! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Nikto nenapísal lepšiu knihu, než je Hlava 22. Ani Heller

Je Hlava 22 najlepšia kniha, aká kedy bola napísaná? Pre niektorých možno áno, ale na túto poctu sú aj vážnejší kandidáti. Titulok tohto článku však vychádza z vtipnej odpovede, ktorú dal kedysi dávno autor knihy novinárovi. Ten ho totiž podpichol nasledujúcou vetou: “Už ste nikdy nenapísali nič tak dobré, ako bola Hlava 22.” Heller sa nenechal zaskočiť a odpovedal bonmotom: “A kto napísal?”

Hlava 22 zosmiešňuje armádu

Kniha sa však nerodila jednoducho. Heller ju začal písať už v roku 1953, ale svojho prvého vydania sa dočkala až v roku 1961. Román sleduje príbehy fiktívnej 256. letky americkej armády, ktorá je počas druhej svetovej vojny umiestnená na ostrove Pianosa.

Dej knihy, ktorej hlavnou postavou je kapitán John Yossarian, je čitateľovi sprostredkovaný nelineárne a každá kapitola nesie meno niektorej z postáv z Yossarianovho okolia.

Heller sa ako vojak zúčastnil bojov v druhej svetovej vojne. Pri drsnej a zosmiešňujúcej kritike pomerov v armáde v Hlave 22 sa však podľa vlastných slov inšpiroval skôr vojnou v Kórey a McCarthyizmom, ktorý sa naplno rozbiehal v USA.

Joseph McCarthy bol americký senátor, ktorý sa preslávil svojím bojom proti komunizmu. Ten práve v rokoch 1953 a 1954 pripomínal skôr hon na čarodejnice. Inšpiráciou pre knihu bol aj román českého autora Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka za svetovej vojny.

Heller sa priznal, že počas jeho pôsobenia v armáde nikto proti vojne neprotestoval a so spolubojovníkmi považovali svoju účasť vo vojne a v bojoch za “otázku cti”.

V Británii sa Hlava 22 stala hitom

Kniha krátko po vydaní zaznamenala mierny ohlas a predali sa z nej tisícky kusov. Bola síce nominovaná na National Book Award, ale nedostala sa do rebríčka bestsellerov.

Všetko sa zmenilo po jej vydaní vo Veľkej Británii, kde sa okamžite stala hitom. Po vydaní paperbackovej verzie sa spustila doslova lavína. Za osem mesiacov sa v USA predalo 1,1 milióna kusov.

K úspechu knihe okrem predaja v Británii pomohol aj odmietavý postoj verejnosti k práve prebiehajúcej vojne vo Vietname a protivojnové vyznenie románu. Podľa kritika Alfreda Kazina je témou knihy totálne šialenstvo vojny a tých, ktorí mu podľahnú. Je tiež o trápení jedného muža Yossariana, ktorý pozná rozdiel medzi zdravým rozumom a nezmyselnosťou systému.

Hlava 22 sa dočkala filmového spracovania v roku 1970 a v roku 2019 nakrútil šesťdielnu minisériu herec a režisér George Clooney. Za 61 rokov od svojho prvého vydania sa Hlava 22 stala kultovou protivojnovou knihou, ktorá však vyvoláva protichodné emócie. Už krátko po vydaní ju napríklad New York Times v recenzii vychválil a Newyorker zase zhodil. Asi platí to, čo napísal jeden z prvých recenzentov: “Zdá sa, že veľa ľudí túto knihu miluje presne pre tie isté dôvody, pre ktoré ju iní nenávidia.” Tak teda urobte si názor sami.

 

← Predchádzajúci blog

Kráľovnú Alžbetu II. korunovali pred 69 rokmi

Nasledujúci blog →

Pripravte sa na leto. Nová Evitovka je tu a MDD za dverami