Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Deň detí. Zľava -25% na stovky kníh. Viac info →

Jules Verne

Jules Verne

Keď počujeme jeho meno, hneď sa nám vybaví niektorý z jeho svetoznámych románov. V roku 1872 zlyhal jeho pokus dostať sa medzi takzvaných Nesmrteľných - stať sa členom Francúzskej akadémie. Akademici udelili jeho dielu výročnú cenu, ale "obyčajného autora kníh pre deti" medzi seba nepustili.

O sto rokov neskôr bol Jules Verne najprekladanejším autorom krásnej literatúry na svete. Podľa štatistiky UNESCO bol preložený 128 krát. Po ňom nasledovala Agatha Christie (93), Lev Nikolajevič Tolstoj (82), Maxim Gorkij (80) a Honoré de Balzac (71). Tento fakt je jedným zo svedectiev svetovej obľuby Verneovho diela.
   Francúzske mesto Nantes sa rozprestiera po oboch brehoch rieky Loiry, v tomto meste sa narodil advokátovi Pierrovi Vernovi a jeho manželke Sophii Allotovej 8. februára 1828 syn, ktorému dali meno Jules. Jeho detstvo bolo nerozlučne späté so spomienkami na ostrov Feydau uprostred Loiry, kde vyrástol, hrával sa s kamarátmi a tam spriadal svoje sny o ďalekých cestách a neslýchaných dobrodružstvách.
   Jules Verne bol od malička obklopený úspešnými predstaviteľmi strednej vrstvy, navyknutými pozerať na vlastnú kastu ako na jedinú rozumnú vrstvu spoločnosti, pretože "tí hore" sú roztopašníci a "tí dole" darebáci, ktorí nechcú pracovať. Na Julesa Verna nemali vplyv len meštiaci. Sestra jeho  matky si vzala umelca, maliara Chateaubourga, ktorý bol priamym príbuzným básnika a dobrodružného politika Francois-René Chateaubriand. Jeho diela a hlavne rozprávanie o dobrodružnom príbuznom chlapca očarili. Rád chodil do ulice Santeuil, kde maliar býval, a práve tam sa dozvedel, že existuje aj niečo iné ako účty a paragrafy. Toto poznanie poznačilo celý jeho život.

   V roku 1837 zaviedol otec Julesa i jeho brata Paula do cirkevnej školy svätého Donatiena. Učitelia neskôr spomínali na Julesa ako na "kráľa školského ihriska". Do zošitov a dokonca aj do učebníc vraj čmáral fantastické stroje, dokonca aj mechanického slona s dvíhajúcim chobotom. Učil sa dosť zle, ale veľa čítal. Obľúbil si amerického spisovateľa J.F. Coopera, E. Suea, F. Marryata. Na domácom nebi svietila vtedy trojica hviezd prvej veľkosti: Balzac, Dumas a Hugo. Všetci traja v ňom zanechali stopu. S V. Hugom sa neskôr osobne stretol a s Dumasom sa dokonca spriatelil.
   Jules Verne o dobrodružstve čítal a súčasne ho mal na prahu rodného domu. Na ulici stretával veteránov búrok a bitiek. Jeho brat Paul sa na nich mohol dívať bez závisti, pretože mu otec určil dráhu námorného kapitána, zatiaľ čo Jules sa mal stať advokátom. Nebolo preto prekvapením, že sa v jeho hlave zrodil plán, ktorý neváhal v jedenástich rokoch realizovať. Utiekol z domu. So sebou si vzal kožený cestovný vak, šaty, bielizeň a nejaké potraviny. Nechal sa naverbovať ako plavčík na trojsťažník Coralia, ktorý sa plavil do Indie. Keď sa to otec dozvedel, nasadol na parník a doplával do prístavu Paimboeuf, kde sa Coralia v ten večer mala zastaviť. Otcovej nedalo veľa práce prehovoriť syna k návratu, pretože deň služby na lodi ho stačil vyliečiť z mnohých naivných predstáv o slastiach námorníckeho života. Musel slávnostne sľúbiť, že sa už nikdy nevydá ľahkomyseľne na more a že nabudúce bude cestovať len v duchu.
   Neskôr, keď už chodil do kráľovského lýcea v Nantes, sa Jules pokúsil o prvú literárnu prácu. Študenti na lýceu mali svoj vzdelávací krúžok a jeho členovia sa schádzali u kníhkupca Pierra Bodina. Tu mal Jules príležitosť prečítať si knihy o najnovších geografických a technických objavoch a tu tiež spísal svoje prvé dielo - veršovanú tragédiu, určenú pre bábkové divadlo. Rukopis hry sa nezachoval, vieme len, že riaditeľ divadla Rikiki, ktorému ju Verne ponúkol, odmietol.
   Po maturite sa pripravoval Jules Verne v Paríži na advokátske skúšky. Otec rozhodol, že bude mať v Paríži spojenca, ktorý ho neopustí ani na krok - chudobu. Dal synovi preto len 75 frankov mesačne. To bolo presne toľko, aby len tak-tak vyšiel a neostalo mu na zbytočné míňanie. Ale živorenie v Paríži mu nebralo chuť k životu. Rozhodol sa, že nikdy nebude advokátom, lákala ho spisovateľská dráha. Prostredníctvom svojho strýka maliara sa zoznámil s grófom de Coral, ktorý bol osobným priateľom Victora Huga. Za niekoľko dní sa Julesovi splnilo životné želanie, gróf de Coral ho predstavil Victorovi Hugovi. Básnik prijal študenta vo svojom dome a údajne sa rozprávali o Paríži. Šťastná náhoda mu umožnila zoznámiť sa aj s Alexandrom Dumasom starším. Ten bol majiteľom paláca Monte Christo v Paríži, kde kráľovsky hostil návštevníkov, ale mal aj vlastné divadlo tzv. Historické divadlo. Dumas pozval svojho mladého hosťa na premiéru hry Mladosť mušketierov. Verne hneď po premiére napísal: "Bol som na premiére Mladosť mušketierov v lóži Alexandra Dumasa. Bolo to veľmi zábavné. Dumas-otec bol neuveriteľný, keď sa pozeral na svoju hru. Nemohol sa zdržať, aby nám neprezradil všetko, čo príde ..."
   Známosť s Dumasom priniesla Verneovi čoskoro úžitok. Ponúkol pre Historické divadlo tri hry. Z nich vybral Dumas veršovanú komédiu Zlomené steblá. Autor mal radosť, ale po niekoľkých dňoch ho Dumas pokropil studenou sprchou, hru vraj musel prepísať "od pivnice až na pôdu", a pretože Historické divadlo smie uvádzať len hry podpísané niekým z Dumasovcov, ako autor Zlomených stebiel bol preto uvádzaný A. Dumas - syn. Hra bola uvedená a mala úspech a Dumasovci Julesovi priznali autorstvo.
   Verne zažil slávu a úspech divadelného autora i doma, v rodnom Nantes, kde hrali tiež Zlomené steblá. Bola to udalosť skôr spoločenská ako umelecká, ale Verna utvrdila v presvedčení, že je rodeným divadelným autorom. Hoci napísal ešte niekoľko divadelných hier, ani jedna nezískala taký  úspech, ktorý by mu zaistil existenciu. Na chleba si musel zarábať ako pisár v advokátskej kancelárii. Voľného času teda veľa nemal a okrem literárnej tvorby sa venoval predovšetkým čítaniu. Navštevoval Národnú knižnicu a priam hltal odborné knihy. Veda sa v tej dobe náramne vzmáhala, svet sa stále dozvedal o nových objavoch a vynálezoch. Verne sa zaujímal o geografii, fyziku, chémiu, biológiu, ale predovšetkým o techniku. Napísal hru Vedci, v ktorej sa pokúsil spojiť umelecký rozmer s náučným. Ale ešte stále to nebolo ono.
   Pierre Verne zatiaľ stále čakal na synov návrat do Nantes. Mal radosť z úspešne zložených advokátskych skúšok a rozhodol sa, že sa syn musí vrátiť domov. Jules mu ale na naliehanie odpovedal: "Osud ma spojil s Parížom. Môže zo mňa byť dobrý spisovateľ, ale vždy budem len zlý advokát. Vo všetkom vidím len komickú stránku veci alebo umeleckú formu, a skutočná realita vecí ma nezaujíma. Vyhovuje mi len dráha, ktorú som si už zvolil – literárna. Tvoj úrad by v mojich rukách zahynul. Odpusť synovi, ktorý si ťa váži a ktorý ťa miluje. " Otec odpustil, ale prestal synovi posielať peniaze.
   Túžby, ktorými sa Jules Verne ako literát trápil, sa mohli uskutočniť len v románe. Zveril sa so svojimi úmyslami Dumasovi a ten bol nadšený. Skutočnému románu ale predchádzali poviedky. V roku 1851 sa Verne stretol s Pierrom F. Chevalierom, ktorý riadil "týždenný almanach" Musée des familles. Bol ochotný mladému autorovi pomôcť v medziach svojich možností. Almanach zaznamenal medzi svojimi spolupracovníkmi Huga a Dumasa, ale v skutočnosti to bol časopis veľmi skromný a Verne tu mohol odtlačiť len dve poviedky ročne. V tomto roku to bola poviedka PRVÉ NÁMORNÉ MEXICKÉ LODE a DRÁMA VO VZDUCHU.
   Koniec roka 1851 bol pre Julesa Verna úspešný aj inak. Riaditeľ lyrického divadla mu ponúkol miesto tajomníka s platom tisíc dvesto frankov ročne. Verne sa za dvadsaťpäť mesiacov prežitých v Paríži naučil žiť skromne a s týmto platom sa už dalo slušne existovať. Mal veľa práce v divadle, ďalej spolupracoval s Musée des familles, spolu s Hihnardom napísal dokonca dve operety.
   Vysiľujúca práca mu podlomila zdravie. V roku 1853 sa u neho objavili migrény, v júli nasledujúceho roka ochrnul na ľavú polovicu tváre. Aby si odpočinul, odišiel na krátku dovolenku k Severnému moru do Dunkerque. Po návrate napísal ďalšiu poviedku Zimovanie v ľadovom mori.
   10. januára 1857 absolvoval ešte jednu významnú udalosť - oženil sa so slečnou Honorine Hebe Morelovou, a to napriek tomu, že bol členom jedenástky bez žien - krúžku zarytých starých mládencov. V tomto krúžku sa Verne spriatelil s novinárom Felix Tourmachonom, ktorý sa stal známym pod menom Nadara vo vzduchoplavbe. Ten bol nielen teoretickým propagátorom aeronautiky, ale aj nadšeným praktikom. Od neho získal Verne toľko poznatkov o aeronautike, že sa rozhodol spracovať ich v románe. Tak začal písať svoj prvý vedecký román, neskôr preslávený pod názvom Päť týždňov v balóne. V námete šťastne siahol po dvoch veciach, o ktoré mala verejnosť veľký záujem, po myšlienke riadeného balóna a po objaviteľskej ceste po Afrike. Rukopis bol hotový v máji 1862.
   Vernovská legenda trvá na tom, že autor obišiel bezvýsledne pätnásť vydavateľstiev, pokiaľ sa dostal na prah domu číslo 18 v Jacobovej ulici, kde sídlil vydavateľ a spisovateľ Pierre Jules Hetzel. Román vyšiel v októbri v ten istý rok. Úspech románu bol okamžitý a obrovský a nakladateľ Hetzel uzavrel so spisovateľom veľkorysú zmluvu na dvadsať rokov dopredu. Verne sa zaviazal dodávať ročne dva romány za honorár 20 000 frankov. Na jednej strane bol doživotne zabezpečený, ale na druhej strane to bol bič, ktorý Verna ustavične poháňal.
   Stretnutie oboch mužov vošlo do verneovskej legendy. Svoje dojmy vraj Verne opísal v románe Dvadsaťtisíc míľ pod morom. V pracovni bola knižnica s dvanástimi tisíckami zväzkov, kde boli "kopy kníh o vedách, o filozofii, o literatúre, napísané vo všetkých jazykoch." Profesora Aronnaxa (Verna) zaujal aj salón: "Bola to obdĺžniková miestnosť so skosenými rohmi, dlhá desať, široká šesť a vysoká päť metrov. Žiariaci strop, vyzdobený jemnými arabeskami ... steny potiahnuté čalúnením s pravidelným vzorom ... naozajstné múzeum, v ktorom inteligentná a štedrá ruka zhromaždila poklady prírody a umenie v umeleckej zmesi, ktorá charakterizuje maliarske ateliéry. " Dokonca francúzsky bádateľ Marcel More venoval veľké úsilie dôkazu, že kapitán Nemo zo spomínaného románu nie je nikto iný, ako zašifrovaný nakladateľ Hetzel.
   Román Päť týždňov v balóne bol prvým románom projektu Obdivuhodné cesty. Projekt predložil Verne Hetzelovi s tým, že pôjde o seriál románov, ktoré by sa odohrávali vo všetkých krajinách sveta a priblížili by čitateľom nové objavy vedy a techniky. Dejiskom seriálu má byť svet, témou veda.
   Román Päť týždňov v balóne znamenal vo Verneovom živote akoby začiatok rozprávky. Od tej doby plynul jeho život pokojne, vyrovnane. Zmluva s Hetzelom ho existenčne zaisťovala, celý jeho záujem sa sústreďoval len na to, že vymýšľal nové a nové príbehy a sledoval aj domyslel nové vedecké objavy a technické vynálezy. Hetzel však poskytol Vernovi viac než zmluvu, tlačiarenské kapacity, ilustrátorov a zavedenú klientelu, ktorá odoberala takmer automaticky Hetzelovu produkciu aj jeho časopis. Hetzel totiž viedol Verna umelecky. Zasahoval do jeho diela po celých dvadsaťpäť rokov vzájomnej spolupráce. Nebol v plnom slova zmysle literát, ale celý život bol s literatúrou v styku. Vypestoval si vycibrený cit pre literárne remeslo. Dokázal presne ukázať na slabé miesta príbehu a poradiť čo s nimi.
   "Zle ste ma poznali, keby ste si mysleli, že som Váš list neuvítal. Uisťujem Vás, že som si ho vzal k srdcu, pretože všetky Vaše námietky sú správne", píše 25. apríla 1984 spisovateľ vydavateľovi v čase, keď pracoval na DOBRODRUŽSTVE KAPITÁNA HATTERASA. "Veď mi nepísal riaditeľ, ale priateľ, ktorý má moju plnú dôveru. Ostatne, ako opakujem, mám rovnaký názor ako Vy ... Predovšetkým by som sa chcel stať spisovateľom, čo je veľký cieľ, ktorý určite plne schválite ... Hovoríte mi milé, a dokonca lichotivé veci o zlepšení štýlu ... Nič ma nemôže viac potešiť. Ale vŕta mi v palici - ako hovoríte - či ste mi nechceli len osladiť horkú medicínu. Hovorím si, či ste spokojný so štylistom ako rozprávačom príbehu. Tým chcem povedať, akým úsilím sa snažím stať sa skutočným štylistom: to je zmysel celého môjho života ... "
      Uplynulo sto rokov a prvý muž, ktorý vystúpil na povrch Mesiaca, Neil Armstrong vyhlásil: "Pripomínam si obdivuhodnú knižku Julesa Verna, ktorá, ako sa ukázalo v mnohých bodoch, je absolútne správnu predpoveďou technických postupov pri projekte Apollo."
   Záujmy Julesa Verna boli všestranné. Videl nie len jasné stránky vedy, ale uvedomoval si aj to, aké strašné následky by mohla mať pre ľudstvo, keby ju zneužilo. Takúto výstrahou sú obzvlášť dva Verneove romány - OCEĽOVÉ MESTO a VYNÁLEZ SKAZY.

Vydanie románu Vynález zkazy malo zaujímavú verejnú dohru. Slávny francúzsky chemik Turpin bol presvedčený, že postavu Thomasa Rocha vytvoril Verne podľa neho. Podal na spisovateľa žalobu pre osočovanie a žiadal vysokú náhradu. Proces vyvolal nielen v Paríži, ale aj v zahraničí veľký rozruch. Od prvej chvíle bolo jasné, že členovia súdu sú na Vernovho strane. Spisovateľ proces vyhral.
   Za vrchol literárnej tvorby Julesa Verna je považovaný román DVADSAŤTISÍC MÍĽ POD MOROM. Je to stredná časť trilógie, do ktorej patrí ešte román DETI KAPITÁN GRANTA a TAJUPLNÝ OSTROV. Už dávno pred najúspešnejším románom o cestovaní pod morom robil americký vynálezca Fulton pokusy s ponorkou. Na Verna však najviac zapôsobil tragický osud vynálezcu Petita z Amiens, ktorý tridsať rokov pred tým, než Verne napísal román o kapitánovi Nemovi, robil pokusy s ponorkou vlastnej výroby a pri pokusoch zahynul.
   Verne si vymyslel ponorku dokonalú, skutočne prepychovú podmorskú loď, ktorá sa môže ponoriť do hĺbky až 5000 metrov. Ponorku poháňa elektrina. Ale nezveril jej len pohon Nautila, ale elektrina na palube ponorky svieti, poháňa pumpy, palubný hodiny, varí, destiluje vodu, čistí vzduch, vykuruje priestor pre posádku, ovláda kormidlá, bráni votrelcom vo vstupe a dokonca ich zabijú v elektrických puškách, ako sa o tom presvedčili piráti v Tajuplnom ostrove.
   Súčasná sláva Julesa Verna je založená na jeho vedecko-technickej fantastike. Venoval však tomuto žánru len tretinu svojich románov, zatiaľ čo dve tretiny diela tvoria romány cestopisné. Medzi románmi vedecko-fantastickými a zemepisnými nie je ostrý rozdiel, pretože oba smery sú dýchajú rovnakým tvorivým princípom. Kde bola technika prostriedkom k rozvinutiu drámy v románe fantastickom, v románe cestopisnom slúži na ten istý účel celý svet, so svojimi rozmanitými geografickými, prírodopisnými a národopisnými zvláštnosťami.

   Zo zemepisných románov je potrebné ešte sa zmieniť o knihe CESTA OKOLO SVETA ZA 80 DNÍ. Keď sa Verna pýtali, ako prišiel na myšlienku napísať tento román, rozprával, že raz v roku 1871 kráčal parížskymi ulicami a náhodou si všimol veľký plagát Cookovej cestovnej kancelárie, lákajúci na turistickú cestu okolo sveta. Verna okamžite napadlo: To by bol námet pre román. A hneď sa zrodil aj hrdina Phileas Fogg a jeho spoločník Passepartout. Keď začal román písať, uverejňoval ho na pokračovanie v časopise Temps. Bol o neho taký záujem, že dopisovatelia veľkých amerických novín pôsobiaci v Paríži, denne telegrafovali svojim novinám do Ameriky, čo Fogg zažil v najnovšom pokračovaní románu.
   Život Julesa Verna sme opustili v čase, keď nastúpil cestu úspechov a mohol sa nerušene venovať literárnej práci. Napriek tomu sa ešte raz vrátime do roku 1886. Zdá sa to neuveriteľné, ale je to pravda. Jules Verne, ktorý nikdy nikomu neublížil, bol vo veku osemdesiatpäť rokov  prepadnutý a zranený výstrelom z revolveru. Pani Allotová (neter spisovateľa) opisuje atentát týmito slovami: "Jedného marcového večera v roku 1886, pri návrate domov sa Jules Verne stal na vlastnom prahu obeťou nehody, ktorej nezodpovedný pôvodca je viac poľutovaniahodný ako jeho obeť ... Istý nešťastný mládenec bol postihnutý následkom prepracovania mozgovou horúčkou a utiekol z domu s ​​revolverom. V akom poblúznení namieril zbraň na spisovateľa, ktorého bol od detstva vášnivým čitateľom? Smrť tesne minula Julesa Verna, pretože sa mu podarilo zraziť zbraň, a bol len ranený. " Všeobecné prekvapenie nastalo, keď ľudia videli útočníka v hale Vernovho domu a na jeho tvár dopadlo svetlo. Tento "mládenec" bol dvadsaťšesťročný úradník ministerstva zahraničia. Volal sa Gaston Verne a bol to syn kapitána diaľkové plavby Paula Verna ... Keď vypovedal na policajnom riaditeľstve, okrem iného povedal: "Musím strýkovi Julesovi zaistiť slávu, ktorú si zaslúži. Až teraz ho vypočujú, teraz bude zvolený členom Akadémie." Jules Verne na to reagoval: "Úbohý chlapec ... Doktor Lenoel potvrdí, že je duševne chorý."
   V polovici deväťdesiatych rokov opustil Verne verejnú scénu a uzavrel sa do veže svojho domu. Neodišiel však na odpočinok, naopak, zdvojnásobil svoje pracovné úsilie. V roku 1895 mal už hotové zväzky Podivuhodných ciest na ďalšie tri roky. A pracoval ďalej, román za románom, príbeh za príbehom. Zďaleka to nie sú najlepšie romány, ktoré napísal, najmä DRÁMA V LIVONSKU je považovaná za dielo nepodarené. Pierre Jules Hetzel, ktorý bol už mŕtvy, by takýto rukopis do tlačiarne nepustil. Jeho syn ale nechával spisovateľovi voľnú ruku. A tak sa stalo, že sa objavili pochybnosti a otvorene sa začalo písať o tom, že žiadny Jules Verne neexistuje. Hetzel vraj najal skupinku šikovných žurnalistov, ktorí chrlili jeden román za druhým. Dopočul sa to Edmond de Amicis, ktorý sa spolu so svojimi synmi vydal do Amiens, aby objavil pravdu. Na svoje prekvapenie zistil, že Verne žije a tvorí. "Nevyzerá ako literát, chová sa ako námorník na odpočinku", napísal de Amicis vo svojich pamätiach.
   Jules Verne pracoval až do posledného roku svojho života. Napriek tomu zostali jeho Obdivuhodné cesty nedokončené. V rukopise zanechal OBDIVUHODNÉ DOBRODRUŽSTVO BARSAKOVEJ VÝPRAVY a podľa svedectva rodinných príslušníkov hovoril o poslednej Obdivuhodnej ceste. Tento román mal uzavrieť celý projekt a jeho hrdinovia mali navštíviť dejisko všetkých doteraz napísaných románov. Z tohto románu sa ale nenašli ani zlomky.
   Smrť Julesa Verna bola rovnako pokojná ako jeho život. Keď po záchvate mŕtvice na jar roku 1905 celý svet so záujmom a napätím sledoval správy o jeho zdravotnom stave, posledná zo správ Havasovej spravodajské kancelárie, z 24. marca 1905, znela: "Slávny románopisec zhasol."
   A ako sa volal prvý Čech, ktorý čítal román Julesa Verna? Bol to dvadsaťdeväťročný Jan Neruda, ktorý priviezol román Päť týždňov v balóne z Paríža ako "literárnu kuriozitu". Janovi Nerudovi vďačíme aj za to, že už v roku 1869 vyšiel prvý preklad Julesa Verna do češtiny, román Cesta okolo Mesiaca, aj keď v lacnej knižnici Matice ľudu.

Stále oceňujeme zábavnú, dobrodružnú stránku jeho diela. Ale Verna nečítajú len deti a milovníci dobrodružného žánru. Stále viac sa k nemu vracajú dospelí a s obdivom ho čítajú technici, vedci i básnici. Nabáda čitateľov, aby šli za svojím ideálom až ku konečnému úspechu. Aj pre tento optimizmus je dielo Julesa Verna ešte aj dnes živé a súčasné.

Zdroj www.kjv.wz.cz, fotografia: wikipedia

List.php:/getLoadedProductCollection 32 List.php:/getLoadedProductCollection 32
 • Autor: Jules Verne

  Jules Verne

  Vydavateľstvo: Nakladatelství Sun
  Dátum vydania: 31. júla 2019
  Jazyk: slovenský
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 17,99 €
  Vaša cena: 11,99 
  Odošleme do 2 dní
  Geniálny francúzsky spisovateľ Jules Verne sa stal klasickým autorom literatúry pre mládež. Preslávil sa svojimi dobrodružnými románmi, ktorými položil základy vedecko-fantastickému žánru. Nadšenie pre súdobé technické objavy, encyklopedické znalosti a obrovská predstavivosť sa odrážajú vo všetkých jeho dielach, kde sa objavujú … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Dvadsaťtisíc míľ pod morom

  Vydavateľstvo: Ikar
  Dátum vydania: 4. mája 2018
  Jazyk: slovenský
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 11,90 €
  Vaša cena: 11,31 
  Odošleme ihneď
  Ak vás hlbiny mora priťahujú svojím tajuplným pôvabom, ak snívate o neuveriteľných dobrodružstvách v oceánoch tejto planéty, tak toto majstrovské dielo Jula Verna je práve pre vás! Pripojte sa k profesorovi Aronnaxovi, jeho vernému sluhovi Conseilovi a námorníkovi Nedovi Landovi na palube Nautila – ponorky, ktorej velí mysteriózny … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Cesta okolo sveta za 80 dní

  Vydavateľstvo: Ikar
  Dátum vydania: 23. februára 2018
  Jazyk: slovenský
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 11,90 €
  Vaša cena: 11,31 
  Odošleme ihneď
  Ak máte radi odvážne dobrodružstvá, ak ste vždy túžili navštíviť vzdialené krajiny a neviete odolať veľkým výzvam, tento príbeh je ako stvorený pre vás. Spoločne s neúnavným Phileasom Foggom a jeho verným sluhom Passepartoutom sa môžete podujať na neobyčajnú úlohu: prejsť okolo sveta za osemdesiat dní! 115 200 minút: … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Dvacet tisíc mil pod mořem

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 26. januára 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 14,05 €
  Vaša cena: 13,35 
  Odošleme ihneď
  Profesor Aronnax se rozhodl zúčastnit výpravy, která měla objasnit záhadu podivuhodného netvora ohrožujícího námořní plavbu. Jaké bylo jeho překvapení, když zjistil, že se nejedná od obrovské zvíře, ale obdivuhodnou ponorku, které velí záhadný kapitán Nemo. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Honba za meteorom

  Vydavateľstvo: Petit Press
  Dátum vydania: 1. novembra 2015
  Jazyk: slovenský
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 2,90 €
  Vaša cena: 2,76 
  Odošleme ihneď
  Honba za meteorom je prvou knihou z edície Knižná klasika denníka SME. Je to príbeh o dvoch hvezdároch, ktorí objavia meteor pohybujúci sa okolo Zeme. Na tom by nebolo nič zvláštne, kým sa neobjavia informácie, ktoré rozhýbu celý ďalší dej románu. Meteor je celý zo zlata. Hodnota meteoru s priemerom 50 metrov rozpúta konflikt … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Cesta do středu země

  Vydavateľstvo: Nakladatelství XYZ
  Dátum vydania: 26. októbra 2017
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 9,99 €
  Vaša cena: 9,49 
  Odošleme ihneď
  Klasický dobrodružný román francouzského autora popisuje dramatické příhody neobvyklé výpravy vedené německým vědcem na Islandu v druhé polovině 19. století. Německý profesor Otto Lidenbrock objevil v roce 1863 starý dokument, v němž islandský alchymista ze 16. století zašifroval svou zprávu o sestupu do středu … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Zlatá sopka

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 1. marca 2020
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme do 2 dní
  Zlatá sopka je méně známý román francouzského spisovatele Julesa Verna z cyklu Podivuhodná putování. Kniha vypráví příběh dvou mladíků, Summy Skima a jeho bratrance Bena Raddleho, kteří na Klondiku zdědili po svém strýci Josiasovi Lacoteovi nárok na pozemek, ležící zhruba 80 kilometrů od Dawson City. Přestože jsou finančně … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Claudius Bombarnak

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 13. novembra 2017
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 14,05 €
  Vaša cena: 13,35 
  Odošleme ihneď
  Příběh reportéra časopisu Dvacáté století Claudia Bombarnaka, který během služební cesty do Gruzi e dostane příkaz zúčastnit se dvoutýdenní cesty vlakem po transasijské dráze do Pekingu a z této cesty pořídit reportáž. Ve vlaku se seznámí s celou řadou zajímavých lidí, například ruským majorem, arogantním anglickým … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Vynález zkázy

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 17. septembra 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Nedostupné
  Bežná cena: 11,70 €
  Vaša cena: 11,12 
  Nedostupné
  Francouzský vynálezce Tomáš Roch objevil tak silnou výbušninu, že její potenciální majitel by mohl velmi snadno získat vládu nad světem. Jenže když ji nabídl nejmocnějším státům, setkal se s nepochopením a odmítnutím. O jeho vynález ale začne projevovat zájem tajuplný hrabě d'Artigas. .. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Cesta kolem světa za 80 dní

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 31. marca 2015
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 11,70 €
  Vaša cena: 11,12 
  Odošleme do 2 dní
  Dnes zabere cesta kolem světa několik desítek hodin. Ale v devatenáctém století na ni bylo třeba počítat minimálně s několika měsíci. Proto považovali členové Reformního klubu za neslýchaně opovážlivé, když anglický gentleman Phileas Fogg prohlásil, že takovou výpravu zvládne přesně za osmdesát dní. A aby všechny … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Trosečníci z lodi Jonathan

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 2. marca 2020
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Posielame do 21 dní
  U dodávateľa, termín orientačný
  Bežná cena: 16,40 €
  Vaša cena: 15,58 
  U dodávateľa, termín orientačný
  Trosečníci z lodi Jonathan je dobrodružný román francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodná putování. Rukopis vznikl na přelomu let 1897-1898, k tisku knihu však připravil až po otcově smrti jeho syn Michel, kterému se původních šestnáct kapitol "podařilo" vlastními úpravami zdvojnásobit. Příběh se odehrává … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne, David Tomlinson

  20 000 Leagues Under the Sea - zrcadlová četba

  Vydavateľstvo: Infoa
  Dátum vydania: 31. januára 2013
  Jazyk: anglický, český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 8,90 €
  Vaša cena: 8,46 
  Odošleme ihneď
  Profesor Arronax ví vše, co je známo, o stvořeních, která žijí v moři. Na toto téma přečetl všechny knihy! Takže když uslyší o záhadné mořské nestvůře, která útočí na lodě, požádá svého přítele Conseila, aby mu tu strašlivou bestii pomohl vypátrat. K jejich štěstí se k nim při podmořském dobrodružství … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Robur Dobyvatel

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 30. októbra 2017
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 14,05 €
  Vaša cena: 13,35 
  Odošleme ihneď
  Na zasedání filadelfského leteckého Weldonova klubu přichází záhadný inženýr Robur s prohlášením, že sestrojil vznášedlo těžší než vzduch, které je mnohem lepší než vzducholoď. Poté, co se mu členové klubu vysmáli, Robur unáší jeho předsedu Prudenta a tajemníka Evanse na palubu svého vzdušného korábu Albatros … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Zmatek nad zmatek

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 13. júna 2016
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 11,70 €
  Vaša cena: 11,12 
  Odošleme ihneď
  Podle názoru amerického Gun Clubu se pod věčným ledem Arktidy ukrývají nepředstavitelně bohatá ložiska uhlí. Jsou sice nedostupná, ale některé vědecké výpočty naznačují, že by stačilo postavit v Africe obrovské dělo, které by výstřelem trochu vychýlilo zemskou osu, čímž by se klimatické podmínky na pólech změnily. A když … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Na kometě CD

  Vydavateľstvo: Radioservis
  Dátum vydania: 1. septembra 2020
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Pripravujeme
  Nedostupné
  Bežná cena: 9,35 €
  Vaša cena: 8,88 
  Nedostupné
  Jules Verne (1828–1905) je považován společně s Herbertem Georgem Wellsem za zakladatele žánru vědeckofantastické literatury (science-fiction). Ve svých dílech předpověděl celou řadu vědeckých a technických objevů, např. dálkové lety řiditelným balonem, velkorážní dělo, videofon, skafandr, kosmické cesty, elektrický … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne, Ondřej Neff

  Dva roky prázdnin

  Vydavateľstvo: Albatros
  Dátum vydania: 1. januára 2011
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 10,99 €
  Vaša cena: 10,44 
  Odošleme ihneď
  Dobrodružný román s ilustracemi Zdeňka Buriana! Dobrodružství party kluků vyvržených na břeh pustého ostrova nepřestává poutat obrazotvornost čtenářů ani ve věku dálkových letů a internetu. Školní výlet se protáhl na dva roky a prázdniny to rozhodně nejsou. Děti ve věku od osmi do dvanácti musí tvrdě dřít, aby … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Dvacet tisíc mil pod mořem

  Vydavateľstvo: Naše vojsko
  Dátum vydania: 15. októbra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Posielame do 4 dní
  U dodávateľa, termín orientačný
  Bežná cena: 14,90 €
  Vaša cena: 14,16 
  U dodávateľa, termín orientačný
  Podle jedinečného díla Julese Verna, ilustrace Francesca Rossi. Pokud vás lákají záhadné podmořské hlubiny, pokud sníte o neuvěřitelných dobrodružstvích v oceánech naší planety, pak je mistrovské dílo Julese Verna tou pravou knihou pro vás! Přidejte se k profesoru Aronnaxovi, jeho oddanému sluhovi Conseilovi i k námořníkovi … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Around the World in Eighty Days

  Vydavateľstvo: Collectors Library
  Dátum vydania: 21. apríla 2017
  Jazyk: anglický
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 12,95 €
  Vaša cena: 12,30 
  Odošleme ihneď
  On a seemingly normal day at the exclusive Reform Club, Phileas Fogg, a gentleman of great wealth and exacting tastes, makes an extraordinary GBP20,000 wager; he will perform an impossible feat and circumnavigate the globe in just eighty days. Accompanied only by his new French valet, the steady Passepartout, he sets off on a thrilling journey. … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Děti kapitána Granta

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 6. augusta 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme do 2 dní
  Tento dobrodružný román tvoří první díl volné trilogie,do níž dále patří Dvacet tisíc mil pod mořem a Tajuplný ostrov . Do děje vstupujeme dne 26. července 1864 , kdy posádka zábavní jachty Duncan vyloví v průlivu mezi Irskem a  Skotskem žraloka kladivouna. V jeho útrobách objeví láhev se třemi dopisy, … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Tajuplný ostrov

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 3. apríla 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Nedostupné
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Nedostupné
  Za americké občanské války Severu proti Jihu uprchne s pomocí balonu z jižanského zajetí skupina pěti Seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balon je větrnou smrští zahnán nad Tichý oceán, kde se zřítí do vody, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Ondřej Neff, Jules Verne

  Nový hrabě Monte Christo

  Vydavateľstvo: Albatros
  Dátum vydania: 20. marca 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 14,49 €
  Vaša cena: 13,77 
  Odošleme ihneď
  Začtěte se do nejrozsáhlejšího a nejbarvitějšího románu Julese Verna v moderním převyprávění Ondřeje Neffa s ilustracemi Zdeňka Buriana! Nechte se vtáhnout do prudkého děje a spolu s hrdiny se vydejte po stopě zrádců. Strhující popis útěku z vězení, detektivní pátrání v přístavech Středozemního … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Plující město a Milionář na cestách

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 27. marca 2017
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Posielame do 21 dní
  U dodávateľa, termín orientačný
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  U dodávateľa, termín orientačný
  Plující město a Milionář na cestách jsou méně známé romány francouzského spisovatele Julese Verna z cyklu Podivuhodné cesty. br> Plující město je román s autobiografickým nádechem a je vyprávěn v první osobě. Mísí se v něm skutečné autorovy zážitky a fikce. K napsání románu ho inspirovala … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Sever proti Jihu

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 31. októbra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme ihneď
  Farmář James Burbank, vlastnící poblíž Jacksonville prosperující plantáž Camdless Bay, je pro své protiotrokářské smýšlení trnem v oku svému otrokářskému okolí. Jeho protivníkem je v první řadě padouch Texar. Ten bývá pravidelně podezřelý z účasti na různých zločinech, jenomže vždy ho zachrání neotřesitelné … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Na vlnách Orinoka

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 10. decembra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Posielame do 21 dní
  U dodávateľa, termín orientačný
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  U dodávateľa, termín orientačný
  Tři učenci se vydávají na dobrodružnou cestu lodí, aby rozhodli svůj vědecký spor o umístění pramenů venezuelského veletoku. Po cestě se k nim připojují dva Francouzi, seržant Martial a jeho mladý synovec Jean. Brzy vychází najevo, že Jean je ve skutečnosti převlečená dívka Jeanne, která se vydává za chlapce, aby pro … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Matyáš Sándorf

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 30. novembra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme ihneď
  Román se odehrává v roce 1873 a vypráví dobrodružný příběh o patnáctiletém plavčíkovi velrybářské lodi Poutník Dicku Sandovi. Dick byl jako nemluvně nalezen na ulici a byl vychován majitelem lodi, rejdařem Weldonem, který ho považoval za vlastního. Při dramatickém lovu velryby zahyne téměř celá posádka plachetnice … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Plovoucí ostrov

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 16. októbra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme ihneď
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme ihneď
  Plovoucí ostrov je fantastický román francouzského spisovatele Julesa Verna z cyklu Podivuhodná putování . Řadí se ke spisovatelovým méně známým dílům. Jedná se o dobrodružství čtyř francouzských hudebníků, kteří se proti své vůli octli na fantastickém plovoucím ostrově s názvem Standard-Island. Ostrov byl zbudován … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Cesta kolem světa za 80 dní

  Vydavateľstvo: Naše vojsko
  Dátum vydania: 15. októbra 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Posielame do 4 dní
  U dodávateľa, termín orientačný
  Bežná cena: 14,90 €
  Vaša cena: 14,16 
  U dodávateľa, termín orientačný
  Podle jedinečného díla Julese Verna, ilustrace Francesca Rossi. Pokud milujete odvážná dobrodružství, pokud jste kdy snili o tom, že navštívíte vzdálené země, pokud máte rádi výzvy za každou cenu, pak je toto jedinečné dílo Julese Verna knihou právě pro vás! Společně s neúnavným Phileasem Foggem a jeho věrným komorníkem … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Bezejmenná rodina

  Vydavateľstvo: Omega
  Dátum vydania: 30. apríla 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 18,75 €
  Vaša cena: 17,81 
  Odošleme do 2 dní
  Příběh dvou synů zrádce, kteří se snaží svým hrdinstvím očistit rodinné jméno od potupy na pozadí neúspěšného kanadského povstání za nezávislost v letech 1837 – 1838 . Zrádcem je právník Morgaz, který roku 1825 za padesát tisíc dolarů prozradil představitelům britské koloniální vlády jména vůdců povstání. Po Morgazově … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Jules Verne - The Essential Collection

  Vydavateľstvo: Race Point Publishing
  Dátum vydania: 13. apríla 2018
  Jazyk: anglický
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Nedostupné
  Bežná cena: 31,50 €
  Vaša cena: 29,93 
  Nedostupné
  This superb collection of classic science fiction features the best of Jules Verne's epic adventure stories, including Five Weeks in a Balloon (1863), A Journey to the Center of the Earth (1864), From the Earth to the Moon (1865), Twenty Thousand Leagues Under the Sea (1870), and Around the World in Eighty Days (1873). Often called the "father of … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Archipel v plamenech

  Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral
  Dátum vydania: 1. apríla 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Nedostupné
  Bežná cena: 65,33 €
  Vaša cena: 62,06 
  Nedostupné
  Archipel v plamenech je historický román Julesa Vernea, jehož hlavními postami jsou Francouz Henry d`Albaret a jeho sok, Řek Nicolas Starkos. Příběh se odvíjí na pozadí řecké války za nezávislost na Egejských ostrovech ve dvacátých letech 19. století. Kniha vychází za kompletního ilustračního doprovodu, původních černobílých … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Ondřej Neff, Jules Verne

  Pět neděl v balonu

  Vydavateľstvo: Albatros
  Dátum vydania: 27. marca 2018
  Jazyk: český
  Dostupnosť: Na sklade
  Odošleme do 2 dní
  Bežná cena: 11,99 €
  Vaša cena: 11,39 
  Odošleme do 2 dní
  Pět neděl v balonu je prvním románem Julese Verna. Líčí dobrodružství vynálezce polořiditelného balonu doktora Fergussona, který se spolu se svými přáteli odvážil přeletět za pět týdnů africkou pevninu od Zanzibaru až po Senegal, takřka k západnímu pobřeží Afriky. Úspěch románu tehdy neznámého autora byl veliký a poznamenal … Zobraziť viac info ►
 • Autor: Jules Verne

  Twenty Thousand Leagues Under the Sea

  Vydavateľstvo: Penguin Books
  Dátum vydania: 11. júla 2017
  Jazyk: anglický
  Dostupnosť: Vypredané v e-shope
  Nedostupné
  Bežná cena: 21,95 €
  Vaša cena: 20,85 
  Nedostupné
  New to Penguin Classics, the great underwater adventure story in a stunning clothbound edition with original images. In this thrilling adventure tale by the 'Father of Science Fiction', three men embark on an epic journey under the sea with the mysterious Captain Nemo aboard his submarine the Nautilus. Over the course of their fantastical voyage, they … Zobraziť viac info ►