Juliet Grey: Ja, Mária Antoinetta alebo prechádzka kráľovským dvorom
Kniha Ja, Mária Antoinetta podáva hutné svedectvo života európskych panovníkov 18. storočia, zvlášť tých z francúzskeho a rakúskeho dvora. Hlavná postava Mária Antónia, neskôr známa ako Antoinetta, rozpráva o svojej ceste za kráľovským trónom od detstva. Svojská, úprimná a neraz zanovitá dcéra Márie Terézie žije zozačiatku vcelku pohodlným, detským životom malej princeznej. Náuky ju veľmi nezaujímajú, jej svet tvoria kvety, hry a obľúbená sestra Šarlota. Všetko sa však mení vo chvíli, keď jej matka, bystrá, prísna a v mnohých smeroch nemilosrdná Mária Terézia dohodne sobáš s francúzskym dauphinom, pretože, ako sama vravieva – „ostatní vedú vojny, ty, šťastné Rakúsko, uzatváraš manželstvá“.
Rakúsko je po sliezskych vojnách vyčerpané, mierom z roku 1748 stratilo kľúčové územia a Prusko striehne na ďalšie rozšírenie hraníc. Novým spojencom ovdovenej Márie Terézie sa stáva Francúzsko, no dohovor je nutné spečatiť svadbou, veľkolepým a nezvratným zväzkom spolupráce. Dvanásťročná Mária Antoinetta však na púť budúcej kráľovnej nie je ani zďaleka pripravená, a tak prichádza kolotoč nevyhnutných procesií. Narovnávanie zubov, vykladanie živôtika, očakávanie plodnosti a nekonečné hodiny učenia. Rakúska panovníčka trvá na svojom, jej dcéra sa musí stať dokonalou vo všetkých ohľadoch, výchova k zodpovednosti, vládnutiu, láske k ľudu sa stavia ďaleko nad city, vnútorné prežívanie, či dokonca jednoduché a prirodzené detské potreby.
Európa 18. storočia, to je neustály strach o územia a privilégiá, tiché a temné hry mocností, dohody, ktoré sa v okamihu môžu premeniť na vojny. Spisovateľka Juliet Grey v románe výborne prezentuje atmosféru a náladu panovníckych dvorov, necháva nás vstúpiť do zákulisia komnát, bálov a dôležitých rokovaní a nezabúda ani na polemiky ohľadom vnútorných motivácií, obyčajných citov a ich nutného popierania. Mária Antoinetta vstupuje na francúzsky dvor ako pätnásťročná, pripravená nájsť cestu k srdcu svojho manžela, budúceho Ľudovíta XVI. Spočiatku však o jej citové potreby prejavuje záujem len otec, milovaný kráľ Ľudovít XV., a samotná hrdinka sa len ťažko vyrovnáva so zmenou postavania, odchodu od rakúskej rodiny, bojuje s novou pozíciou manželky, no najmä s dvornou francúzskou etiketou, takou odlišnou od tej rakúskej. Jej odhodlanie je ale silné a pripomína správanie ozajstného panovníka.
Ako to s kontroverznou panovníčkou nakoniec dopadlo, je historicky známy príbeh. V roku 1793 počas francúzskej revolúcie ju v Paríži pripravila o život gilotína a nenávisť revolučného ľudu. V knihe Ja, Mária Antoinetta však spoznávame panovníčku z celkom odlišného uhľu pohľadu, ako mladé, citlivé, trocha naivné, priateľské a statočné dievča, stotožnené so svojimi záväzkami, pripravené nesklamať svoju autoritatívnu matku. Kniha Juliet Grey vychádza z množstva historických publikácií a opiera sa aj o korešpondenciu kráľovských členov. Vcelku teda podáva síce beletrizovaný, ale na fakty bohatý a zaujímavý obraz života európskej monarchie.