Katarína Horáková
autor
Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku, 2. vydanie
Nehrozí vám infarkt? Porážka?
Reprint jednej z najúspešnejších kníh Kataríny Horákovej, profesorky všeobecnej biológie a populárnej propagátorky zdravého životného štýlu. Kniha a jej dotlače boli v minulosti niekoľkokrát vypredané do posledného výtlačku a tak ju autorka nielen doplnila o nové poznatky, ale predovšetkým ju rozšírila aj o svoje skúsenosti so starostlivosťou o srdce a o predlžovanie si života.
Ako sa staráme o svoje srdce?
Väčšina z nás macošsky. Kým sa samo neozve, cˇasto naň ani nepomyslíme. Štatistické údaje sú toho dôkazom. Epidemiologická situácia vo výskyte ochorení srdca a ciev v Slovenskej republike patria spolu s cievnymi chorobami mozgu k dominantným chorobám obehovej sústavy. Podlˇa údajov WHO/EURO na Slovensku umrie každý rok na tieto ochorenia 508 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Tým sa radíme v rámci krajín Európy do poslednej tretiny. Na rozdiel od toho vo vyspelých krajinách Európy dosahuje úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia 221 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, teda o 56 percent menej.
Naše nechvályhodné umiestnenie v celosvetovom meradle
Prečo sa môžeme „pýšiť“ takýmto nechvályhodným umiestnením v celosvetovom meradle? Všetci odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšou príčinou, prečo sa ochorenia srdca a ciev tak rozšírili, je nesprávny životný štýl, nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu a rozšírené fajčenie. To, že tak cˇasto zomierame na srdcový infarkt a mozgovú porážku, je dôsledok aj našej neinformovanosti a nedisciplinovanosti. My sa totiž nenakazíme chronickou chorobou - my si ju pitím alkoholu, prejedaním sa a myslením sami navodzujeme.
Srdce je zázrak prírody
Srdce a jeho nepretržitá činnosť počas celého nášho života patrí medzi jeden zo zázrakov prírody. Mnohých určite prekvapí, čo všetko zdravé srdce dokáže v spolupráci so „sieťou života“ - cievami a krvou - tekutinou jedinečných vlastností. Ale aj to, čo si spôsobujeme našim nezdravým životným štýlom, ako sami ovplyvňujeme zmeny krvného tlaku, srdcovú frekvenciu, zrážanlivosť krvi, ktoré, ak včas neliečime, navodíme si arytmiu srdca, anginu pectoris, srdcový infarkt, mozgovú porážku či choroby periférnych ciev. Testy odhalia nielen to, čo nám chýba, ale aj návrh riešenia zdravotného problému jednotlivca. V knihe sa bližšie dozvieme o príčinách, ale aj o možnostiach, ako zabrániť kôrnateniu ciev a rozvíjaniu srdcových chorôb, čo robiť, keď prežívame ich typické prvé príznaky.
Staňte sa zástancami života pre zdravé srdce!
Autorka vo svojom príhovore hovorí: "Vrelo odporúčam, začnite ťaženie za zdravé srdce najprv u seba, ďalej vo vašej rodine a prevezmite kontrolu nad vašim zdravím. Staňte sa zástancami života pre zdravé srdce. Pravidelne na to potrebujeme do našej stravy zaradiť v knihe uvedené najdôležitejšie potraviny pre srdce a krvný obeh. Možno neviete, ale až na 90 percent sami rozhodujeme o tom, aké cˇisté a pružné sú naše cievy a aké zdravé je naše srdce. Zázračný liek neexistuje! Budem veľmi rada, ak moja kniha nájde cestu k vašim srdciam.”
Zdravie zo záhrady 2023 - stolový kalendár
Po celý rok vás budú sprevádzať rady o liečivých účinkoch jednotlivých druhov ovocia a zeleniny. Kalendár zostavili dvaja vynikajúci slovenskí autori z oblasti zdravého spôsobu života a záhradkárstva - profesori Katarína Horáková a Ivan Hričovský. Kalendár obsahuje množstvo neoceniteľných rád, ktoré vám pomôžu posilniť svoje zdravie z plodov vlastnými silami dopestovanými vo vašej záhradke.
Na sklade 1Ks
3,95 €
Zúfalá nespavosť
Autori poskytujú čitateľovi mnoho praktických rád, na dobrý nočný spánok. Spánok je jednou z najväčších záhad života. Napriek tomu, že sa denne o ňom dozvedáme viac a viac, stále nechápeme, prečo spíme. Jedno však vieme určite: dobrý spánok je pre nás životne dôležitý a je jedným zo základných pilierov zdravia. Celý rad štúdií poukazuje na súvislosť medzi životným štýlom preplneným prácou, záväzkami a ďalšími povinnosťami a nedostatkom spánku, ktorý zničujúco vplýva na zdravotný stav ľudskej populácie v priemyselne vyspelých krajinách. V dnešných dňoch je nedostatok spánku taký chronický stav, že si ho mnohí ani neuvedomujeme. Neevidujeme, že ním trpíme. Je to však vážny problém, ktorý by sme nemali obchádzať, pretože spánkový deficit môže mať vážne a ďalekosiahle účinky na celkový zdravotný stav a najmä na mozgovú činnosť a mentálnu sviežosť. Ponorme sa do tejto témy na stránkach knihy s množstvom rád, ktoré nám vedia zmeniť život.
Autormi knihy je populárna slovenská spisovateľka viacerých knižných bestsellerov s tematikou zdravého spôsobu života a stravovania profesorka Katarína Horáková a regresný terapeut a poradca v športovej a liečebnej výžive Jozef Budinský. . Nesmieme zabudnúť nikdy na fakt, že keď sme dobre rozbehnutí, telo nás i v prípade nedostatku spánku pustí aj na dlh. Splátka dlhu je však rýchlejšie opotrebovanie nášho organizmu, starnutie, míňanie neobnoviteľnej životnej energie sídliacej v ľadvinách - jednoducho skrátenie života. Preto sa naučme užívať si čaro noci a zázraky tvorme cez deň. Autori tejto knihy poukazujú na nesmiernu dôležitosť kvalitného spánku a hrozbu nespavosti a formou uvedených rád a tipov odporúčajú, aby si každý bezpodmienečne zahrnul dôležitosť dobrého spánku do svojho životného štýlu.
Som tehotná
Kniha je dielom skúsených autoriek, odborníčiek z rôznych oblastí. Dve novinárky Sabína Zavarská a Yka Hricková sa tejto problematike venujú už dlhé roky a v knihe v chronologickej štruktúre podrobne preberajú všetko, na čo budúce mamičky nesmú zabudnúť počas týždňov čakania na vytúženého potomka. Gynekologička Stela Muránska, odborníčka z praxe, odpovedá v ružových plôškach na dôležité otázky, ktoré môžete mať i vy pred narodením dieťatka i po pôrode. Špeciálny pohľad v modrých plôškach a mnoho neoceniteľných rád v rovine stravovania i zdravia prináša autorka viacerých známych slovenských knižných bestsellerov Katarína Horáková, mikrobiologička a odborníčka na výživu. Nevenuje sa iba riešeniam rôznych ťažkostí mamičiek, ale aj príprave dobrého genetického základu pred splodením dieťaťa, prevencii a forme stravovania počas tehotenstva.
Publikácia Som tehotná: Ako úspešne prejsť tehotenstvom je odporúčanou literatúrou pre každú budúcu mamičku, ale aj otecka a starých rodičov. Autorky v knihe podrobne preberajú aj problematiku čo robiť, keď sa nedarí otehotnieť – ako sa dá zvýšiť šanca počatia, ako sa dá liečiť neplodnosť. Vysvetľujú, akým rečiam o plodnosti netreba veriť, ďalej čo ničí mužskú plodnosť, čo môžu spôsobiť nebezpečné chlamýdie. Nesmierne cenné sú rady, čomu sa vyhýbať počas deviatich mesiacov tehotenstva, ale aj čo nemožno vynechať, aké vyšetrenia treba absolvovať, ktoré sú základné princípy stravovania v tomto období. Nájdeme tu aj rady týkajúce sa tehotenských nevoľností a aké ďalšie hrozby matky i dieťatko ohrozujú, prečo sú železo, jód, vitamíny, kyselina listová, omega-3 mastná kyselina DHA či probiotiká nevyhnutnosťou pre zdravé tehotenstvo, ale aj pre zdravie bábätka.
Prebudila sa už vo vás túžba po bábätku? Alebo čaká niekto prírastok vo vašej rodine či u priateľov? Venujte im túto knihu. Poďakujú sa vám.
Oddelená strava - Recepty a diéty 2. vydanie
Oddelená strava je vyhľadávaným spôsobom zdravého stravovania a redukcie hmotnosti. Už roky sa na Slovensku spája s menom profesorky všeobecnej biológie Katarínou Horákovou. K jej najvyhľadávanejším knihám patrí práve titul Oddelená strava: Recepty a diéty. Tento reprint zaradený do edície Knihy do vrecka v nádhernej flexo väzbe ponúka recepty, ktoré zodpovedajú zásadám oddelenej stravy. Ide o pestrý výber jedál, ktoré si môžete pripraviť rýchlo a z lacných a dostupných surovín. Kniha je ideálnym darčekom pre tých, ktorí chcú schudnúť a nevedia ako.
Autorka v kapitolách Ako jesť podľa ročných období, Kúry na trvalú štíhlosť, Jarná wellness diéta, Čo piť a jesť v lete, Recepty na jeseň a zimu ponúka jednoduché recepty vhodné pre každého - i náročného - stravníka. Popri pestrej kombinácii potravín autorka predstavuje bohatý jedálny lístok na jednotlivé ročné obdobia. Každý si v knihe určite nájde vyhovujúce jedlo podľa svojej chuti aj momentálnej nálady a podľa zdravotného stavu.
V receptoch autorka ponúka sladké a osviežujúce kombinácie štiav, jednoducho pripravovanú zeleninu s ľahkou zálievkou i krehké šaláty spojené s delikátnou príchuťou cestovín, zemiakov a ryže. Ba čitatelia tu nájdu recepty na rozličné čerstvé aj zmrazené pochúťky pre tých, ktorí si radi zamaškrtia na sladkostiach. Milovníci mäsitých jedál sa určite uspokoja s porciami pripravenými z rybích, kuracích a morčacích produktov. Okrem receptov jednotlivých jedál tu nájdu aj kompletné diéty na podporu a zlepšenie látkovej premeny.
Táto kniha je súčasťou edície vydavateľstva Plat4M Books KNIHY DO VRECKA v sérii Zdravie: Ako na to?
Patogény a parazity Časovaná bomba v tele
Ľudské telo je každodenne vystavené infekcii baktériami, hubami, prvokmi, vírusmi či červami. Väčšinou sa s tým vie samo vyrovnať, ale niekedy sa tieto malé beštie zahniezdia v našom organizme bez toho, že by sme o tom vedeli a vtedy môžu vyvolať veľké nebezpečenstvo. Predpokladá sa, že každý živý organizmus na našej planéte je objektom nejakého typu infekcie alebo parazitizmu. Z pohľadu hostiteľa sa na patogény dívame nepriateľsky a považujeme ich za útočníkov, ktoré napádajú naše telo a spôsobujú nám rôzne ochorenia. Avšak patogén alebo parazit, ako každý iný organizmus, sa proste snaží žiť a rozmnožovať sa. Žiť na úkor hostiteľského organizmu je bezpochyby veľmi atraktívna a pohodlná stratégia. Ľudský hostiteľ je na živiny bohaté, teplé a vlhké prostredie so stabilnou telesnou teplotou a neustále sa obnovuje. Niet divu, že mnohým mikroorganizmom sa vyvinula schopnosť prežívať a množiť sa v tomto výhodnom útočisku.
Oddelená strava - Krása prichádza zvnútra
Prirodzený proces starnutia nemožno zadržať, avšak mladistvo vyzerať a žiariť pôvabmi, to môžeme dokázať. Ako? Ak si budeme správne ošetrovať svoj zovňajšok, dostatočne sa telesne i duševne uvoľníme a predovšetkým, ak sa budeme správne stravovať. Ak zanedbávame výživu a zabúdame na najlacnejší elixír krásy, vodu, ani tá najlepšia kozmetika nie je všemocná. Patríte medzi tých, ktorí chcú získať čo najviac poznatkov, ako mať peknú kožu a dokonalú pleť v každom veku? Dá sa skvelo vyzerať aj bez líčidiel? Akú úlohu môžu hrať vitamíny a minerály či bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny v tomto úsilí, ako si zabezpečiť ich dostatočný príjem? Autorka Katarína Horáková vo svojej knihe Oddelená strava: KRÁSA PRICHÁDZA ZVNÚTRA upriamuje svoju pozornosť na tieto otázky, ktoré predpokladá, že mnohým „víria hlavou“.
Podrobne sa venuje tomu, čo je príčinou zvädnutej, ochabnutej, zvráskanej pleti. Predstavuje krok za krokom, ako by sme sa mali stravovať pri rôznych typoch pokožky a jej nárokoch na výživu, aby sme mohli korigovať naše nedostatky, aby mohla naša krása opäť naplno vyniknúť. Uvádza aj jednoduché recepty na princípe oddelenej stravy, plné nielen chuti, ale aj cielene zložených živín.
Telo nás často varuje, vysiela signály a nemou rečou nám naznačuje, čo potrebuje. V knihe autorka dešifruje tajomnú reč nášho tela. Potom už necháva rozhodnutie na čitateľovi, ako s touto informáciou bude zaobchádzať...
Vzhľad vlasov a nechtov je barometrom nášho interného zdravia. Slabé zdravie vlasov a nechtov je zvyčajne príznakom deficitu živín. Kto ignoruje ich význam, presvedčí sa, že „podvádza“ sám seba. Autorka ponúka aj riešenia konkrétnych vlasových a nechtových problémov a uvádza tipy ako sa správne starať o svoje vlasy, ako podporiť ich zdravý rast.
Kto teda chce aktívne niečo urobiť pre svoju pokožku, vlasy či nechty, aby boli pevné, aby mal stále sviežo napnuté tkanivo a uchoval si mladistvý vzhľad, odpoveď najde v najnovšej knihe Kartaríny Horákovej Oddelená strava: KRÁSA PRICHÁDZA ZVNÚTRA. V príhovore k čitateľom na záver autorka konštatuje: Bola by som veľmi rada, keby vaša „ješitnosť“, ale aj moja knižka vás dostatočne motivovali rozhodnúť sa jesť zdravšie, a tak si udržať večnú mladosť a krásu.
Táto kniha nadväzuje na tvárovú gymnastiku a masáž tváre uvedenú v autorkinej knihe Oddelená strava: PRE ZDRAVIE. Dáva nám šancu prostredníctvom zdravej výživy zlepšiť svoj zovňajšok z vnútra von a usmerniť korigovanie našich nedostatkov tak, aby naša prirodzená krása a zdravie mohli opäť naplno vynikať.
Ako mať zdravý mozog v každom veku - 2.rozšírené vydanie
Ubehli už tri roky od prvého vydania tejto publikácie. Knihy, ktorá sa stretla s úžasnou odozvou u čitateľov všetkých vekových skupín. Zaujala študentov, ktorí sa chcú ľahšie učiť a umocniť si pamäťové schopnosti, každého rodiča, ktorý chce mať múdre deti, i všetkých mladších i starších mužov a ženy, ktorí – ako hovorí autorka – sa nechcú zmieriť s trápnymi „seniorskými momentmi“ a nepovažujú ich za normálne. Nájdete v nej jednoduché kroky, ako vyostriť mentálne funkcie a podporiť zdravie mozgu po celý život.
Autorka doplnila toto druhé vydanie novými vedomosťami zo sveta a skúsenosťami, ktoré ukazujú, ako je náš mozog schopný aj napriek úrazu či inej zdravotnej príčine regenarácie aj v prípadoch, kde to medicína už vopred vzdala. Hovoria o tom napríklad dva príbehy malých chlapcov, ktorým nikdo nepredpovedal budúcnosť s plnohodnotným životom. Opísané postupy dávajú šancu všetkým, mladým i starým, neraz stačí len upraviť stravovanie, inokedy pridať do výživy látky, ktoré nevyhnutne chýbajú.
Mozog je náš najzložitejší orgán a najzraniteľnejší každodennými stresormi. Faktory životného prostredia, emócie, stres, strava a nedostatok spánku či špecifických živín na jeho ochranu, za to všetko denne platí mozog určitú daň. Všetky tieto stresory môžu negatívne ovplyvniť fungovanie nášho mozgu.
Mnohé samostatné oblasti v mozgu vykonávajú špecifické funkcie – ako je vnímanie, rátanie, pamäť, jazyk, emócie, inteligencia a tak ďalej. Predstavme si, že každá táto časť mozgu je vlastne jedno mesto. Ich vzájomné prepojenie vyžaduje rozsiahlu sieť ciest a diaľnic, aby jednotlivé mestá mohli vzájomne prijímať a odovdzávať informácie, aby mohli správne a načas na ne reagovať, a tak vykonávať svoju činnosť. Analogicky sa to dá porovnať potenciálnej poznávacej schopnosti. Merať túto sieť ciest a diaľnic, rýchlosť, s akou sa pohybujú informácie, je jedným z najdôležitejšich meraní predpovedajúcich schopnosti poznania človeka.
Hoci konkrétne oblasti mozgu sú dôležité pre špecifické funkcie, kapacita toku informácií v rámci regiónov a medzi nimi je rovnako dôležitá. Tie začnú klesať v strednom veku. Správne je, ak tieto zmeny nepovažujeme za nutné zlo. Nemávnime nad tým rukou a nekonštatujme len: „Je to normálne, aha, starnem“. Vedci dokázali, že pokles mozgových funkcií nie je nevyhnutnou súčasťou procesu starnutia. Je tu veľa možností, čo robiť, aby sme pomohli presadzovať optimálnu činnosť mozgu po celý život. Zmena v našej diéte, pravidelná fyzická aktivita a trénovanie pamäte, kontrola emociálneho a mentálneho stresu a dostatok spánku, majú potenciál to zmeniť. Týmito témami sa v knihe autorka zaoberá podrobnejšie. Každého chce vyzbrojiť užitočnými informáciami a radami, ktoré môžeme bez problémov uplatniť a odporúča ich začať realizovať čo najskôr, najlepšie hneď dnes.
Vypredané
12,90 €
Lacná kniha Detoxikácia organizmu (-70%)
Táto rozsiahla a hodnotná kniha dáva podrobný návod na to, ako sa zbaviť negatívnej pliagy, ktorá sa rokmi nazbiera v našich telách. Je to návod na to, ako zmeniť svoj život úplne od základu k lepšiemu. Okrem škodlivých vplyvov na naše telo toxínmi z prostredia trpí aj naša myseľ. Pod vplyvom uponáhľanej doby rastie napätie, stres, psychické vyčerpanie, … K tomu prispieva obzvlášť aj naše nezdravé stravovanie.
Navyše, pri prejedaní sa a nesprávnej kombinácii potravín, ostáva časť jedla nestrávená, nasleduje jej hnilobný rozklad v črevách, pričom sa vytvárajú jedovaté látky - a to sú pôvodcovia mnohých našich chorôb. Často sa snažíme "odhladovať" prebytočné kilogramy nevyváženou rýchlou diétou chudobnou na živiny. Potom sa však nemôžeme čudovať, že predčasne starneme, strácame energiu a chuť do života. Určite všetci chceme žiť kvalitný život aktívne a s výkonnosťou, ktorá nezávisí od veku a pohlavia. Otázka je, čo pre uskutočnenie tejto predstavy robíme. Pritom stav vlastného zdravia môžeme až z troch štvrtín ovplyvniť sami! Málokto si naplno uvedomuje, akú dôležitú úlohu, okrem zdravého stravovania, hrá pravidelná detoxikácia – očista organizmu.
Väčšina z nás ani po celý život neurobí nič pre to, aby zbavila svoje telo nahromadených jedov, parazitov a odpadu. Vedci dokázali, že len v hrubom čreve dospelého človeka sa nachádza tri až päť, v niektorých prípadoch až desať kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy! Cieľom tejto knižky je poradiť všetkým, ktorí chcú pre svoje zdravie niečo urobiť. Autorka profesorka Katarína Horáková podáva návod, ako si ozdraviť organizmus, zbaviť ho usadenín, hlienov, jedov, parazitov a nadváhy bez poškodenia nášho tela a zbytočných stresov, a tiež aby sme sa vyhli neraz zbytočným chybám.
Táto kniha je súčasťou edície vydavateľstva Plat4M Books Ako byť zdravý v každom veku, do ktorej patria aj publikácie Ako mať ZDRAVÝ MOZOG v každom veku a Ako mať ZDRAVÉ SRDCE A CIEVY v každom veku.
Vypredané
3,87 €
12,90 €
dostupné aj ako:
Detoxikácia organizmu
Táto rozsiahla a hodnotná kniha dáva podrobný návod na to, ako sa zbaviť negatívnej pliagy, ktorá sa rokmi nazbiera v našich telách. Je to návod na to, ako zmeniť svoj život úplne od základu k lepšiemu. Okrem škodlivých vplyvov na naše telo toxínmi z prostredia trpí aj naša myseľ. Pod vplyvom uponáhľanej doby rastie napätie, stres, psychické vyčerpanie, … K tomu prispieva obzvlášť aj naše nezdravé stravovanie.
Navyše, pri prejedaní sa a nesprávnej kombinácii potravín, ostáva časť jedla nestrávená, nasleduje jej hnilobný rozklad v črevách, pričom sa vytvárajú jedovaté látky - a to sú pôvodcovia mnohých našich chorôb. Často sa snažíme "odhladovať" prebytočné kilogramy nevyváženou rýchlou diétou chudobnou na živiny. Potom sa však nemôžeme čudovať, že predčasne starneme, strácame energiu a chuť do života. Určite všetci chceme žiť kvalitný život aktívne a s výkonnosťou, ktorá nezávisí od veku a pohlavia. Otázka je, čo pre uskutočnenie tejto predstavy robíme. Pritom stav vlastného zdravia môžeme až z troch štvrtín ovplyvniť sami! Málokto si naplno uvedomuje, akú dôležitú úlohu, okrem zdravého stravovania, hrá pravidelná detoxikácia – očista organizmu.
Väčšina z nás ani po celý život neurobí nič pre to, aby zbavila svoje telo nahromadených jedov, parazitov a odpadu. Vedci dokázali, že len v hrubom čreve dospelého človeka sa nachádza tri až päť, v niektorých prípadoch až desať kilogramov nestrávených a usadených zvyškov potravy! Cieľom tejto knižky je poradiť všetkým, ktorí chcú pre svoje zdravie niečo urobiť. Autorka profesorka Katarína Horáková podáva návod, ako si ozdraviť organizmus, zbaviť ho usadenín, hlienov, jedov, parazitov a nadváhy bez poškodenia nášho tela a zbytočných stresov, a tiež aby sme sa vyhli neraz zbytočným chybám.
Táto kniha je súčasťou edície vydavateľstva Plat4M Books Ako byť zdravý v každom veku, do ktorej patria aj publikácie Ako mať ZDRAVÝ MOZOG v každom veku a Ako mať ZDRAVÉ SRDCE A CIEVY v každom veku.
Vypredané
12,90 €
Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku
Ako sa staráme o svoje srdce? Väčšina z nás macošsky. Kým sa samo neozve, často naň ani nepomyslíme. Štatistické údaje sú toho dôkazom. Epidemiologická situácia vo výskyte ochorení srdca a ciev v Slovenskej republike patria spolu s cievnymi chorobami mozgu k dominantným chorobám obehovej sústavy. Podľa údajov WHO/EURO na Slovensku umrie každý rok na tieto ochorenia 508 ľudí na 100-tisíc obyvateľov. Tým sa zaraďujeme v rámci 34 krajín Európy a 4 zoskupení do poslednej tretiny. Na rozdiel od toho vo vyspelých krajinách Európy dosahuje úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia 221 ľudí na 100-tisíc obyvateľov, teda o 56 percent menej.
Prečo sa môžeme „pýšiťˇ“ takýmto nechvályhodným umiestnením v celosvetovom meradle? Všetci odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšou príčinou, prečo sa ochorenia srdca a ciev tak rozšírili, je nesprávny životný štýl, nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu a rozšírené fajčenie. To, že tak často zomierame na srdcový infarkt a mozgovú porážku, je dôsledok aj našej neinformovanosti a nedisciplinovanosti. My sa totiž nenakazíme chronickou chorobou – my si ju pitím alkoholu, prejedaním sa a myslením sami navodzujeme.
Srdce a jeho nepretržitá činnosť počas celého nášho života patrí medzi jeden zo zázrakov prírody. Mnohých určite prekvapí, čo všetko zdravé srdce dokáže v spolupráci so „sieťou života“ – cievami a krvou – tekutinou jedinečných vlastností. Ale aj to, čo si spôsobujeme našim nezdravým životným štýlom, ako sami ovplyvňujeme zmeny krvného tlaku, srdcovú frekvenciu, zrážanlivosť krvi, ktoré, ak včas neliečime, navodíme si arytmiu srdca, anginu pectoris, srdcový infarkt, mozgovú porážku či choroby periférnych ciev. Testy odhalia nielen to, čo nám chýba, ale aj návrh riešenia zdravotného problému jednotlivca. Ďalej sa bližšie dozvieme o príčinách, ale aj o možnostiach, ako zabrániť kôrnateniu ciev a rozvíjaniu srdcových chorôb, čo robiť, keď prežívame ich typické prvé príznaky.
Autorka vo svojom príhovore hovorí: "Vrelo odporúčam, začnite ťaženie za zdravé srdce najprv u seba, ďalej vo vašej rodine a prevezmite kontrolu nad vašim zdravím. Staňte sa zástancami života pre zdravé srdce. Pravidelne na to potrebujeme do našej stravy zaradiť v knihe uvedené najdôležitejšie potraviny pre srdce a krvný obeh. Možno neviete, ale až na 90 percent sami rozhodujeme o tom, aké cˇisté a pružné sú naše cievy a aké zdravé je naše srdce. Zázračný liek neexistuje! Budem veľmi rada, ak moja kniha najde cestu k vašim srdciam."
Vypredané
19,90 €
Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku
Ako sa staráme o svoje srdce? Väčšina z nás macošsky. Kým sa samo neozve, často naň ani nepomysli´me. Štatistické údaje sú toho dôkazom. Epidemiologická situácia vo výskyte ochorení srdca a ciev v Slovenskej republike patria spolu s cievnymi chorobami mozgu k dominantny´m chorobám obehovej sústavy. Podlˇa údajov WHO/EURO na Slovensku umrie každý rok na tieto ochorenia 508 lˇudi´ na 100-tisíc obyvatelˇov. Tým sa zaradˇujeme v rámci 34 krajín Európy a 4 zoskupení do poslednej tretiny. Na rozdiel od toho vo vyspelých krajinách Európy dosahuje úmrtnostˇ na srdcovo-cievne ochorenia 221 ľudí na 100-tisíc obyvatelˇov, teda o 56 percent menej.
Prečo sa môžeme „pýšiť“ takýmto nechvályhodným umiestnením v celosvetovom meradle? Všetci odborníci sa zhodujú v tom, že najdôležitejšou príčinou, prečo sa ochorenia srdca a ciev tak rozšírili, je nesprávny životný štýl, nezdravé stravovanie, nedostatok pohybu a rozšírené´ fajčenie. To, že tak často zomierame na srdcový infarkt a mozgovú´ porážku, je dôsledok aj našej neinformovanosti a nedisciplinovanosti. My sa totižˇ nenakazímee chronickou chorobou – my si ju pitím, jedením a myslením sami navodzujeme.
Srdce a jeho nepretržitá´ čiinnostˇ počas celého nášho života patrí´ medzi jeden zo zázrakov prírody. Mnohých určite prekvapí, čo všetko zdravé srdce dokáže v spolupráci so „sieťou života“ – cievami a krvou – tekutinou jedinečných vlastností. Ale aj to, čo si spôsobujeme našim nezdravým životným štýlom, ako sami ovplyvňujeme zmeny krvného tlaku, srdcovú frekvenciu, zrážanlosť krvi, ktoré, ak včas neliečime, navodíme si arytmiu srdca, anginu pectoris, srdcový infarkt, mozgovú porážku či choroby periférnych ciev. Testy odhalia nielen to, čo nám chýba, ale aj návrh riešenia zdravotného problému jednotlivca. Ďalej sa bližšie dozvieme o príčinách, ale aj o možnostiach, ako zabrániťˇ kôrnateniu ciev a rozvíjaniu srdcových chorôb, čo robitˇ, kedˇ prežívamie ich typické prvé príznaky.
Autorka vo svojom príhovore hovorí: Vrelo odporúčam, začnite ťaženie za zdravé srdce najprv u seba, dˇalej vo vašej rodine a prevezmite kontrolu nad vašim zdravím. Staňte sa zástancami života pre zdravé srdce. Pravidelne na to potrebujeme do našej stravy zaraditˇ v dˇalšej časti knihy uvedené´ najdôležitejšie potraviny pre srdce a krvný´ obeh. Možno neviete, ale ažˇ na 90 percent sami rozhodujeme o tom, aké čisté a pružné sú naše cievy a aké´ zdravé´ je naše srdce. Zázračný liek neexistuje! Budem velˇmi rada, ak moja kniha najde cestu k vašim srdciam.
Kniha je druhou publikáciou edície Ako byť zdravý v každom veku. Ďalšie budú nasledovať.
Vypredané
11,90 €
Ako mať zdravý mozog v každom veku
Ako mať zdravý mozog a chrániť si jeho funkčnosťˇ v každom veku? Táto otázka trápi každého z nás. Nik nechce ostať odkázaný v starobe na starosť svojich príbuzných. Mozog nám umožňuje myslieť, analyzovať, syntetizovať situácie, prijímaťˇ rozhodnutia, pamätať si, priestorovo sa orientovať, učiť sa básne či riešiť zložité matematické úlohy. Aj vďaka tomu má človek v prírode výnimočné postavenie. Väčšina z nás si ani neuvedomuje, že aj mozog má nárok na adekvátnu starostlivosť. V našom každodennom živote ho často však zanedbávame. Nadobudli sme falošný pocit, že je oveľa menej zraniteľný, ako iné orgány. Keďže mozog nie je inervovaný, mnohé jeho nemoci sa rozvíjajú v tichosti celé roky i desaťročia. Medzi najzákernejšie a najobávanejšie ochorenia patria Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Kniha Kataríny Horákovej prináša osvedčené recepty, ktoré nám pomôžu uchovať si zdravú myseľ a výbornú pamäť až do vysokého veku. Autorka upriamuje svoju pozornosť na základné komponenty stravy, ktoré sú podstatné pre plnohodnotnú prevádzku nervového systému. Dozvieme sa, čo potrebuje mozog, aby správne fungoval, ale aj čo je nevyhnutné na jeho obnovu a optimálnu funkčnosť. Vysvetľuje prečo treba predchádzať Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe už od mladosti. Ďalej autorka odhaľuje, ako si máme chrániť mozog, popisuje prameň dobrej nálady a spôsob výroby hormónov šťastia, poukazuje na to, čo spôsobuje psychickú labilitu a predovšetkým čo je kľúčom k zdraviu nášho mozgu.
Podrobne sa Katarína Horáková venuje následkom nezdravého životného štýlu na náš mozog. Dlhodobý stres je jeden z faktorov vážneho ohrozenia našej mysle a jeho najhoršie formy sú podľa autorky tvrdou ranou, ktorú si neraz zbytočne dávame sami. Atraktívnym spôsobom ponúka rôzne rady, ako sa dá tejto hrozbe ubrániť. A nie sú to len jogové cvičenia proti stresu, únave a bolesti. Dáva praktické návody, ako sa dostať von z krízy, ktorá nám poškodzuje náš mozog a oslabuje jeho schopnosť brániť sa ničivým chorobám. Jedným z týchto návodov je plnohodnotný spánok. Autorka vysvetľuje, prečo nám chýba uspávací hormón melatonín, prečo nesiahnuť po uspávacích práškoch a dáva námety, ako dosiahnuť dobrý nočný spánok, ktorý je kritický pre detoxikáciu mozgu.
Čitateľa neraz prekvapí najnovšími vedeckými objavmi, z ktorých vyplýva, že máme dva mozgy – jeden v lepke a druhý v čreve, ktorý vyrába viac hormónu šťastia ako mozog. Ďalej sa dočítame, že pravidelným cvičením podporíme tvorbu nových mozgových buniek v každom veku a že počúvanie hudby pozitívne ovplyvňuje emocionálne a intelektuálne centrá mozgu. K. Horáková zdôrazňuje, že najcitlivejším orgánom na nedostatok vody, kyslíka a zdroja energie - glukózy je mozog.
Kniha Ako mať zdravý mozog v každom veku je vhodná pre všetky vekové skupiny – deti, ženy i mužov. Kto chce mať múdre deti, kto sa chce dozvedieť, ako docieliť produktívnu inteligenciu a konkurenčné schopnosti, ako sa ľahšie učiť, ale aj kto sa nevie a nechce zmieriť s trápnymi "seniorskými momentami" a nepovažuje ich za normálne, venuje autorka túto knihu. Dáva každému šancu skvalitniť svoj život po všetkých stránkach a prežiť ho v plnej kvalite bez zabúdania a iných nepríjemných prejavov.
Vypredané
12,90 €
Lacná kniha Ako mať zdravý mozog v každom veku (-70%)
Ako mať zdravý mozog a chrániť si jeho funkčnosťˇ v každom veku? Táto otázka trápi každého z nás. Nik nechce ostať odkázaný v starobe na starosť svojich príbuzných. Mozog nám umožňuje myslieť, analyzovať, syntetizovať situácie, prijímaťˇ rozhodnutia, pamätať si, priestorovo sa orientovať, učiť sa básne či riešiť zložité matematické úlohy. Aj vďaka tomu má človek v prírode výnimočné postavenie. Väčšina z nás si ani neuvedomuje, že aj mozog má nárok na adekvátnu starostlivosť. V našom každodennom živote ho často však zanedbávame. Nadobudli sme falošný pocit, že je oveľa menej zraniteľný, ako iné orgány. Keďže mozog nie je inervovaný, mnohé jeho nemoci sa rozvíjajú v tichosti celé roky i desaťročia. Medzi najzákernejšie a najobávanejšie ochorenia patria Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Kniha Kataríny Horákovej prináša osvedčené recepty, ktoré nám pomôžu uchovať si zdravú myseľ a výbornú pamäť až do vysokého veku. Autorka upriamuje svoju pozornosť na základné komponenty stravy, ktoré sú podstatné pre plnohodnotnú prevádzku nervového systému. Dozvieme sa, čo potrebuje mozog, aby správne fungoval, ale aj čo je nevyhnutné na jeho obnovu a optimálnu funkčnosť. Vysvetľuje prečo treba predchádzať Alzheimerovej alebo Parkinsonovej chorobe už od mladosti. Ďalej autorka odhaľuje, ako si máme chrániť mozog, popisuje prameň dobrej nálady a spôsob výroby hormónov šťastia, poukazuje na to, čo spôsobuje psychickú labilitu a predovšetkým čo je kľúčom k zdraviu nášho mozgu.
Podrobne sa Katarína Horáková venuje následkom nezdravého životného štýlu na náš mozog. Dlhodobý stres je jeden z faktorov vážneho ohrozenia našej mysle a jeho najhoršie formy sú podľa autorky tvrdou ranou, ktorú si neraz zbytočne dávame sami. Atraktívnym spôsobom ponúka rôzne rady, ako sa dá tejto hrozbe ubrániť. A nie sú to len jogové cvičenia proti stresu, únave a bolesti. Dáva praktické návody, ako sa dostať von z krízy, ktorá nám poškodzuje náš mozog a oslabuje jeho schopnosť brániť sa ničivým chorobám. Jedným z týchto návodov je plnohodnotný spánok. Autorka vysvetľuje, prečo nám chýba uspávací hormón melatonín, prečo nesiahnuť po uspávacích práškoch a dáva námety, ako dosiahnuť dobrý nočný spánok, ktorý je kritický pre detoxikáciu mozgu.
Čitateľa neraz prekvapí najnovšími vedeckými objavmi, z ktorých vyplýva, že máme dva mozgy – jeden v lepke a druhý v čreve, ktorý vyrába viac hormónu šťastia ako mozog. Ďalej sa dočítame, že pravidelným cvičením podporíme tvorbu nových mozgových buniek v každom veku a že počúvanie hudby pozitívne ovplyvňuje emocionálne a intelektuálne centrá mozgu. K. Horáková zdôrazňuje, že najcitlivejším orgánom na nedostatok vody, kyslíka a zdroja energie - glukózy je mozog.
Kniha Ako mať zdravý mozog v každom veku je vhodná pre všetky vekové skupiny – deti, ženy i mužov. Kto chce mať múdre deti, kto sa chce dozvedieť, ako docieliť produktívnu inteligenciu a konkurenčné schopnosti, ako sa ľahšie učiť, ale aj kto sa nevie a nechce zmieriť s trápnymi "seniorskými momentami" a nepovažuje ich za normálne, venuje autorka túto knihu. Dáva každému šancu skvalitniť svoj život po všetkých stránkach a prežiť ho v plnej kvalite bez zabúdania a iných nepríjemných prejavov.
Vypredané
3,87 €
12,90 €
dostupné aj ako:
Oddelená strava: Pre zdravie
Profesorka Katarína Horáková uverejnila na stránkach mnohých časopisov stovky článkov o vplyve oddelenej stravy na ľudské telo. Tento spôsob stravovania predstavila z mnohých pohľadov, no predovšetkým veľmi jednoducho čitateľom vysvetlila, prečo je tak prospešný pre ľudský organizmus. A všetky tieto poznatky prezentuje v knihe ODDELENÁ STRAVA: Pre zdravie, predstavuje skúsenosti mnohých žien, ktoré majú s týmto zdravým spôsobom života svoje dlhodobé skúsenosti. Ako skúsená mikrobiologička a odborníčka na problematiku stravovania v publikácii predstavuje všetky zdravotné výhody oddelenej stravy a biologické procesy, ktoré napomáhajú znižovaniu hmotnosti a lepšiemu spracovávaniu potravy. Vďaka prísnemu dodržiavaniu rád Kataríny Horákovej ženy nielen strácali na hmotnosti, ale cítili sa omnoho lepšie, prestali ich trápiť rôzne nepríjemné pocity i vedľajšie účinky, ktoré ich ťažili po konzumácii jedla. Oddelená strava na ich organizmus pôsobila až prekvapujúco pozitívne a pre nejednu z týchto žien sa stravovanie formou oddelenej stravy stalo doslova ich novým životným štýlom. Autorkou knihy Odelená strava: Pre zdravie je profesorka Katarína Horáková. Táto publikácia je "kniha matka" zo série štyroch publikácií o oddelenej strave. Do tejto série patria: Oddelená strava: Recepty a diéty (Plat4M Books, 2012), Oddelená strava: Krása prichádza zvnútra (Plat4M Books, máj 2014) a Oddelená strava: Pomóc! Nemôžem schudnúť! Nemôžem pribrať! (Plat4M Books, október 2014).
Vypredané
12,90 €
Oddelená strava: Recepty a diéty
Autorka v knihe ponúka recepty, ktoré zodpovedajú zásadám oddelenej stravy. Ide o pestrý výber jedál,
ktoré si môžete pripraviť rýchlo a z lacných a dostupných surovín aj u nás na Slovensku. Recepty sú jednoduché a
každého - i náročného - stravníka uspokoja. Popri vhodnej kombinácii potravín sa tu zoznámite aj s pestrým jedálnym
lístkom na jednotlivé ročné obdobia a každý si určite nájde vyhovujúce jedlo podľa svojej chuti aj momentálnej nálady a
podľa zdravotného stavu. V receptoch autorka ponúka sladké a osviežujúce kombinácie štiav, jednoducho pripravovanú
zeleninu s ľahkou zálievkou i krehké šaláty spojené s delikátnou príchuťou cestovín, zemiakov a ryže. Ba čitatelia tu
nájdu recepty na rozličné čerstvé aj zmrazené pochúťky pre tých, ktorí si radi zamaškrtia na sladkostiach. Milovníci
mäsitých jedál sa určite uspokoja s porciami pripravenými z rybích, kuracích a morčacích produktov. Okrem receptov
jednotlivých jedál tu nájdu aj kompletné diéty na podporu a zlepšenie látkovej premeny. Pri každom recepte nájde
čitateľ jeho energetickú hodnotu.
O AUTORKE
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc., profesorka všeobecnej biológie z Fakulty chemickej a potravinárskej
technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Počas pôsobenia na fakulte vychovala stovky odborníkov v
oblasti mikrobiológie a biomedicínskeho inžinierstva. Popri pedagogickej práci sa roky výskumne zaoberala
vyhľadávaním nových, biologicky aktívnych látok s antimikrobiálnymi, antioxidačnými a protinádorovými vlastnosťami.
Bola vedúcou medzinárodných EÚ projektov za Slovensko v oblasti vývoja veľmi citlivých imunotestov, zisťujúcich
neškodnosť potravín. Vychádzajúc z poznatkov v tejto oblasti sa začala hlbšie zaoberať aj štúdiom spôsobov správnej
výživy a zdravého životného štýlu. Je autorkou mnohých vedeckých, odborných a vedecko-populárnych publikácií.
Profesorke Kataríne Horákovej za výsledky celoživotnej tvorivej práce udelil Slovenský literárny fond prémiovú cenu,
ako prejav uznania za jej prínos na rozvoji slovenskej vedy doma i v zahraničí. V súčasnosti prednáša na Slovenskej
technickej univerzite v Bratislave v rámci Univerzity tretieho veku, v dvoch štúdijných odboroch: 1. Potraviny a zdravie
človeka a 2. Starostlivosť o telesné a duševné zdravie, ktorého je súčasne odbornou garantkou
Katarína Horáková je autorkou týchto publikácií:
Oddelená strava (1998), Dělená strava (česká verzia, 1999), Nebojme sa zdravia (1999), Nebojme se zdraví (česká
verzia, 2000), Oddelená strava - A čo ďalej? (2001), Oddelená strava: Recepty a diéty (2001), Oddelená strava:
Očistné kúry a diéty (2002), Monitor zdravia (2005), Detoxikácia organizmu (2007 – 2010, 5 vydaní), Detoxikace
organizmu (česká verzia, 2008), A szervezet méregtelenítése (maďarská verzia, 2008 a 2010, 2 vydania), Umenie
zdravo žiť (2009 a 2010, 2 vydania), Varovné signály tela – Srdce a cievy v ohrození (2011), Detoxikácia organizmu -
Kľúč k zdraviu (rozšírená a doplnená verzia, 2012, 6. vydanie) a Body Detox (Detoxikácia organizmu – Kľúč k zdraviu,
anglická verzia, 2012).
Vypredané
4,99 €