Kniha, ktorá vám dá jedinečné lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí
Na knižnom trhu sú k dispozícii viaceré publikácie zaoberajúce sa peniazmi, no mnohé sú písané zložitým, pre bežného človeka nezrozumiteľným jazykom.
Je preto vítanou zmenou, keď sa objaví dielo, ktoré má záujem priblížiť širokej verejnosti zložitú problematiku ľahko pochopiteľnou formou.
Takýmto svetlým príkladom je publikácia z vydavateľstva Aurora, Psychológia peňazí.
„Základnou myšlienkou tejto knihy je, že to, aby sa nám darilo s peniazmi, veľmi nesúvisí s tým, akí šikovní sme, ale najmä s tým, ako sa správame. A správanie niekoho ťažko naučíte, dokonca aj keď ide o veľmi šikovných ľudí,“ uvádza autor Morgan Housel hneď v úvode knihy.
Čo teda robiť, aby sme dosahovali uspokojivé výsledky a robili správne finančné rozhodnutia?
Užitočné rady pre lepší život
„Je to jedna z najlepších a najoriginálnejších kníh o financiách za posledné roky,“ vyjadril nadšenie novinár Jason Zweig z prestížneho denníka The Wall Street Journal
V čom je teda kniha taká originálna?
Jej prevratný prístup spočíva v odklone od tradičného nazerania na peniaze cez výpočty a finančníctvo. Sústreďuje sa na samotného človeka a jeho spôsob premýšľania o financiách.
Kniha upriamuje pozornosť na naše zakorenené zlozvyky a ponúka návod, ako preprogramovať správanie zamerané na chamtivosť, porovnávanie sa a riskantné investície, na konanie vedúce k stabilite, nezávislosti a spokojnosti. A to i napriek tomu, že nebudeme mať viac ako náš sused. V devätnástich krátkych kapitolách sa snaží Housel na reálnych príkladoch čo najjasnejšie vysvetliť, ako pracovať s financiami efektívne a naopak i to, čomu sa radšej oblúkom vyhnúť.
Ako nájsť rozumnú rovnováhu v správaní a rozhodnutiach, aby sa peniaze stali našimi dobrými spoločníkmi a neboli každodenným strašiakom.
„Finančný úspech nie je veľká veda. Je to tzv. mäkká zručnosť, kde je dôležitejšie to, ako sa správate, ako to, čo viete,“ podotýka autor. Dozviete sa mnoho zaujímavých faktov, ako napríklad rodné prostredie a naše skúsenosti ovplyvňujú narábanie s peniazmi, aký je najväčší prínos peňazí, či ako je to so šťastím pri investovaní.
Autor sa venuje aj riziku a omylu, ktoré neobchádza nikoho, kto investuje. Autor na záver odhaľuje aj model vlastného finančného správania.
Psychológia peňazí
Známe mená, história aj grafy
Netreba sa obávať, že by na vás zo stránok vyskočili zložité prednášky a neprehľadné vzorce, práve naopak. Autor podáva celú problematiku v zrozumiteľnej, zaujímavej a miestami vtipnej podobe postrehov vychádzajúcich zo skúseností a skutočného života.
Zvolil jednoduchú formu, aby ktokoľvek dokázal jeho závery aplikovať a porozumel im aj bez finančného vzdelania. Využíva na to pútavé rozprávanie pretkané známymi menami, históriou a jednoduchými grafmi.
Psychológia peňazí je kniha pre každého, kto má záujem nazrieť na svet financií cez optiku psychológie a nie finančníctva. Pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú pomocou múdrych rozhodnutí dopracovať k spokojnosti a finančnému zabezpečeniu.
Jednoducho a bez potreby poznania zložitých mechanizmov. Bude to cesta vyžadujúca si trpezlivosť a rozvahu, no jej výsledok bude rozhodne stáť za to.