Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Joanna Connors: Nájdem si ťa

Autor: Jozef Urban, 11. októbra 2017
thumbnail

Skutočný príbeh o tom, ako sa autorka knihy vyrovnáva s vlastným znásilnením. Reálne prostredie, reálne postavy, reálny zločin. Kniha, ktorá sa každej žene zaryje do pamäti...

Joanna Connors je oceňovanou americkou novinárkou, ktorá sa na základe vlastných skúseností venuje problematike sexuálneho násilia na ženách. V knihe Nájdem si ťa, odkrýva vlastný príbeh o znásilnení v polovici 80. rokoch. O svojej traume mlčala takmer 30 rokov, no nakoniec sa vďaka svojej práci novinárky rozhodla vyrovnať s touto udalosťou.

Príbeh je písaný retrospektívne, teda autorka sa vracia do obdobia kriminálneho činu, ktorý bol na nej spáchaný, vo svojich spomienkach, jeho vyšetrovania a samotného súdneho procesu.  Nezabúda detailne pri tom opisovať celosvetové ale aj lokálne udalosti, ktoré sa stali oveľa rokov neskôr a s jej prípadom súvisia len okrajovo. Druhú časť knihy tvorí pátranie po násilníkovi, po jeho životnej ceste a Joanna postupne začína chápať, prečo bol niekto schopný vykonať tak ohavný skutok.

Titul je písaný pútavou formou, núti čitateľa prostredníctvom napätia rozčítavať ďalšiu a ďalšiu kapitolu. Zaujímavé sú pasáže, kde opisuje prostredie a spoločenskú situáciu veľmi prirodzením spôsobom, čo je pre čitateľa oddychové a zároveň ho obohacuje o všeobecný prehľad.

Kniha je vhodná pre čitateľov, ktorí uprednostňujú napínavé čítanie, prípadne osobne by som ju odporúčal mladým dievčatám, prípadne ženám s podobným nešťastným osudom, ako má samotná autorka.

O autorovi

Joanna Connors (1954), americká novinárka a spisovateľka. Spolupracovala s periodikami ako Los Angeles Times, Chicago Tribune, Glamour, Redbook a mnohými inými. Za svoju literárnu a žurnalistickú prácu získala viacero ocenení. V roku 2008 dostala za sériu novinárskych textov Pred znásilnením: Cesta preživších cenu Medill Medal za odvahu v žurnalistike, ktorú udeľuje Northwestern University. Knihu Nájdem si ťa ocenila v tom istom roku Columbia University cenou Dart Award za „úchvatné odkrytie vlastnej životnej traumy“.

Mimoriadne silná kniha Nájdem si ťa (Absynt, 2017) vyšla prvý raz v roku 2008. Ide o pozoruhodnú osobnú reportáž, v ktorej Joanna Connors pátra po mužovi, ktorý ju pred dvadsiatimi rokmi znásilnil. Jej osobný príbeh môže byť silným impulzom aj pre ďalšie obete nezmyselného sexuálneho násilia.

... viac

Produkty