! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Jeden veľký príbeh – Stred / Mária Bátorová

Helga je doktorandka na filozofickej fakulte. Prežíva nečakaný, milostný románik so starším mužom. Ten však končí tak náhle, ako začal. Po sklamaní v láske sa nesmelo púšťa do nového vzťahu...
Hlavní hrdinovia novej knihy Márie Bátorovej Stred, patria medzi, takpovediac, bratislavskú intelektuálsku smotánku. Každý sa nejako zapísal do povedomia kultúrne vzdelanej vrstvy, každý má samozrejme svoje problémy. Tie sú snáď o to nástojčivejšie, že hrdinovia príbehu veľa premýšľajú. Častokrát sa do detailov zamýšľaju aj nad situáciami, ktoré by prosto mohli nechať len plynúť... (Uvedomil si, že ženy potrebujú spolupatričnosť možno viac, ako lásku.)
Mária Bátorová pútavo opisuje nie len atmosféru vzájomných stretnutí svojich hrdinov a ich filozofické debaty, ale hlavne osudy troch generácií v období začiatku tretieho tisícročia. Okrem bravúrneho vykreslenia vnútra jednotlivých hrdinov s patričnou hĺbkou rozoberá aj aktuálne spoločenské problémy. Jej postavy sa okrem existenčných či sebarealizačných problémov, každý deň boria s útrapami, ktoré prináša láska, či iné rodinné putá.
Tak trochu iná kniha. Miestami nebolo úplne jednoduché sledovať niť myšlienok, v niektorých pasážach vyslovene odborných. (Takou časťou je napríklad kompletná prednáška jednej z hlavných postáv, Helginej starej mamy, Barbary Stankeovej "Vnútorná emigrácia ako gesto slobody"...) Ale aj to robí knihu jedinečnou.
Román, či skôr novela, Stred s vnútornou drámou postáv je plný úvah o zmysle života. Pútavý príbeh o nie celkom, či v pravý čas, naplnenej láske, a o kompromisoch, ktoré sme v živote nútení robiť. A hoci niekto bojuje viac, niekto menej, väčšina z nás si napokon - unavená, či rezignovaná - zvolí stred.
(Diana Dúhová)

← Predchádzajúci blog

Ako (ne)prísť o hlavu – Desiata symfónia / Joseph Gelinek

Nasledujúci blog →

Neobyčajné putovanie somálskej nomádky – Púštny kvet / Warris Dirie, Cathleen Miller