh.
Tituly skladom doručíme do Vianoc.

Dean Koontz: Mesto alebo ľudia bez svedomia a ľudskosti

Autor: Mi B, 11. novembra 2015
thumbnail
Dean Koontz: Mesto

Každé ráno si k raňajkám urobí jeden toast navyše, položí ho na kuchynský stôl a zámerne ledabolým gestom ho zhodí na zem. Ak dopadne stranou natretou maslom navrch, s pôžitkom ho zje presvedčený, že dnes sa mu po celý deň nič zlé nestane. Ak však padne natretou stranou nadol, chlieb vyhodí, utrie maslo z podlahy a cez deň je špeciálne obozretný v tušení potenciálneho nebezpečenstva...

Malcolm má viacero nezvyčajných zvykov, toto je len jeden z nich. Mladý černošský chlapec Jonah, hlavný hrdina knihy Mesto, ich pozná, hoci nie všetky vie vysvetliť.

Mesto je nádherný príbeh o hudobne nadanom chlapcovi Jonahovi a o meste, v ktorom žije. Jeho život je celkom obyčajný až do chvíle, kým nestretne nádhernú ženu, ktorá mu v sne ukáže tváre a činy ľudí bez svedomia a ľudskosti.

Spodnú peru som mal navretú a pulzovala mi. Keď som si ju oblizol, zaštípalo to na mieste, kde bola preťatá...
To mŕtve dievča som videl v mysli tak jasne ako v tom sne. Nebol to žiaden napoly vymyslený fantóm, ale tvár so živo vykreslenými detailmi. Na hustých mokrých vlasoch sa ligotali kvapky dažďa. Modrá farba očí prechádzala do purpurovej, zreničky mŕtvolne rozšírené.

Ľudia zo snov vstúpia do Jonahovho života a s nimi aj nebezpečenstvo a strach. Vďaka tomu však spozná silu priateľstva a zachráni niekoľko životov. Spozná, ako na človeka vplývajú veľké aj malé tragédie, ako nešťastie dokáže človeka zničiť a niekedy ho, naopak, zachráni malý dobrý skutok.

„Keď je v hlavných správach počasie,“ povie mama, „je to hurikán, tornádo, prílivová vlna. V 99,9% naša Matka Zem veci neničí, ale vyživuje nás – to však nezvyšuje sledovanosť a nepredáva noviny.“ Opäť televízor vypla. „Čím chceš byť ty, Jonah? Správou alebo dobrým človekom?“

Dean Koontz originálne poukazuje na to, akí sme jedineční, krásni a aké čarovné chvíle vieme prežívať. No ukazuje aj to, akí strašní vedia byť ľudia; aké nebezpečné a desivé môže byť mesto. Jeho Mesto ukazuje tajuplnosť detského sveta, ktorý býva plný šťastia i radosti...občas však prevláda utrpenie a smútok. Koontz opäť dokazuje, že je majstrovským rozprávačom, ktorý šikovne premieša humor s napätím, nostalgiu s romantikou a dojímavosťou.

 

Produkty