Jana Pronská stojí za zbierkou kníh pre zdravotníkov (rozhovor)

Návrhu Jany Pronskej, držiteľky ocenenia Slovenská spisovateľka roka 2020 v Panta Rhei Awards sa okamžite chytili desiatky slovenských autorov. Členovia iniciatívy Zachráň knihu zorganizovali vianočnú zbierku svojich kníh pre zdravotníkov na Covid oddeleniach. Týmto skromným gestom sa chceli poďakovať za ich námahu a obetavosť počas mesiacov vyčerpávajúcej práce s tými najzraniteľnejšími.

Ako Vám skrsol nápad spraviť zbierku kníh pre zdravotníkov Covid oddelení po celom Slovensku?

Považujem sa za empatického človeka a hlboko sa ma dotýkajú niektoré životné príbehy či aktuálne dianie v spoločnosti. Každý si nesie svoj kríž, no myslím si, že nenávisť a necitlivosť by mala byť tým posledným, čím si ho chceme nadľahčiť. V tomto prípade bola impulzom jediná fotografia vyčerpaného lekára stojaceho nad svojim pacientom a pod ňou spŕška komentárov. Zasiahlo ma to. Jediné, na čo som myslela, bolo ako im pomôcť a poďakovať, že nie sú len vulgárni hejteri a nespokojní, že im fandia aj ľudia ako ja, trúfam si tvrdiť, že väčšina, ktorá potrebovala ich pomoc.

Kto sa do iniciatívy zapojil a aký bol priebeh?

Bola som nadšená, keď sa Iniciatíva Zachráň knihu na čele s Mirkou Varáčkovou a Monikou Macháčkovou a s nimi množstvo slovenských spisovateľov, vydavateľov rôznych žánrov pridalo a podporilo nápad zrealizovať, a tak sa poďakovať všetkým zdravotníkom na Covidových oddeleniach, ale nielen im. Lebo poďakovanie si zaslúžia všetci tí, ktorí napriek pandémií zostali pri lôžkach svojich pacientov. Mnohí spisovatelia ihneď prijali výzvu.

Kam putovali ich knihy?

Knihy sa posielali zo všetkých kútov Slovenska od rôznych autorov. Vytvorili sa zberné centrá a v rozpätí ani nie dvoch týždňov stovky kníh precestovali krajinu, aby sa pred Vianocami dostali do 17 nemocníc, ktoré boli Covidom postihnuté najviac. Je to len kvapka v mori, no chceli sme, aby sa zdravotníkom dostalo najmä poďakovanie a podpora, to, že na nich myslíme aj my, sme vďační za každú kvapku potu, za každú hodinu, ktorú venujú svojím pacientom na všetkých frontoch.

Kedy a kto odovzdá knihy?

Knihy sa odovzdávajú v posledných dňoch pred Vianocami aj s listom, ktorý odobrili všetci spisovatelia podľa gestorov jednotlivých zberných miest. Každý jeden má môj obdiv a úctu, rovnako ako všetci autori a vydavatelia, ktorí sa do tejto iniciatívy „Spisovatelia zdravotníkom“ zapojili či už pod Iniciatívou alebo samostatne.

Plánujete ešte podobné akcie?

Neplánujem nič. Ani táto aktivita v mojom ponímaní nemala byť plánovanou akciou, a ani ju tak nevnímam. Skrátka prišla a nápad s pomocou všetkých zúčastnených, ktorí zmýšľajú rovnako, sa zrealizoval. Ak spolu potešíme čo i len jedného lekára, zdravotnú sestru, či ošetrovateľa, splnilo to účel. Nič viac netreba.

Čím sú pre Vás Vianoce?

Najkrajším obdobím roka! Všetko žiari, snehom pokrytá zem pôsobí tak čisto a nevinne, ľudia majú k sebe bližšie, sú akýsi milší a ústretovejší, usmievajú sa a želajú si všetko dobré bez ohľadu na starosti a presne tak to vnímam. V televízií ide jedna rozprávka za druhou, a hoci z nich už moje deti vyrástli, Popoluška skrátka nepustí, bez nej by sa hádam Vianoce ani nerátali. Predovšetkým ide o tú výnimočnú atmosféru, o pocit, že cez Vianoce je všetko krásne – vysvietený stromček, blikotavé sviece na vyzdobenom stole, pri ktorom sme všetci. Aj synovia si bez reptania nasadia kravatu či motýlika. (smiech) Očakávania z prekvapení, ktoré sa skrývajú pod stromčekom vôbec nemusia byť honosné. Vždy som učila deti, že ide len o to, koľko lásky do svojich darčekov vložia, takú majú hodnotu. A tiež, že pod stromčekom nesmie chýbať kniha.

Čo by želali čitateľom, ale aj slovenským autorom do roku 2022?

Všetko dobré, krásne sviatky, nech sú plné lásky a rodinnej pohody a nech Vás v roku 2022 čaká čo najviac krásnych životných príbehov! Všetkým umelcom by som priala hlavne zdravie, rok láskavejší, pokojnejší, vľúdnejší a aktívnejší rok ako tie predchádzajúce. Nech ich knihy, piesne, hry oslovia srdcia fanúšikov. Nakoniec azda citát: „Pokorne zaklop na bránu srdca a keď sa stráž opýta kto si, úprimne odveť – Láska - a otvorí sa ti dokorán.“

 

← Predchádzajúci blog

Coldplay vás príjemnou melódiou navnadí na tú správnu vianočnú náladu

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje knihu Tajomstvá umenia