Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Gustáv Murín: V tieni Černobyľa

Autor: Panta Rhei Tím, 31. marca 2016
thumbnail
Gustáv Murín: V tieni Černobyľa

Tento rok si pripomíname 30 rokov od havárie jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle.

Za tri desaťročia sme sa nielen poučili, ale poznáme aj do detailov, ako k tejto havárii došlo a aké boli jej následky. Na základe týchto faktov i vlastných odborných skúseností s vplyvom  žiarenia na živé organizmy napísal Gustáv Murín román, ktorý prináša nové a aj prekvapujúce pohľady s cieľom osloviť širokú verejnosť. Autor v rámci dramatického príbehu populárnou formou cituje odborné štúdie, ktoré približujú problematiku jadrovej energetiky aj laikovi tak, aby sa jej nebál a naopak zdôrazňuje jej výhody pre ľudskú spoločnosť.

Viete, že ruské tajné služby vyvinuli vraždy pomocou rádioaktivity namiešanej do nápoja? Tak sa pomstili Litvinenkovi, bývalému agentovi KGB, ktorý utiekol do Londýna. Zomrel koncom roku 2006, potom, čo vypil rádioaktívne polónium namiešané do čaju.

Viete, že za celú tragédiu Černobyľu môže jediný muž, inžinier Ďatlov, ktorý už predtým počas vojenskej služby na Sibíri prekonal pri havárii v jadrovej ponorke bez trvalých následkov ožiarenie 200 rem, čo je trojnásobok povolenej dávky? S jadrovým reaktorom mal teda nevybavené účty a veril, že ho skrotí. Po výbuchu ho zasiahla dávka 390 rem. Ale žil bez zjavných následkov ešte deväť rokov, prežil aj súd a väzenie a nakoniec zomrel na obyčajný infarkt.

Viete, že pred Druhou svetovou vojnou existovala zubná pasta obsahujúca rádioaktivitu, aby zuby krajšie žiarili?

Zubná pasta s obsahom rádioaktivity

Ďaleko viac sa o neviditeľnej smrti, veľkých peniazoch a láske dozviete v najnovšej knihe Gustáva Murína V tieni Černobyľa.

Srdečne Vás pozývame na krst knihy v utorok 26. apríla o 17:30 hod. v Panta Rhei Poštová.

Gustáv Murín (1959) publikoval počas vysokoškolských štúdií články o ochrane životného prostredia, z oblasti kultúry a poviedky v denníkoch a časopisoch. Knižne debutoval roku 1989 reportážnou prózou Případ pohřbeného hřbitova vychádzajúcou z jeho ekologických úsilí a ochranárskeho zmýšľania.

Nasledovali zbierky poviedok a esejí, romány, novela, vedecko-popularizačná štúdia o biológii, úvahy o manželstve, o dlhovekosti, faktografia o organizovanom zločine, popularizačné encyklopédie a zbierky cestovných príbehov.   

Gustáv Murín autorsky spolupracoval so Slovenským  rozhlasom, napísal rozhlasové hry, autorsky aj účinkovaním prispel k viacerým televíznym reláciám.

Najväčší čitateľský ohlas zaznamenala jeho „Mafiánska séria“, ktorá vyšla vo vydavateľstve Marenčin PT: Mafia v Bratislave - 1989 – 1999 dekáda zločinu a trestu (2009),  Mafia na Slovensku - Osudy bossov Černákovej éry (2009),  Boss všetkých bossov - Mikuláš Černák (2010),  Mikuláš Černák (2010), ... viac

Produkty