Skvelá dovolenková Cicuška – Cicuškine zápisky / Olivia Olivieri

Chvalabohu... Ale vážne: Cicuškine zápisky od Olivie Olivieri sú trefnou a veľmi dobre napísanou cestou k zmýšľaniu podobných veľkomestských „Cicušiek“, ktorých jediným zmyslom života je „kúlovo“ vyzerať, chodiť do solárka, na „kaves“ a byť „celebritou“.
Cicuškine zápisky sú písané „reálnou bratislavčinou“ a prinášajú veselé, niekedy až tragikomické príhody blondínky Cicušky, blúdiacej životom. Stretávame ju v niekoľkých polohách : Ako babenku, ktorá dychtí po najnovších výstrelkoch módy, chlapoch, pri ktorých je pre ňu zo začiatku najdôležitejšia výška ich konta a rande „s ich kreditkou“ . Kniha je písaná nesmierne sviežo a vtipne a čo by som nikdy nepredpokladal, aj vážne. V čom? V tom, že niektoré veci, názory, ktoré sú v nej vyslovené, hovoríme len potichu. Cicuška ako literárna postava prežíva príhody, používa slová, ktoré sú pozbierané z hlášok na ulici, v baroch, v kaviarňach, alebo len tak z rečí okoloidúcich. Až som mal pri jej čítaní miestami obavy, či sa nevraciame do časov nedávno minulých, keď sme si iné mysleli a iné hovorili. Ale to bol našťastie len chvíľkový pocit. Cicuška nastavuje zrkadlo tak trochu všetkým. Svojim spôsobom sa každý z nás zaoberá aspoň raz za čas nepodstatnými vecami, ktoré sú ale v danú chvíľu pre človeka tie najdôležitejšie. Cicuška mala tých „problémov“ hneď niekoľko: Byť dobre upravená (čiže nevyzerať ako „z Vidlákova“), chodiť na rande len s prachatými chlapmi,  ukazovať sa v „správnej“ spoločnosti a byť v Novom čase. „Kto nie je v Novom čase, akoby ani nežil.“
Od Cukríčka prechádza Cicuška k Samíčkovi, aby nakoniec zakotvila pri Kocúrikovi. Medzi nimi sa mihlo pár rýchloviek, letmé vzťahy, metrosexuál... Aby sme jej nekrivdili, táto blonďavá mysliteľka má aj svoje zásady charakteru morálneho a vlastne jej to dobre páli - má totiž dávno vyriešený aj svetový mier. V závere kinihy sa Cicuška trochu filozoficky vyznáva zo svojich pocitov: “Stala sa taká vec, s ktorou sa nedá bojovať. Voľačo, čo je nezvratné, jako smrť...“ Čo to je, sa dozviete, keď si Cicuškine zápisky prečítate. Táto knižka sa zrejme nedostane do učebníc literatúry, ale je to skvelé osviežujúce a hlavne vtipné letné čítanie.
Pribaľte si Cicušku na dovolenku, určite vás nesklame a smiechu sa nezdržíte, za to vám ručím...
(Štefan Michalík)

← Predchádzajúci blog

Celý život v 36. Hodinách – Kráľ dubákov / Jurij Poľakov

Nasledujúci blog →

Peter Krištúfek: Blíženci a protinožci alebo strašidelne skutočná kniha o láske a sexe