Doprava zadarmo pri nákupe nad 29 Eur !

Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje tretí zväzok úspešnej série História zadnými dverami

„Pozreli sme sa do našich najstarších dejín a nevynechali sme ani nedávnu minulosť. Samozrejme, selektívne a naozaj len torzovito, vedomí si toho, že nikdy sa nikomu nepodarí zostaviť knihu, v ktorej bude všetko. A tak cieľ a ambícia nášho tímu boli jednoduché – pozrieť sa na niektoré udalosti a skutočnosti vo veselšom zrkadle a v odľahčenej tónine.“

Toto sú slová tímu autorov našej dnešnej Knihy dňa. Mám rád túto sériu. Toto je už jej tretí diel a kolektív autorov – historikov z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied – ani tentoraz nesklamal. Priniesli ďalšie smutno smiešne príbehy našich dejín, trošku pikantné a trochu kuriózne. Lebo naše aj svetové dejiny sú plné zvláštnych paradoxov, o ktorých tuší len málokto. V tejto knihe som sa dočítal o rôznych patáliách, ktoré sprevádzali uhorské pohreby a tiež, ako vznikal prvý film o Štefánikovi. Aj keď za asi najväčšiu bizarnosť považujem informáciu, že v stredoveku bobra európskeho naši predkovia radili medzi ryby.

Rozdelenie knihy zodpovedá štandardu predchádzajúcich častí. Poprední slovenskí historici od Petra Bystrického cez Slavomíra Micháleka až po Tunde Lengyelovú sa v oddelených kapitolách venujú inej problematike a historickému obdobiu. Previedli ma tak cez nápisy na antických náhrobných kameňoch, cez dedinské kauzy a zvyklosti, až po studenú vojnu, kde mi predstavili prvé dámy amerických a sovietskych štátnikov. Je to jednoducho kniha, ktorá by nemala ostať nepovšimnutá pri zadných dverách vašej knižnice.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje dokumentárny román Nič nehovor

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje fantasy román Čierny leopard, červený vlk