Robert Menasse: Blažené časy, krehký svet

Jednoducho ste skutočný intelektuál, vnútorne nestabilný, večne pochybujúci o sebe, o svete, o láske, o Hegelovi a o vlastnej existencii. Neschopný reálneho života, snažíte sa len ukončiť štúdium a dokázať svetu, že za niečo stojíte, ak vám s tým samozrejme niekto pomôže... náhodne... v žiadnom prípade nie premyslene, vypočítavo.            

A máme hlavného hrdinu. Leo Singer.

V čase najväčších pochybností stretáva Leo Judith Katzovú. Stáva sa jeho múzou, láskou, večne načúvajúcou Judith, ktorá má svojich vlastných problémov až nad hlavu. Tieto dve stratené existencie - študenti sa dlhé roky stretávajú, bojujú so svojimi vlastnými démonmi. Judith a Leo sú predstaviteľmi doby, keď sa menila spoločnosť. Autor zachytáva cez myšlienky oboch hlavných hrdinov podstatu blažených časov, ktoré sa už nikdy nevrátia a nebezpečenstvo krehkého sveta, ktorý v tých časoch nastal. Menassemu napomáha v príbehu konštruktívna postava Leovho strýka, vplyvného človeka, ktorý sa usadil v Brazílii a vie, ako to vo svete chodí. Vo svojom salóne pravidelne prijíma osobnosti brazílskeho spoločenského života, a keďže okolnosti privedú Lea k strýkovi, je práve na ňom, aby teraz on viedol synovca k úspechu. Či sa mu to podarí, dočítate sa v tomto skvelom románe. Zrodí sa nový výklad Hegela, ktorý prevráti svet?

Robert Menasse nepíše jednoducho o jednoduchých veciach. Pripravte sa na výpoveď o dobe, ktorá sa už nevráti. O ľuďoch, ktorí napriek svojej zmätenosti hľadali svoje miesto v spoločnosti a nebodaj ju chceli aj zmeniť. Možno aj revolúciou, možno len myšlienok...

 

Nasledujúci blog →

Literárna revue 05/2016