Wesley Robins

autor

Big Picture Book of Long Ago


Visit the bustling city streets, venture through a rowdy market and gaze in awe at how people travelled in steam trains and war chariots years ago. An eye-opening book for children of a technology-reliant generation, likely to inspire further research on times gone by. A great book to help children understand and appreciate the significance of explorations and discoveries of years ago, and perhaps bring out the inventor within. Carefully selected websites, accessed via Usborne Quicklinks, allow readers to discover more facts about the history of our world.
Vypredané
15,68 € 16,50 €

Museums


This fascinating book is packed full of dinosaur bones, Egyptian mummies and dozens of other curious objects. There are over 120 stickers to complete the scenes and bring each museum to life, including a science museum, costume museum, natural history museum and more. A great follow-up activity after a trip to a museum.
Vypredané
6,60 € 6,95 €

Tajomstvá našej Zeme - Posvieť si na to


Aké tajomstvá ukrýva naša planéta? Rozsvieť si pod stránkou baterku a pozri sa... Preskúmaj planétu Zem zblízka a zažiješ veľké prekvapenia! Od lávy valiacej sa zo sopky a burácajúcich búrok s hromami a bleskami po tvory žijúce pod hladinou oceánu a ukrývajúce sa v piesku. Objav všetky skryté divy Zeme. Priprav si baterku a vydaj sa objavovať skrytý svet plný veľkých prekvapení. Ideálne čítanie pod perinu!
Na sklade 1Ks
9,41 € 9,90 €

Look Inside Jobs


What do grown-ups do all day? Lift the flaps to open up a world of possibilities and discover over 100 things you can be from a nurse to a musician or an astronaut. Includes Usborne Quicklinks to specially selected websites with activities and fun facts about jobs people do.
Vypredané
12,83 € 13,50 €

Tajomstvá zvieracieho maskovania


Kto sa ukrýva v divočine? Rozsvieť si pod stránkou baterku alebo pridrž knihu proti svetlu a pozri sa... Vďaka tejto interaktívnej knižke zblízka preskúmaš obydlia zvierat a objavíš svet plný veľkých prekvapení! Navštíviš dômyselne ukryté brlohy, budeš pozorovať predátory chystajúce sa na útok a zoznámiš sa so správaním mnohých tvorov zo zvieracej ríše. Nezostanú ti skryté žiadne tajomstvá zvieracieho maskovania - od polárnej líšky vykukujúcej zo snehu po platesu zavŕtanú do piesčitého morského dna! Priprav si baterku, tvoja dobrodružná cesta za poznaním sa práve začína.
U dodávateľa
9,41 € 9,90 €

Airport Sticker & Colouring Book


This bumper activity book is packed with airport scenes to colour and fill with stickers, including passengers dropping off their bags, boarding planes and preparing for take-off. With over 200 stickers of planes, cars and buses, as well as passengers, pilots and airport staff, this is a great way to show children what to expect on a plane flight.
Vypredané
10,40 € 10,95 €