Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje knihu Bzukot včiel
Príliš mnoho ľudí umieralo každý deň na kliatbu, o ktorej hovorili poverčiví obyvatelia, alebo na infekciu, ako ju opisoval dobrý lekár. Objavila sa potreba zaviesť systém na zbieranie mŕtvol: raz denne, včasne ráno, vychádzal Vicente López v spoločnosti jedného zo synov do ulíc Linares na voze zbierať mŕtvoly. Nachádzal ich zabalené v plachtách vyložené pred domami – nebolo praktické chodievať na cintorín, vždy keď niekto zomrel. Najprv rodiny očakávali osobné služby, na aké boli zvyknuté, čoskoro však stratili chuť a energiu vyžadovať ich. Nakoniec teda len zanechávali správu na mŕtvom tele, na ktorej stálo, ako sa daný človek volal, že to bol oddaný katolík, nech si ho Boh vezme k sebe, a potom prosbu, aby bol pochovaný v hrobke alebo hrobe tej a tej rodiny.
Bzukot včiel
15,99 €
Albert Einstein raz povedal, že keď zomrie posledná včela, ľudstvu neostane viac než štyri roky života. Je to skutočne vážna výpoveď. Aj pre to som dnes vybral túto knihu. Je o chlapcovi, ktorého pod mostom našla pestúnka a rovnako ako vtedy, tak aj po celý jeho život, je chlapec obklopený včelami. Chlapec má schopnosť predvídať, čo sa ešte len stane. Príbeh sa odohráva na pozadí mexickej revolúcie a hrozivej španielskej chrípky, ktorá zachvátila krajinu ako mor. Kniha má silné posolstvo o nezištnej láske, ale i osobitný štýl.
Autorka, ktorú mnohí označujú ako druhého Marquéza, mi do knižnice priniesla vôňu pomarančov, medu a mexických plantáží. Ale niet sa čo čudovať, magický realizmus je predsa už raz taký. Naozaj odporúčam si túto knihu prečítať.