Robert Harris

autor

Impérium - Boj o Rím


Anglický spisovateľ Robert Harris (1957) je autorom trilógie o živote slávneho rímskeho politika a rečníka Cicera. Po úspešnej prvej časti Impérium (SLOVART 2007) vychádza druhý diel Lustrum, ktorého dej je zasadený do Ríma, rok 63 pred.n.l. V meste, ktoré od získania obrovského územia delí iba vlások, zápasí o moc sedem ľudí. Cicero je konzul, Caesar jeho bezohľadný mladý rival, Pompeius najväčší generál republiky, Crassus jej najbohatší muž, Cato politický fanatik, Catilina psychopat a Clodius ambiciózny sukničkár. Príbehy týchto skutočných historických postáv - ich spojenectvá a zrady, ich krutosti a klamstvá, ich brilantnosť a ich zločiny - sú všetky navzájom prepojené, aby vytvorili tento epický román. Jeho rozprávačom je Tiro, ktorý slúži ľstivému, ľudsky komplikovanému Cicerónovi ako súkromný tajomník. Pozná všetky tajomstvá svojho pána - čo je preňho veľmi nebezpečné.
Vypredané
12,30 € 12,95 €

Imperium


Ancient Rome 'a city of glory built on a river of filth teems with ambitious and ruthless men. None is more brilliant than Marcus Cicero. A rising young lawyer, backed by a shrewd wife, he decides to gamble everything on one of the most dramatic courtroom battles of all time. Win it, and he could win control of Rome itself. Lose it, and he is finished forever.Upozornenie: Vzhľadom na častejšie obmeny vydaní tejto knihy v zahraničí, kus, ktorý vám zašleme, nemusí mať rovnakú obálku ako je zo brazená tu. Zobrazená obálka môže byť iba ilustračná. Obsah knihy aj cena budú však identické, bez ohľadu na obálku.
Vypredané
9,42 € 9,92 €

Enigma


March 1943, the war hangs in the balance, and at Bletchley Park a brilliant young codebreaker is facing a double nightmare. The Germans have unaccountably changed their U-boat Enigma code, threatening a massive Allied defeat. And as suspicion grows that there may be a spy inside Bletchley, Jericho's girlfriend, the beautiful and mysterious Claire Romilly suddenly disappears.
Vypredané
7,03 € 7,40 €

Enigma


Román Enigma sa odohráva na pozadí skutočných historických udalostí. Anglicko, Bletchley Park, 1943. Brilantný matematik Thomas Jericho je členom tímu britských kryptografov, ktorí sa nepretržite pokúšajú dešifrovať tajné kódy nemeckého vojnového loďstva. Celú svoju myseľ podriaďuje jedinému cieľu - rozlúštiť najzložitejší operačný kód nemeckých ponoriek Žralok, vytvorený na špeciálne upravenom nemeckom šifrovacom stroji enigma. Všetky v texte citované rádiogramy nemeckého námorníctva sú autentické. Robert Harris sa narodil roku 1957 v anglickom meste Nottingham. Študoval na Cambridge University angličtinu. Po ukončení štúdia pracoval v BBC. V roku 1987 televíziu opustil a začal pracovať ako editor pre The Observer a ako komentátor Sunday Times. Harris je autorom piatich kníh literatúry faktu. Rozšifrovanie tajného kódu nemeckej armády môže zachrániť životy námorníkov, tajných agentov a možno aj lásku, ktorá tu vzplanie... Knihu preložila Katarína Karovičová.
Vypredané
7,86 € 8,27 €

Archangeľsk


V polovici deväťdesiatych rokov sa v Moskve konalo sympózium pri príležitosti otvárania ruských archívov. Stretli sa na ňom vedecké kapacity z celého sveta. Náhoda zviedla dokopy anglického historika a amerického reportéra, ktorí sa vydali po stope dosiaľ nepoznaných Stalinových dokumentov. Pátranie ich zaviedlo historicky až štyridsať rokov nazad a zemepisne vysoko na chladný ruský sever. Tam napokon vyriešia ohromujúcu záhadu, ktorá by mohla zvrátiť chod dejín. Ukáže sa, že Stalin zanechal ľudstvu dedičstvo, aké by si nikto nepripustil ani v najbujnejšej fantázii... Knihu preložila Daniela Holáková.
Vypredané
9,42 € 9,92 €

Impérium


Starý Rím, mesto slávy postavené na brehu rieky neresti, sa hemží ambicióznymi a neľútostnými mužmi. Nik z nich sa však nevyrovná Marcovi Cicerovi. Mladý postupujúci právnik, brzdený manželkou-dračicou, sa rozhodne staviť všetko na jedinú kartu v najdramatickejšom zákulisnom boji všetkých čias. Ak vyhrá, získa neobmedzenú moc nad Rímom. Ak prehrá, je navždy stratený.
Vypredané
9,42 € 9,92 €

The Ghost


The stunning new novel from the No. 1 bestselling author of Fatherland, Enigma, Archangel, Pompeii and Imperium. “The moment I heard how McAra died I should have walked away. I can see that now. I should have said, ‘Rick, I’m sorry, this isn’t for me, I don’t like the sound of it,’ finished my drink and left. But he was such a good storyteller, Rick — I often thought he should have been the writer and I the agent — that once he’d started talking there was never any question I wouldn’t listen, and by the time he had finished, I was done for.”After five books set firmly in the past, Robert Harris returns with a contemporary novel that brings the reader face to face with some of the biggest issues of our time — the result is a gripping and genuinely thrilling read.From the Hardcover edition.
Vypredané
7,86 € 8,27 €

Obchod s Hitlerem


Jakmile Gerd Heidemann, reportér listu Stem, získal první díly "deníků Adolfa Hitlera", kresby, malby a další dokumenty zaručeně signované Hitlerem, spojil se s mocnými tohoto tiskového koncernu. Několik let přísně utajovaná záležitost nakonec roztočila na plné obrátky světový obchod. Zatímco Stern již vyplatil statisíce marek za získání dalších dílů, ověřuje se pravost dokumentů. Kdo byl autorem deníků? Kdo z mocných tiskových magnátů naletěl? Kdo na všechno doplatil?
Vypredané
16,03 € 16,87 €

Duch


Hrdinom príbehu novej knihy Roberta Harrisa je profesionálny spisovateľ. Keď raz celkom nečakane dostane ponuku napísať memoáre bývalého britského predsedu vlády Adama Langa, neodolá tejto vábivej ponuke. Musí odísť za ním do Ameriky a dokončiť knihu v ústraní luxusného domu. Takmer v rovnakom čase, ako sa skrížia cesty rozprávača príbehu a šarmantného bývalého britského popredného politika, médiá zverejňujú kompromitujúcu správu. Pred niekoľkými rokmi na poste predsedu vlády schválil nezákonný zákrok proti štyrom britským občanom podozrievaným z terorizmu. Spočiatku sa zdá, že je to pre memoáre nepodstatná téma. Postupne sa však stáva kľúčovou, a nielen v životnom príbehu Adama Langa. Osudovo zasiahne aj autora jeho memoárov.
Vypredané
9,45 € 9,95 €

Lustrum


The rise of Robert Harris as one of the UK´s premier novelists has been something of a phenomenon. His breakthrough book was, of course, Fatherland, and even though the premise (Germany had won the Second World War and occupied Britain) was not original,
Vypredané
18,95 € 19,95 €

The Ghost Writer


Britain's former prime minister is holed up in a remote, ocean-front house in America, struggling to finish his memoirs, when his long-term assistant drowns. A professional ghostwriter is sent out to rescue the project - a man more used to working with fading rock stars and minor celebrities than ex-world leaders. The ghost soon discovers that his distinguished new client has secrets in his past that are returning to haunt him - secrets with the power to kill. Robert Harris is once again at his gripping best with the most controversial new thriller of the decade.
Vypredané
7,55 € 7,95 €

Lustrum


Román Lustrum je po Impériu druhý díl skvěle napsané Římské trilogie Roberta Harrise, inspirované životem věhlasného řečníka Marka Tullia Cicerona – politika, filozofa, spisovatele a jednoho ze dvou nejmocnějších mužů Říma. Autor se znovu představuje jako mistr historické prózy, který na základě brilantních rešerší píše strhující příběh – skvělý román plný napětí a překvapení.
Vypredané
13,78 € 14,51 €

Imperium


When Tiro, the confidential secretary of a Roman senator, opens the door to a terrified stranger on a cold November morning, he sets in motion a chain of events which will eventually propel his master into one of the most famous courtroom dramas in h istory. The stranger is a Sicilian, a victim of the island's corrupt Roman governor, Verres. The senator is Cicero, a brilliant young lawyer and spellbinding orator, determined to attain imperium - supreme power in the state. This is the starting-poi nt of Robert Harris' most accomplished novel to date. Compellingly written in Tiro's voice, it takes us inside the violent, treacherous world of Roman politics, to describe how one man - clever, compassionate, devious, vulnerable - fought to reach th e top. 'Sometimes it is foolish to articulate an ambition too early - exposing it prematurely to the laughter and scepticism of the world can destroy it before it is even properly born. But sometimes the opposite occurs, and the very act of mentionin g a thing makes it suddenly seem possible, even plausible. That was how it was that night. When Cicero pronounced the word "consul" he planted it in the ground like a standard for us all to admire. And for a moment we glimpsed the brilliant, starry f uture through his eyes, and saw that he was right: that if he took down Verres, he had a chance; that he might - just - with luck - go all the way to the summit...' Robert Harris states: 'This novel grows out of a thirty-five year obsession with poli tics, by which I mean politics as a contact sport. I can enjoy a good election anywhere and I think that what makes this book unusual is not that it draws the parallel (a cliche now) between the US and Rome, but that it goes back to the beginnings of everything which makes politics so fascinating - oratory, strategising, electioneering, manipulation of public opinion, the sheer addictive exhilaration of politics. I have always followed politics as others might follow football, and Cicero is fasc inating to me because he's the ultimate professional in the ultimate sport. It's this universality which is important'.
Na sklade 1Ks
9,49 € 9,99 €

Archangel


Present-day Russia is the setting for this stunning new novel from Robert Harris, author of the bestsellers Fatherland and Enigma.        Archangel tells the story of four days in the life of Fluke Kelso, a dissipated, middle-aged former Oxford historian, who is in Moscow to attend a conference on the newly opened Soviet archives.        One night, Kelso is visited in his hotel room by an old NKVD officer, a former bodyguard of the secret police chief Lavrenty Beria. The old man claims to have been at Stalin's dacha on the night Stalin had his fatal stroke, and to have helped Beria steal the dictator's private papers, among them a notebook.        Kelso decides to use his last morning in Moscow to check out the old man's story. But what starts as an idle inquiry in the Lenin Library soon turns into a murderous chase across nighttime Moscow and up to northern Russia--to the vast forests near the White Sea port of Archangel, where the final secret of Josef Stalin has been hidden for almost half a century.        Archangel combines the imaginative sweep and dark suspense of Fatherland with the meticulous historical detail of Enigma. The result is Robert Harris's most compelling novel yet.From the Paperback edition.
Vypredané
6,18 € 6,50 €

Fear Index


Dr Alex Hoffman is a legend. An American physicist once employed on the Large Hadron Collider in Switzerland, he now uses a revolutionary and highly secret system of computer algorithms to trade on the worlds financial markets. None of his rivals is sure how he does it, but somehow Hoffmans hedge fund built around the standard measure of market volatility: the VIX or 'Fear Index' generates astonishing returns for his investors. Then, late one night, in his house beside Lake Geneva, an int ruder disturbs Hoffman and his wife while they are asleep. This terrifying moment is the start of Robert Harriss new novel a story just as compelling and timely as his most recent contemporary thriller, The Ghost. Set entirely over the course of a single day, The Fear Index follows Hoffmans quest to find out who is trying to destroy him, even as the worlds financial markets head for collapse.
Vypredané
12,34 € 12,99 €

Pompeii


Ancient Rome is the setting for the superb new novel from Robert Harris, author of the number one bestsellers Fatherland, Enigma and Archangel.Where else to enjoy the last days of summer than on the beautiful Bay of Naples. All along the coast, the Roman Empire’s richest citizens are relaxing in their luxurious villas. The world’s largest navy lies peacefully at anchor in Misenum. The tourists are spending their money in the seaside resorts of Baiae, Herculaneum and Pompeii.Only one man is worried. The engineer Marius Primus has just taken charge of the Aqua Augusta, the enormous aqueduct that brings fresh water to a quarter of a million people in nine towns around the Bay. Springs are failing for the first time in generations. His predecessor has disappeared. And now there is a crisis on the Augusta’s sixty-mile main line -- somewhere to the north of Pompeii, on the slopes of Mount Vesuvius. Marius -- decent, practical, incorruptible -- promises Pliny, the famous scholar who commands the navy, that he can repair the aqueduct before the reservoir runs dry. But as he heads out towards Vesuvius he is about to discover there are forces that even the world’s only superpower can’t control.Pompeii recreates in spellbinding detail one of the most famous natural disasters of all time. And by focusing on the characters of an engineer and a scientist, it offers an entirely original perspective on the Roman world.From the Hardcover edition.
Vypredané
5,22 € 5,49 €