Peter May: Čierny dom

Krimitriler Čierny dom predstavuje príbeh hlavnej postavy – detektíva Fina, ktorý prichádza na rodný ostrov, aby vyšetril vraždu.

Autor veľmi popisne približuje čitateľovi škótske prostredie ostrova, jeho chladivé počasie i krásy drsnej škótskej prírody. Približuje tiež návyky, tradície a zvyklosti obyvateľov, ktorí na ostrove žijú celý život.

Po príchode na ostrov Finovi blyslo hlavou, aké je nezvyčajné, že sa tak veľmi za ten čas zmenil, hoci na ostrove, kde vyrástol, sa nezmenilo takmer nič. Tento čas strávený na ostrove venuje nielen aktívnemu vyšetrovaniu vraždy, vracia sa tiež v spomienkach do svojho detstva, k prvej láske a ozajstnému priateľstvu.

Keď sa prechádzal po uliciach svojho detstva, pripadal si ako duch, čo naháňa svoju minulosť. S trpkosťou spomína na to, ako sa veľmi tešil, že raz odíde z tohto ostrova, kde ľudia spievajú žalmy ako výraz vďaky za tvrdý život, v ktorom našli zaľúbenie. Možno preto viackrát poukazuje na svoj negatívny vzťah k cirkvi. Hoci sa na prvý pohľad zdá, že sa na ostrove takmer nič nezmenilo, Fin zisťuje, že samotný ostrov zanechal výraznú stopu na jeho známych.

Stretáva sa so svojím najlepším kamarátom, ktorý zohral v jeho detstve dôležitú úlohu. Smiech akoby zázrakom uvoľnil všetko napätie, striasol zo seba stres z toho, že sedí a rozpráva sa s priateľom, ktorý sa stal cudzím človekom. Nezáležalo na tom, ako veľmi sa za predchádzajúce roky odcudzili, ich spomienky boli niečo, čo ostane pre nich navždy spoločné. Zostane pre nich životným putom. To však ešte netuší, ako výrazne sa premietol jeho odchod z ostrova do života kamaráta.

Každým dňom pobytu na ostrove získava viac informácií a je vždy o krok bližšie k pravde a k rozuzleniu vražednej záhady. V závere je čitateľovi odhalený nielen výsledok krimi príbehu, ale tiež následky, ktoré si Fin so sebou z ostrova odnáša  preč. Tento triler vypovedá o tom, aké silné dôsledky môže mať ľudské nešťastie a ako ďaleko dokáže človek zájsť v zmýšľaní a následnom konaní.

Nakoľko Peter May je škótsky scenárista, Čierny dom je skvelý detektívny román, ktorý autor situoval do prostredia, ktoré mu je známe a dobre mu rozumie. Čitateľ postupne smeruje k chvíli, keď sa staré spomienky začnú zbližovať so súčasnosťou, až sa v jednom momente pretnú. Preto poskytuje čitateľom výborný zážitok z čítania tohto diela.

← Predchádzajúci blog

Arne Dahl: Európske blues

Nasledujúci blog →

Literárna revue 22/2015