Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 54 miestach na Slovensku

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Autor: Milada Grohoľová, 18. apríla 2016
thumbnail
Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Ak máte chuť na knihu, ktorá vás vytrhne z reality, tak jedine starčeka. Skvelé, ľahké a pútavé čítanie, plné nezvyčajných zápletiek. Putovanie storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol je vtipné, absurdné a neuveriteľné už od jeho prvých krokov, ktoré sa rozhodol urobiť, keď opustil domov dôchodcov v deň oslavy svojich stých narodenín.

Hlavným hrdina Jonassonovho Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a zmizol je Alan Karlsson, ktorý má plné zuby pobytu v domove dôchodcov. Rozhodne sa odtiaľ ujsť, takže zatiaľ čo sa v spoločenskej miestnosti pripravuje personál na oslavu jeho narodenín, vylezie oknom zo svojej izby. Pošliape pár kvetín, starostlivo vysadených pod oknom a len tak v papučiach sa vydá na autobusovú stanicu ... A tu sa začína Alanova cesta plná absurdných stretnutí so zaujímavými postavičkami. Nedobrovoľne a náhodou sa v minulosti priplietol k mnohým dôležitým historickým udalostiam a ovplyvnil ich.

Počas čítania sa budete smiať. Budete zvedaví, čo všetko ešte tento jednoduchý človek zažil, vyviedol a koľkým vysokopostaveným ľuďom skomplikoval ich plány ovládnuť svet.

Príjemné čítanie vytvárajú sympaticky vykreslené postavy. Hlavný hrdina je pochybnej  morálky a má sklon vyhadzovať veci do povetria – je nadšencom dynamitu už od mlada ... Jeho rozhodnutia vzbudzujú pochybnosti, či je naozaj taký naivný alebo nebodaj až hlúpy. Ale všetko je to len hra. Skvelá hra autora s postavami a ich osudmi. Strieda kapitoly odohrávajúce sa v súčasnosti s tými, ktoré sú spomienkami na Alanovu minulosť.

Záver knihy je prekvapujúci a dojímavý, čo zrejme čitateľ od takto absurdného príbehu, ktorý je miestami dosť sarkastický, nebude očakávať. Kniha bola v roku 2014 aj sfilmovaná. Jonas Jonasson pokračuje svojským humorom a nezvyčajnými osudmi postáv vo svojich ďalších románoch - Anaflabetka, ktorá vedela počítať a Zabijak Anders a jeho priatelia.

 

 

O autorovi

Jonas Jonasson (1961) sa narodil a vyrástol vo švédskom Växjö. Po štúdiu jazykov v Göteborgu pracoval ako novinár najskôr v Smalandsposten, potom v Expressen. Neskôr sa venoval konzultačnej činnosti v oblasti médií a nakoniec pracoval v mediálnej agentúre OTW.

Po dvadsiatich rokoch v novinách, televízii a mediálnej komunikácii predal všetko, čo mal, a dal výpoveď. Teraz žije v kantóne Ticino, čo je po taliansky hovoriaca časť Švajčiarska, v dome s výhľadom na jazero Lugano.

Jonasson v jednom rozhovore dokonca priznal, že pri písaní románu ho ovplyvnili Osudy dobrého vojáka Švejka od Jaroslava Haška: „Rozhodne ma ovplyvnil Švejk. Keď na to príde, nemôžete s istotou povedať, či to bol najhlúpejší človek prvej svetovej vojny, alebo jediný, kto rozumel, o čo tam šlo. To isté sa dá povedať o Allanovi. Možno je tam ešte ... viac

Produkty