Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Na sklade máme až 50 000 kníh.
Tituly skladom doručíme do Vianoc.

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská (* 21. marca 1955 Praha) je česká spisovateľka, scenáristka, publicistka a vydavateľka. Narodila sa v Prahe ako jediná dcéra ukrajinského emigračného básnika Vasila Kločuraka, ktorý pochádzal z Podkarpatské Rusi a bol bratom politika Štefana Kločuraka, a stredoškolské učiteľky Herrové. Po základnej škole na Ječné ulici prestúpila na jazykovú základnú školu na Ostrovnej ulici a neskôr na gymnázium, po ktorom vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na FAMU. Je vdova, jej manžel Zdeněk zomrel v roku 2013, a má dve deti, Natálii (*1981) a Petra (* 1986).

V roku 1988 začala pracovať v redakcii zábavy v Československé televízií, neskôr  sa venovala novinám a publicistike. Od roku 1991 pracovala v spoločenskej a kultúrnej rubrike denníka Metropolitan, potom v denníku Telegraf, kde sa stala v roku 1993 zástupkyňou šéfredaktora. V deväťdesiatych  rokoch moderovala TV relácie  Zanzibar (cestopisný) a V žite (pozdejšie Žito) – týždenník zložený zo spoločenských reportáží. Práve vďaka tejto skúsenosti bola zahraničným investorom vybraná za šéfredaktorku vtedy novo vzniknutého spoločenského týždenníku Story, ktorý viedla 7 let. Po siedmich rokoch Story opustila a založila vlastní časopis Šťastný Jim, ktorý viedla do roku 2005, kedy sa časopisu prestalo dariť a prevzalo ho  nakladateľstvo Bauer Media. Vydávanie časopisu Šťastný Jim bolo zastavené v roku 2009. V rokoch 2004 – 2005 vydávala časopis Halina TD, neskoršie Halina. V roku 2006 založila nový časopis Glanc.
Za svoju literárnu a inú činnosť obdržala radu ocenení, napríklad v roku 1994 Českého leva v kategórii  Najlepší scenár za film Díky za každé nové ráno a dvakrát po sebe televízne ocenenie  TýTý – Relácia roku za talk-show Banánové rybičky, ktoré Česká televízia vysielala od roku 1999 do Vianoc 2007. V roku 2010 začala moderovať svoju novú talk-show s názvom Mamba show.
V roku 2005 v televíznej súťaži Najväčší Čech prijala rolu obhajkyne Jana Wericha.

Zdroj: wikipedia, foto: Wefo © pantarhei.sk