Ján Findra
autor
Akademická príručka
Táto publikácia sa zaoberá otázkami, s ktorými sa stretávajú stredoškolskí a univerzitní študenti, ale aj ich učitelia, školitelia, oponenti, doktorandi, doktori, inžinieri, lekári alebo magistri pri publikovaní či inej forme prezentovania výsledkov svojej práce. Veľa ráz sú odkázaní sami na seba, na sebavzdelávanie, opakovanú účasť na obhajobách alebo odborných podujatiach, prípadne na rady a odporúčania skúsenejších kolegov. Nie je jednoduché získať informácie o tom, ako má príslušná forma prezentácie vyzerať (okrem redakčných kritérií na publikovanie prác v časopiseckej alebo knižnej podobe). Štandardná úprava prác súvisí s rešpektovaním copyrightu (autorské práva), s etickými otázkami, s poznaním, akceptovaním a aplikovaním príslušných národných a medzinárodných noriem v oblasti formálnej úpravy a rozsahu prác, bibliografických odkazov a citovania.Príručka obsahuje odporúčania na prípravu hovorenej prezentácie (prednáška), písomnej prezentácie (abstrakt, poster, kazuistika, školské práce – seminárna a ročníková práca, referáty, práce SOČ a ŠVOČ, záverečné práce – bakalárska, diplomová a dizertačná práca a kvalifikačné práce – atestačná, rigorózna, habilitačná práca) i na prípravu kombinovanej prezentácie (premietaná prezentácia). Poskytuje praktické rady, ktoré sa týkajú organizácie práce a najdôležitejších krokov vedúcich k úspešnému koncu – ku kvalitnej písomnej práci. Ťažiskom sú informácie o záverečnej úprave niektorých písomných odborných a vedeckých prác. Príručka teda nerieši, „čo písať“, ale „ako na to“, „ako to urobiť“. Písomné práce, ktoré sa uvádzajú v knihe, sú zväčša súčasťou procesu overovania vedomostí a zručností, ktoré autor získal v jakej forme vzdelávania.
Jazyková komunikácia a kultúra vyjadrovania
I. JAZYKOVÁ KOMUNIKÁCIA A TVORBA AKTUÁLNEHO TEXTU II. VÝBER VÝRAZU: ETIKA, ESTETIKA A LOGIKA TEXTU III. ÚSTNA A PÍSOMNÁ FORMA PREJAVU V MASMEDIÁLNEJ A RÉTORICKEJ KOMUNIKÁCII.
Štylistika súčasnej slovenčiny
V monografii Štylistika súčasnej slovenčiny Ján Findra programovo nadväzuje na Štylistiku slovenčiny (2004). Podrobnejšie však v nej rozpracúva niektoré teoreticko- metodologické problémy a novo vymedzuje a klasifikuje viaceré štylistické pojmy a kategórie. Aj s ohľadom na adresáta pritom kladie dôraz na ich systémovo- funkčné usúvzťažnenie a na systematickosť výkladov.
Štylistika slovenčiny v cvičeniach
Štylistika slovenčiny je určená širokej kultúrnej verejnosti, no zároveň má ambície byť základnou vysokoškolskou učebnicou štylistiky. Poskytuje komplexné teoretické poznatky z tejto vednej disciplíny. Je praktickou príručkou, ktorú môžu vysokoškolský študenti používať na seminárnych cvičeniach, zároveň však môže byť využívaná aj učiteľmi slovenského jazyka a literatúry na všetkých typoch škôl. (175X245, 192 strán, TV, ČB, r. vyd. 2005)
Vypredané
8,46 €
8,63 €