! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje fantasy román Čierny leopard, červený vlk

„Aj moje meno bolo otcovým majetkom, tak som ho zanechal pri jeho dverách. Otec sa odieval do pekného rúcha, nosil hodváb z krajov, ktoré nikdy nevidel, obúval si sandále mužov, ktorí mu dlžili peniaze, robil, čo mohol, aby zabudol, že pochádza z kmeňa v riečnom údolí. Ja som si z otcovho domu nevzal nič, čo by mu patrilo, nič, čo by mi ho pripomínalo. Volajú ma Stopár. Kedysi som mal meno, ale dávno som ho zabudol.“

Autor tejto knihy Marlon James umne skombinoval africké dejiny, mytológiu a svoju vlastnú fantáziu. Pochádza z Jamajky a v súčasnosti je asi naprekladanejší jamajský autor. V roku 2015 sa stal držiteľom prestížneho literárneho ocenenia Bookerovej ceny. Okrem toho povyhrával mnoho ďalších literárnych ocenení. Túto jeho knihu mnohí prirovnávajú k slávnym Hrám o tróny. Ja však musím uznať, že podobnú knihu som ešte veru nečítal. Patrí do žánru fantasy a tie prvky sú tam výrazné. Hlavný protagonista je neobyčajný človek, ktorý je obdarený mimoriadnou schopnosťou zapamätať si pachy a vône. Z toho dôvodu je široko – ďaleko známy ako výborný stopár. Pracuje sám, až do momentu, kým si ho nenajmú, aby vypátral chlapca, ktorý pred tromi rokmi zmizol. No a v tomto bode sa pátracia skupina rozrastie o zmes zaujímavých postáv s vlastnými tajomstvami. Do deja zasahuje najmä Leopard – bytosť, ktorá sa skutočne mení na zviera.

Pri čítaní tejto knihy som si naplno uvedomil, aká bohatá je africká história a mytológia. Originálne prostredie a štýl, akým je kniha napísaná mi nedovolili ju odložiť až po dočítanie poslednej vety. Som rád, že som objavila fantasy knihu, ktorá je určená najmä pre dospelých a dokáže priniesť správnu dávku napätia záhad. No a ten koniec... jednoducho skvelé! Veď prečítajte si sami.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje tretí zväzok úspešnej série História zadnými dverami

Nasledujúci blog →

Je to nová Agatha Christie?