Zaex
vydavateľstvo
Slovo poučenia
„To, čo zapisuješ, má slúžiť ľuďom, aby pochopili, že sa chcem prihovárať každému z nich, chrániť ich pred zlom a viesť ich po ceste spásy. Chcem, aby pochopili, že som pri každom človeku v každej chvíli jeho života. Chcem, aby ma túžili počúvať a uskutočňovali to, čo im hovorím – aby chceli žiť podľa mojich poučení.“
(úryvok z knihy)
Alícia Lenczewska zomrela v Štetíne 5. januára 2012. Zanechala svoje duchovné denníky: Świadectwo (Svedectvo) a Słowo pouczenia (Slovo poučenia). Tieto texty patria medzi perly náboženskej literatúry.
P. Mieczysław Piotrowsk
Hneď pri prvých slovách tejto knihy si uvedomíš, že nie je možné prečítať ju naraz. Každá veta totiž pobáda k zamysleniu a k úvahe, pretože sa hlboko dotýka srdca bez ohľadu na to, či ju čítaš prvý, alebo už niekoľký raz. Vyplýva to z toho, že opravdivý Autor tejto knihy nám chce povedať viac, než dokážeme odrazu pochopiť. Jeho slová vyzdvihujú duchovný obsah, ktorý je prítomný hlboko v nás, hoci sme si ho doposiaľ celkom neuvedomovali. Máme do činenia s pravdou evanjelia podanou osobitnou formou slov poučenia.
P. Andrzej Trojanowski TChr
Svätá Faustína - Svetlo v tmách
Apoštolka či sekretárka Božieho milosrdenstva, jednoduchá a pokorná mladá poľská žena, ktorá obetovala všetko, aby rozšírila posolstvo o nekonečnej Božej láske a milosrdenstve, ktoré nevylučuje nikoho. Ako prežívala svoj život mystička, ktorá sa pravidelne zhovárala s Ježišom či Pannou Máriou, no všetko považovala za nezaslúžený dar Božej milosti, ktorá sa sklonila k najväčšej biede sveta?
„Ty, Faustína, Boží dar pre našu dobu, dar poľskej zeme pre celú Cirkev, daj, aby sme pochopili hĺbku Božieho milosrdenstva. Pomôž nám, aby sme ho osobne zažili a svedčili o ňom svojim bratom. Tvoje posolstvo svetla a nádeje nech sa šíri po celom svete, nech podnecuje hriešnikov, aby sa obrátili, nech uzmieri spory a nenávisť, nech umožní ľuďom a národom, aby aktívne prejavovali bratstvo. Dnes, keď sa s tebou pozeráme do tváre zmŕtvychvstalého Krista, opakujeme tvoju modlitbu dôvernej oddanosti a s neochvejnou nádejou hovoríme: Ježišu, dôverujem ti.“
(svätý Ján Pavol II.)
Svätý Mikuláš - Veľký divotvorca
Svätý Mikuláš sa svojou dobročinnosťou zapísal viac do sŕdc ľudí ako do kníh. Aj preto je jeho úcta rozšírená po celom svete. Aj keď jeho narodenia uplynulo viac ako 1700 rokov, vždy nám má čo ponúknuť. Obráťme sa k nemu s veľkou dôverou a prosme o dobrotu srdca, ktorú potrebujeme všetci, aby svet okolo nás bol lepší a ľudia navzájom láskavejší a tolerantnejší. Nech nás krása života svätého Mikuláša pobáda dosiahnuť dokonalosť človeka stvoreného na Boží obraz a podobu už tu na zemi. Náš milosrdný Boh túži po tom, aby vystaval ešte krajší chrám Ducha Svätého v srdci každého z nás na mocný príhovor svätého Mikuláša Divotvorcu, arcibiskupa lykijskej Myry.
Blahoslavený Ján Havlík - Mučeník vernosti
Hoci žil v minulom storočí za totalitného režimu, stále môže byť vzorom. Ján Havlík osloví azda každého nielen svojou vytrvalosťou v túžbe po kňazstve, ale tiež svojím životom naplneným evanjeliom vo všetkých životných okolnostiach. Môže byť vzorom pracujúcim, študentom, seminaristom i laikom, ľuďom hľadajúcim životnú cestu i trpiacim psychickými ťažkosťami. Ján Havlík už počas života priťahoval ľudí k Bohu nie moralizovaním, ale osobným svedectvom. Vedel pohnúť aj tvrdé srdcia väzňov odsúdených za najhoršie zločiny. Svojou pevnou vôľou, láskavým úsmevom svedčil o priateľstve s Ježišom Kristom, ktoré si nemohol nechať pre seba. Spoznajme mladého muža zo Záhoria, ktorý nám dodá ochotu nasledovať Krista a kráčať úzkou cestou do neba.
Ruženec odovzdanosti s pátrom Dolindom, 2. vydanie
Modlite sa ruženec odovzdanosti s pátrom Dolindom Ruotolom!
Páter Dolindo Ruotolo, krorý spísal mocnú modlitbu Ježišu, ty sa postaraj! – na Slovensku známu ako Modlitba odovzdanosti, je veľkým zástancom modlitby ruženca.
Nová kniha Joanny Bątkiewicz-Brożek – poľskej autorky bestsellerovej biografi e Ježišu, ty sa postaraj! Dolindo Ruotolo. Život a zázraky – prináša úvahy o každom ružencovom tajomstve, ale aj príbeh o hlbokom vzťahu, ktorý spájal kňaza z Neapola s Matkou Božou.
Objavte silu ruženca odovzdanosti a zverte všetky svoje záležitosti Božej prozreteľnosti!
Joanna Bątkiewicz-Brożek je poľská novinárka, publicistka a prekladateľka, autorka niekoľkých kníh o pátrovi Dolindovi Ruotolovi a spoluautorka knihy Mam odwagę mówić o cudzie (Mám odvahu hovoriť o zázraku). V súčasnosti spolupracuje s portálmi Vatican Insider a Aleteia.
Malý veľký kňaz: Dolindo Ruotolo
Nejeden čitateľ pozná Novénu odovzdanosti, ktorej autorom je kňaz Dolindo Ruotolo. O tom, kto bol otec Dolindo, najlepšie svedčia slová svätého Pátra Pia z Pietrelciny. Veriacim, ktorí za ním prichádzali až z Neapola, hovorieval: „Prečo cestujete za mnou? Veď v Neapole máte veľkého kňaza a svätú dušu!“
Môže existovať lepšie odporúčanie na kňaza, pred ktorého spovednicou stávali desiatky metrov dlhé rady penitentov a po jeho kázňach sa spúšťal hromový aplauz? Asi nie.
Páter Pio nazeral do ľudskej duše a nazrel aj do tej Dolindovej. Skrze túto knihu môžete nahliadnuť do jeho života.
Blahoslavená Alfonza Mária
„Keby ste len pochopili a vedeli, aké užitočné je vnútorné utrpenie!“
Toto sú slová jednoduchej a predsa veľkej ženy, ktorá prežila utrpenie každého druhu. Blahoslavená Alfonza Mária Eppingerová ho vníma ako najlepšiu školu pre vnútorný život a cestu k svätosti. Hovorí, že „len v utrpení sme disponovaní robiť pokroky v čnosti a v dokonalosti“. Veľmi dobre si uvedomovala, aké je nepríjemné, ale nakoniec – všetci jej dáme za pravdu, že utrpenie je súčasťou každého života. Preto nám aj dáva múdru radu: „Niet väčšej príležitosti robiť pokroky v duchovnom živote ako vtedy, keď vnútorne trpíme a nastáva v nás čas sucha.“ Vlastne len vtedy máme príležitosť spoznávať seba a vyskúšať svoju dôveru v Boha Otca, pôvodcu každého dobra.
Svätá Anna – Matka Panny Márie
Málokedy vzývame medzi svätými babičku či dedka. Starobylá tradícia nám však ponúka vzor svätej Anny, matky preblahoslavenej Panny Márie a teda starej matky Ježiša Krista. Je pravda, že sa nám nezachovalo mnoho historických prameňov o tejto žene viery, no mnohé informácie môžeme vytušiť zo zdrojov, ktoré dostupné sú. Svätá Anna sa postupne v Cirkvi stala ochrankyňou matiek a manželstiev, šťastných pôrodov a – pochopiteľne – starých rodičov. V tejto útlej brožúrke sa pokúsime predstaviť ženu, ktorá bola tak blízko Bohorodičke a Spasiteľovi, že s nimi mala najbližší príbuzenský vzťah.
Páter Pio
ŽIVOT PÁTRA PIA charakterizovala vyčerpávajúca monotónnosť. Päťdesiatdva rokov žil v malom kostole malého kláštora, medzi oltárom a spovednicou, medzi chórom a celou. Žiadne cestovanie, žiadne kázanie, žiadne zvláštne funkcie alebo úlohy, ktoré by boli prejavom dôvery. Ani jedna dovolenka. Iba nekonečné davy ľudí prichádzajúcich zďaleka, často vo veľkej nepohode a s ťarchou bolestí na pleciach. Exorcista Gabriele Amorth sa zamýšľa nad stretnutiami, ktoré mal Páter Pio počas dobrých 26 rokov (1942 – 1968), prechádza životom svätca z Pietrelciny od veľkých mystických videní v období dospievania po vstup do rádu kapucínov, od nedôvery Posvätného ofícia voči jeho osobe až po zrod Domu úľavy v utrpení, od odozvy jeho diela v médiách po kanonizáciu.
Krížové cesty
“Ježišu môj, moja jediná nádej, ďakujem ti za tú knihu, ktorú si otvoril pred ocami mojej duše. Tou knihou je tvoje umučenie, podstúpené z lásky ku mne. Z tejto knihy som sa naučila, ako milovať Boha a duše. Táto kniha obsahuje nevyčerpateľné poklady pre každého. Ó, Ježišu, ako málo duší ťa chápe v tvojom mučeníctve lásky.” Sv. Faustína
Svedectvo
„Krista treba milovať v ľuďoch, pretože tam žízni po láske. Nie v abstraktných predstavách, ale v konkrétnych ľuďoch, ktorých poznám a stretávam, zvlášť v tých, v ktorých niet lásky.“ Alícia Lenczewska
Mystička Alícia Lenczewska zomrela v Štetíne 5. januára 2012. Zanechala nám svoje obsažné duchovné denníky, prostredníctvom ktorých sa Ježiš Kristus prihovára každému z nás.
Každého vediem po ceste, ktorá je prispôsobená jeho možnostiam, čiže po ceste, ktorá je pre neho optimálna. Preto existujú rôzne cesty a druhému nemožno závidieť jeho cestu, jeho zážitky a jeho milosti. Každý dostáva to, čo je preňho najvhodnejšie a najlepšie, hoci vám sa to javí inak. Vy nemáte plné poznanie, a preto mi musíte dôverovať, prijímať to, čo robím vo vašom živote, a súhlasiť s tým s radosťou a dôverou, pretože to je najlepšie zo všetkého, čo by mohlo byť. (úryvok z knihy)
Svätá Hildegarda – Liečiteľka z Božej lekárne
Svätá Hildegarda z Bingenu je známa najmä pre svoju lásku k bylinkám a liečiteľské schopnosti. To však nie je hlavný dôvod, pre ktorý sa stala jednou zo štyroch žien – učiteliek Cirkvi.Oslovuje nás najmä „svojou odvážnou schopnosťou rozlišovať znamenia čias a svojou láskou k stvoreniu, svojím lekárstvom, poéziou a hudbou, ku ktorej sa vraciame, svojou láskou ku Kristovi a k jeho Cirkvi, ktorá i v jej časoch trpela, zraňovaná hriechmi kňazov i laikov: napriek všetkému ju Hildegarda milovala ako Kristovo tajomné telo“ (Benedikt XVI.).
Spoznajme sväticu z 12. storočia, ktorá nám má čo povedať aj v súčasnosti.
Ježišu, dôverujem ti, 6. vydanie
„Toto nie je ďalšia pobožnosť navyše, to nie je ďalšia knižka a obraz navyše. S nikým a ničím neporovnateľná úcta k Božiemu milosrdenstvu rozhoduje o osude sveta, o osude ľudstva. Nijaká diplomacia, nijaká politika, nijaká ľudská vynaliezavosť a schopnosť nezachránia to, čo ako sa zdá, speje do záhuby pripravenej človekom človeku, a to nielen jednému, ale celému ľudstvu. Záchrancom je jedine Ježiš, ukrižovaný a zmŕtvychvstalý. A hovorím: cez Máriu.“
Kardinál František Macharski
Pokora a pozdvihnutie mysle k Bohu
Toto nadčasové dielo od Tomáša Kempenského, autora Nasledovania Krista, potvrdzuje, že bez cnosti pokory nemôžeme vstúpiť do nebeského kráľovstva. Tak ako je pýcha koreňom a zdrojom každého hriechu, tak je pokora základnou cnosťou, na ktorej musia byť založené všetky ostatné cnosti, ak majú prinášať ovocie. Luciferova pýcha podnietila jeho vzburu proti Bohu a nebu, a len pokora nás môže priviesť späť do neba a zjednotiť s Bohom. Pýcha je široká a jednoduchá cesta do pekla. V súčasnosti svet stráca zmysel pre hriech, pretože sa vytráca zmysel pre Boha a cnosť, najmä pokoru. Pokora je tlkot srdca svätých a základ všetkých cností. Je to cnosť, ktorá nás najviac pripodobňuje Kristovi.
V tejto krátkej, ale myšlienkovo bohatej knihe veľký duchovný majster čitateľa poučí o prejavoch pýchy a nevyhnutnosti pokory, ako ju pestovať, ako pozdvihnúť svoju myseľ k Bohu a ako sa modliť s pokorou a úctou.
Súčasťou knihy je výber z najkrajších modlitieb, aké boli kedy napísané k Bohu, Božej Matke a svätým.
Svätá Bernadeta – prostota v službe Božej matky
V roku 1858 sa Nepoškvrnená Panna Mária 18-krát zjavila Bernadete Soubirousovej v masabielskej jaskyni pri dovtedy nevýznamnom malom meste – vo francúzskych Lurdoch.
Prvé zjavenie sa udialo 11. februára. Panna Mária skrze toto jednoduché dievča vyzvala hriešnikov k obráteniu, k horlivejšej modlitbe a k dobročinnej láske zvlášť voči najnúdznejším. Odporúčala najmä modlitbu posvätného ruženca a zdôrazňovala potrebu pokánia.
Odvtedy sa Lurdy stali miestom mnohých zázrakov, uzdravení a jedným z najvýznamnejších európskych pútnických miest, aby z nich mohla prúdiť Božia milosť a Máriina láska do celého sveta.