A-knihy
vydavateľstvo
Dvadsaťštyri strážcov Slovenska
Aj vrchy majú svoje príbehy. Príbehy a tajomstvá. Napríklad taký Strážov. Asi na ňom dakto strážil... Kto to bol? A prečo? Alebo Kráľova hoľa. Ktorý kráľ sa dostal do jej mena? Príbehy vrchov sú príbehmi ľudí, ktorí pod nimi žili. Často sú skryté do stôp, ktoré na vrchu nájdeme. Napríklad stopy po pustovníkovej jaskyni na Inovci. Kto v nej býval? A čo za baba dala meno Babej hore? A prečo sa jej najvyšší bod volá Diablak? Aké tajomstvo skrývajú jaskyne v Havranej skale pod Zárubami? Alebo ľudskou rukou vykresané diery do krivánskej žuly blízko turistických chodníkov. Akí dávni návštevníci ich vytesali a čo tam hľadali? A staré valy, stopy pradávneho veľkomesta na Sitne? Knižka autora, ktorý sa histórii slovenských vrchov venuje už desaťročia, ti vyrozpráva príbehy dvadsiatich štyroch nemých strážcov našej krajiny. Príbehy, ktoré nám dochovala ľudská pamäť, história, dotvorila fantázia. Ich magickú atmosféru vhodne dokresľujú nádherné ilustrácie Jána Kurinca. Keď nabudúce niektorý z týchto vrchov navštíviš, budeš sa naň dívať inými očami. Nazrieš za oponu jeho tajomstiev...
Sušienky zo samých dobrôt
Päťdesiat osvedčených receptov na sušienky. Jednoduché na prípravu a plné dobrôt. Vhodné len tak ku káve, pre školákov na desiatu, aj ako alternatívne vianočné pečivo. Najlepšie chutia upečené s láskou.
Celoživotné skúsenosti
Autorka receptov sa dlhé roky venovala publikovaniu v oblasti sladkého pečiva, tradičných aj netradičných múčnikov a medovníkárstvu. Vydala viac ako desať samostatných publikácií a dlhé roky spolupracovala s časopisom Dobré jedlo. Vo svojej tvorbe sa špecializovala najmä na zdravé a alternatívne suroviny. Obsah knihy je to najlepšie z najlepšieho. Rokmi overené a osvedčené dobroty. Niečo ako zápisník s babičkinými receptami, ktorý sa odovzdáva s generácie na generáciu ako rodinný poklad.
Jednoduché na prípravu
Väčšinu receptov pripravíte rýchlo a jednoducho. Zabudnite na vaľkanie, vykrajovanie aj zložité zdobenie. Stačí zarobiť cesto a šup na plech. Zvládnu to úplní začiatočníci, zaneprázdnené ženy aj maškrtní muži. Nemáte čas vypekať vianočné pečivo? Vyskúšajte zdravšiu a jednoduchšiu alternatívu.
Každý recept je niečím výnimočný
Pestrosť a originálna kombinácia surovín zaručuje, že nenájdete dva podobné recepty. Nedajte sa oklamať, ak sa niektoré podobajú. Chuťovo sa všetky odlišujú. Autorka svojimi dlhoročnými skúsenosťami oslovuje najmä mladšiu generáciu, ktorá preferuje zdravý životný štýl. Pestré a kreatívne zloženie receptov zaručuje, že si každý nájde tú svoju obľúbenú maškrtu.
Biopole človeka
Podmanenie a ovládnutie prírody prebiehalo súbežne s ničením našej vnímavosti voči vlastnej prirodzenosti. Človek sa odcudzil prirodzenému životu, v ktorom kedysi, ako člen kmeňovej kultúry, bol pevne zakotvený. A dodnes na to dopláca. Stráca schopnosti vnímať energie predmetov, rastlín, vnímať energiu miesta kde si chce sadnúť. Nespolieha sa na seba, ale verí odborníkom, ktorí predsa vedecky potvrdzujú, že to a to je pravdivé. Vôbec napríklad neuvažuje o tom, že by mu mohli hodinky na zápästí, mobil vo vrecku, alebo kľúče od auta s diaľkovým ovládaním narúšať toky energií qi a ovplyvniť negatívne jeho biopole. Ja som presvedčený, že človek v paleolite by sa takého predmetu nedotkol ani dvojmetrovou palicou. Cítil by, že ho nejakým spôsobom môže ohroziť. Moderný človek nosí funkčné oblečenie z umelej hmoty, ktoré nabíja telo statickou elektrinou, ktorá nemôže byť odvedená do zeme, pretože má topánky kompletne umelohmotné. Zviera, keď sa ukladá ku spánku, dôkladne odstráni všetko, čo by mohlo zabraňovať tomuto procesu.
Buchty pre sultána - Novozámocké povesti
Kde bolo, tam bolo, bol raz hrad postavený z dreva, ktorý si len tak plával na vode. Takto rozprávkovo sa začína príbeh pevnosti, z ktorej napokon vyrástlo mesto Nové Zámky. Deväť príbehov, ktoré spisovateľka Zuzana Kuglerová vyčarila z čriepkov dávnych povestí.
Spoznaj Slovensko
Zábavná vlastiveda s tajuplnými príbehmi, omaľovankami, hrami, hádankami pre všetky zvedavé deti ti porozpráva veľa zaujímavého o našej krajine. Prezradí ti, prečo hrad v našom hlavnom meste vyzerá ako prevrátený stolček, rozpovie tajomstvo Studne lásky na trenčianskom hrade, ukáže, kde Jánošík tancoval s vílami. Spoznáš rozprávkovú dedinku, podzemné komnaty draka Demiána, zakliate kráľovstvo skamenených obrov, lietajúceho mnícha, čarovné slzy víly Libanky, oživí hrôzostrašných dinosaurov… V najkrajšom zámku nakreslíš najstrašnejšie strašidlo na svete, navštíviš kráter jednej z najväčších sopiek, ale aj hrad plný hračiek a podzemné more. To všetko na našom krásnom Slovensku.
Ak ti zábavy a hier, ktoré sa do knižky zmestili, bude málo, nájdeš v nej aj tajný kód, ktorý ti otvorí dvierka do čarovného priečinka…
Pre deti vo veku od 5 do 9 rokov
Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského
Milá čitateľka – Milý čitateľ,
od prvého vydania knihy „Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského“ (2017) a jej druhého aktualizovaného vydania (2018), ktoré jej autorovi prinieslo – okrem širokej ústretovej odozvy verejnosti – aj Medzinárodnú cenu Egona Erwina Kischa za literatúru faktu, ubehol rad rokov, počas ktorých tento autor vytvoril špeciálne leporelo pre školy a mládež „Gróf Móric Beňovský – prvý náš euroobčan a svetobežník“ (slovensky a anglicky), dokumentárny film „Kráľ kráľov bol z Vrbového“ a najmä komiks pre deti a mládež, v tíme s naším skvelým svetovo renomovaným ilustrátorom Martinom Kellenbergerom „Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského“ so súbežnou verziou pre frankofónnu verejnosť „Les aventures incroyables du Comte Maurice Benyowsky“.
Nastal však opätovný dopyt po pôvodnej knižnej verzii, ktorú vám tu rád ponúkam, aj s obohatením o zábery z mojej nedávnej už 5. expedície po stopách grófa Beňovského na Madagaskar, kedy sme umiestnili na Beňovského ulici v hlavnom meste Antananarivo tabuľku, ktorá konečne zdôrazňuje jeho slovenské korene. Medzičasom sa vyskytli drobné obmeny vo vzťahu k osobám a faktom knihy, ako aj v odvolávkach na odborné pramene. Keďže bolo nevyhnutné zachovať pôvodný formát knihy, riešili sa tie doplnkové odkazy tak, že zvyčajný číselný odkaz na literárny prameň (ktorému normálne zodpovedá literárny prameň uvádzaný pod čiarou na príslušnej strane) je teraz doplnený písmenkom z abecedy: napríklad 1a. Príslušný literárny prameň sa potom nachádza na osobitnej strane celkom na konci knihy. Nemajte však obavy, takýchto odkazov je tam málo. Prajem vám predovšetkým vzrušujúci a inšpiratívny čitateľský zážitok: veď autorovým najvrúcnejším zámerom je podnietiť aj vás, aby ste sa vypravili po stopách grófa Beňovského naprieč štyrmi kontinentami tak, ako to ja realizujem už vyše dvadsať rokov!
Muzička a jej čarovný svet
Unikátny piesňovo-knižný projekt Muzička a jej čarovný svet prináša čitateľom pevné základy hudobnej teórie, podané pútavou formou v štrnástich autorských piesňach a ilustrovanej knihe.
Autor zameral svoju pozornosť na deti a mládež od najmenších predškolákov až po skúsenejších študentov hudby na základných umeleckých školách.
Najmenšie deti sa zoznamujú s hudobnou terminológiou počúvaním originálnych piesní, ktorých texty i melódie zastrešujú najdôležitejšie okruhy hudobnej teórie.
Praktický knižný sprievodca elementárnou hudobnou teóriou do hĺbky vysvetľuje problematiku obsiahnutú v textoch piesní na viacerých úrovniach.
Začínajúcich študentov hudby sa snaží motivovať a rozvíjať ich hudobnú predstavivosť a hudobný sluch, skúsenejší hudobníci v knihe nájdu okruhy hudobnej teórie rozpracované do úrovne potrebnej na seriózne štúdium hudby.
Čitateľov zaiste poteší aj znotovaný spevník piesní, ktoré otextoval a zhudobnil autor tejto knihy.
Jaroslav Hašek a Slovensko alebo Ako chutí ovca v žinčici
Viete, že slávny český spisovateľ, humorista Jaroslav Hašek mal veľmi blízky vzťah k Slovensku a počas troch prázdninových výprav v rokoch 1900 –1902 putoval s priateľmi po našej krajine, načerpal tu množstvo inšpirácií na poviedky, i na niektoré postavy a situácie v epochálnom románe o dobrom vojakovi Švejkovi?
Kniha vám prezradí veľa zaujímavého o Haškových cestách po Slovensku. Publicista a spisovateľ Igor Válek sa svetoznámemu humoristovi venuje desaťročia, roku 2003 napísal viackrát ocenenú knihu Haškovi v pätách.
Teraz ponúka pútavú koláž Haškovej korešpondencie (vrátane pohľadníc, ktoré posielal zo Slovenska do Prahy), jeho krátkych próz, stručných informácií o lokalitách, ktoré tu navštívil, i svojich vlastných reportáží a čŕt, ktoré dotvárajú pôsobivý obraz o nezvyčajnej osobnosti excentrického tuláka a fenomenálneho spisovateľa.
Ako nespadnúť z jahody alebo Básničky od výmyslu sveta
Novú knihu zábavných veršovaných fantazijných mikropríbehov venoval majster súčasnej detskej poézie najmenším bádateľom – predškolákom a prvým čitateľom; nádherné ilustrácie vytvorila Katarína Gasko.
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci
Jednou časťou práce všeobecného lekára vo svojej ambulancii je posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu.
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci (ďalej len LPP vo vzťahu k práci) robí všeobecný lekár pre dospelých (VLD), alebo všeobecný lekár pre deti a dorast (VLDD) buď len pre svojich klientov, alebo je súčasťou „Pracovnej zdravotnej služby“, na základe platnej legislatívy (1).
Lekár vykonávajúci LPP vo vzťahu k práci musí mať dostatok poznatkov z pracovného lekárstva, ale hlavne musí úzko spolupracovať s odborníkmi preventívneho a klinického pracovného lekárstva a toxikológie.
Všeobecní lekári tiež musia poskytovať špecialistom v pracovnom lekárstve údaje o vplyve pracovného prostredia na zdravie svojich poistencov, pretože to odráža stav poškodenia zdravia z práce.
Myšlienka napísať publikáciu „Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci“ sa zrodila pred niekoľkými rokmi pri tvorení „Akadémií vzdelávania Spoločnosťou všeobecných lekárov Slovenska“ (SVLS), ktorých súčasťou je aj školenie na výkon lekárskych preventívnych prehliadok.
Touto príručkou by som chcela pomôcť všeobecným lekárom vykonávajúcim lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci zorientovať sa v tejto problematike.
Prvá všeobecná časť sa venuje legislatíve, ktorá sa týka výkonu LPP vo vzťahu k práci. Popisuje v skratke faktory práce a pracovného prostredia a práce podľa osobitných predpisov.
V praktickej časti sa publikácia venuje základnej štruktúre lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci.
V ďalšej časti sa podrobne venuje vyšetreniam pri jednotlivých faktoroch práce a pracovného prostredia a tiež prác podľa osobitných predpisov a upozorňuje na možné zdravotné kontraindikácie. Publikácia má dve prílohy: Príloha 1 – zoznam chorôb z povolania (podľa prílohy 1 Zákona o sociálnej pomoci 461/2003 Z.z. v platnom znení) a Príloha 2 – algoritmus vyšetrení pri LPP vo vzťahu k práci.
Rys - výnimočný lovec
Rys patrí medzi najtajomnejších obyvateľov lesa. Prežil len vďaka tomu, že sa dokáže pred našimi zrakmi dokonale ukryť. Letmé stretnutie s ním v jeho prirodzenom prostredí je priam sviatkom pre každého milovníka prírody.
Rys ostrovid je naša najväčšia mačkovitá šelma, obrazne povedané – náš slovenský ci európsky leopard. Veľmi málo vieme o jeho živote. O to cennejšie sú fascinujúce informácie, ktoré nám v tejto knihe podáva zanietený pozorovateľ a znalec slovenskej fauny Ivan Kňaze.
Z literatúry, výskumov a predovšetkým z vlastných pozorovaní poskladal pútavú mozaiku objavných poznatkov a príbehov, ktorými nám plasticky vykresľuje mnohorozmerný obraz tajomného rysa a rôznych aspektov jeho života, zvykov, povahy, emócií, skrátka všetkého, čo patrí k poznaniu tejto neobyčajnej bytosti. Dozvedáme sa, kde a ako sa pred nami vie ukryť, i to, prečo je rys skutočne výnimočným lovcom.
Text dopĺňajú stovky autorových autentických fotografií.
Vinohradnícke povesti
Vinohradnícke remeslo je odnepamäti súčasťou ľudskej kultúry. Vyšľachtiť vínnu révu, dopestovať šťavnaté bobule hrozna a urobiť z nich dobré víno je umenie, ktoré ľudia stáročiami rozvíjajú do čoraz dokonalejších podôb. A Slovensko do dejín vinohradníctva neodmysliteľne patrí, veď vinohradnícke tradície na svahoch Malých Karpát siahajú až do čias starých Keltov a Rimanov! Za tie stáročia, ba tisícročia sa udialo všeličo zaujímavé a vinohradnícke dvory sú opradené čarovnou pavučinou príbehov, záhad, tajomstiev…
V knižke, ktorú vám teraz prinášame v druhom, upravenom a doplnenom vydaní, nazriete do jedného z najtradičnejších vinohradníckych regiónov Slovenska – starobylého Račišdorfu, dnešnej Rače. Dozviete sa, prečo za pradávnych čias zhorela chýrna krčma na brehu Račieho potoka, prečo pastier Viatek zbojníka preklial, ako račišdorfský šenkár prekabátil zubatú, o čarodejnej krampli,
usilovnom Vinckovi a veľa ďalších tajomstiev, ktoré ľudská pamäť zachovala. Pridávame čriepky starých vinohradníckych piesní, modlitieb, múdrostí a zaujímavostí o tajomstvách vinohradníckeho remesla.
Vinohradnícke povesti pre vás napísali:
Zuzana Kuglerová – úspešná spisovateľka historickej prózy (romány Čarodejnica z Petrovíc, Dcéra Riečnej panny, Zlatá reťaz boha Sobeka, Rytier a zbrojnoš, Hawránok, Riman a kvádska princezná, Rimanka a kvádsky kráľ), nositeľka významných svetových ocenení (Ambasador al poesiei, Iasi 2017, Slavic brosche, Londýn 2018, Zlaté pero, Varna 2019 a i.), zberateľka povestí, zakladateľka literárnej platformy Pars Artem;
Dobroslava Luknárová – zanietená propagátorka račianskych tradícií a vinohradníckej kultúry, organizátorka kultúrneho diania. Desaťročia pôsobila v Rači ako učiteľka. Svoju tvorbu prezentuje v rámci Račianskeho muzeálneho spolku, v regionálnom časopise i na doméne racan.sk. Je šéfredaktorkou časopisu 3. vek Jednoty dôchodcov na Slovensku a autorkou kníh: …ako let motýľa… a Nezábudky.
Recepty od Amazonky | Recepti za Amazonke
V knihe vám ozrejmím trochu inak sviatky a obyčaje jedál v Chorvátsku a pre priateľov z Chorvátska obyčaje na Slovensku, tak ako idú v priebehu kalendárneho roku Veľkú noc a Vianoce.
Text je písaný po slovensky a zároveň z druhej strany po chorvátsky. Iste naše národy takto lepšie odhalia rôzne zaujímavosti našich kuchýň na Slovensku a v Chorvátsku.
Recepty som zozbierala od mojej maminky menom Emília Dlouhá rodená Vörösová (78), ktorá je vynikajúca kuchárka a naučila to aj mňa. Prispeli mi priatelia, rodina a známy tu v Chorvátsku, ale aj zo Slovenska. V knihe vám ozrejmím trochu inak sviatky a obyčaje jedál v Chorvátsku a pre priateľov z Chorvátska obyčaje na Slovensku, tak ako idú v priebehu kalendárneho roku Veľkú noc a Vianoce.
Les Aventures incroyables du Comte Benyowsky
Neuveriteľný životný príbeh cestovateľa, bádateľa, dobrodruha Mórica Beňovského fascinuje ľudí aj po storočiach. Objavoval svet na štyroch svetadieloch a troch oceánoch, prepojil Japonsko a Taiwan s Európou, bojoval za slobodu národov v Poľsku, Rusku i v Amerike, ako veľkokráľ na Madagaskare zakázal obchod s otrokmi a je autorom svetového bestselleru, ktorý v rôznych jazykoch vychádza už viac ako 200 rokov! „Gróf Maurice Benyowsky bol najslávnejším dobrodruhom a cestovateľom 18. storočia,“ povedal Jean-Christophe Rufin, člen Francúzskej akadémie.
Dobrodružné osudy grófa Mórica Beňovského v komiksovej podobe a vo francúzskom preklade prinášajú mladým čitateľom tí najpovolanejší tvorcovia:
Miroslav Musil – ktorý precestoval po stopách Beňovského celý svet a je autorom niekoľkých knižných aj filmových projektov o tejto osobnosti.
Martin Kellenberger – výtvarný umelec, ktorý nádherne zilustroval viac ako stovku kníh pre deti a mládež.
Slovo vo vesmíre, vesmír v slove
Originálna kniha plná zhustených myšlienok, ktoré vznikli z desiatok rokov práce s ľuďmi.
Je to zbierka hlbokých, no pritom jednoducho napísaných myšlienok, ktoré pozývajú čitateľa na cestu do vlastného vnútra. Dávajú odpovede na otázky, aké si kladieme v tichu o živote, vzťahoch, stratách, radosti aj hľadaní zmyslu. Nie sú to básne, no každé slovo nesie emóciu a myšlienku, ktorá má silu zastaviť sa a zamyslieť.
Unikátnym prvkom knihy je, že čierne zvýraznené slová tvoria samostatný prúd významu a ak ich čítaš zvlášť, odhalia často úplne iný príbeh.
Je to kniha, ku ktorej sa môžeš vracať každý deň a zakaždým ti povie niečo iné. Nie preto, že sa zmenila ona. Ale preto, že si sa pohol ty. Je sprievodcom v momentoch, keď život hľadá odpovede.
Lacná kniha Vinohradnícke povesti (-25%)
Vinohradnícke remeslo je odnepamäti súčasťou ľudskej kultúry. Vyšľachtiť vínnu révu, dopestovať šťavnaté bobule hrozna a urobiť z nich dobré víno je umenie, ktoré ľudia stáročiami rozvíjajú do čoraz dokonalejších podôb. A Slovensko do dejín vinohradníctva neodmysliteľne patrí, veď vinohradnícke tradície na svahoch Malých Karpát siahajú až do čias starých Keltov a Rimanov! Za tie stáročia, ba tisícročia sa udialo všeličo zaujímavé a vinohradnícke dvory sú opradené čarovnou pavučinou príbehov, záhad, tajomstiev…
V knižke, ktorú vám teraz prinášame v druhom, upravenom a doplnenom vydaní, nazriete do jedného z najtradičnejších vinohradníckych regiónov Slovenska – starobylého Račišdorfu, dnešnej Rače. Dozviete sa, prečo za pradávnych čias zhorela chýrna krčma na brehu Račieho potoka, prečo pastier Viatek zbojníka preklial, ako račišdorfský šenkár prekabátil zubatú, o čarodejnej krampli,
usilovnom Vinckovi a veľa ďalších tajomstiev, ktoré ľudská pamäť zachovala. Pridávame čriepky starých vinohradníckych piesní, modlitieb, múdrostí a zaujímavostí o tajomstvách vinohradníckeho remesla.
Vinohradnícke povesti pre vás napísali:
Zuzana Kuglerová – úspešná spisovateľka historickej prózy (romány Čarodejnica z Petrovíc, Dcéra Riečnej panny, Zlatá reťaz boha Sobeka, Rytier a zbrojnoš, Hawránok, Riman a kvádska princezná, Rimanka a kvádsky kráľ), nositeľka významných svetových ocenení (Ambasador al poesiei, Iasi 2017, Slavic brosche, Londýn 2018, Zlaté pero, Varna 2019 a i.), zberateľka povestí, zakladateľka literárnej platformy Pars Artem;
Dobroslava Luknárová – zanietená propagátorka račianskych tradícií a vinohradníckej kultúry, organizátorka kultúrneho diania. Desaťročia pôsobila v Rači ako učiteľka. Svoju tvorbu prezentuje v rámci Račianskeho muzeálneho spolku, v regionálnom časopise i na doméne racan.sk. Je šéfredaktorkou časopisu 3. vek Jednoty dôchodcov na Slovensku a autorkou kníh: …ako let motýľa… a Nezábudky.
Vypredané
14,93 €
19,90€
dostupné aj ako: