Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje knihu Nebo nepozná obľúbencov

Clerfayt zastal pri benzínovej pumpe, spred ktorej bol odhádzaný sneh, a zatrúbil. Okolo telefónnych stĺpov krákali vrany a v dielničke za pumpou ktosi búchal na plech. Buchot prestal a zjavil sa asi šestnásťročný chlapec v červenom svetri a okuliaroch s drôteným rámikom. „Plnú,“ požiadal Clerfayt a vystúpil z auta. „Super?“ „Áno. Dostanem tu ešte voľačo pod zub?“ Chlapec ukázal palcom cez cestu. „Oproti. Mám vám nahodiť reťaze?“ „Prečo?“ „Hore je cesta zľadovatená ešte väčšmi než tu.“ „Celý priesmyk?“ „Cez priesmyk sa nedostanete. Od včerajška je zase uzavretý. A takýmto nízkym športiakom tadiaľ už vôbec neprejdete.“ „Nie?“ povedal Clerfayt. „To som zvedavý.“ „Aj ja,“ vyhlásil chlapec.

Nebo nepozná obľúbencov, 3. vydanie


Vo švajčiarskom sanatóriu Bella Vista bohatí pacienti bojujú so zákernou pľúcnou chorobou. Všetci až do poslednej chvíle živia v sebe nádej na uzdravenie – aj mladá Lillian Dunkerqueová. Keď sa však nečakane dozvie pravdu o svojom zdravotnom stave, rozhodne sa okamžite odísť zo sanatória. Už nechce byť pacientkou, chce sa cítiť ako žena a vychutnať posledné mesiace, prežiť ich naplno. Spolu s automobilovým pretekárom Clerfaytom odchádza do Paríža, na Sicíliu a neskôr i do Benátok, kde ju opäť ako tieň prenasleduje neúprosná choroba. Nočný život, herne a krásne šaty dávajú na istý čas zabudnúť, hazardér a dobrodruh Clerfayt, teraz až po uši zaľúbený do krásnej, krehkej Lillian, jej dokonca ponúka manželstvo a bezpečný prístav vo svojom dome na Riviére. Osud však o oboch rozhodne celkom inak, po svojom.
Na sklade 1Ks
15,11 € 15,90 €

Erich Maria Remarque je jedinečný autor. Z učiteľského seminára ho odvolali rovno do prvej svetovej vojny, ktorá ho poznačila na celý život. Tento traumatický zážitok sa dotkol každej jednej z jeho kníh. Jeho debut Na západe nič nové sa stal najpredávanejšou knihou svojej doby, bol preložený do 25 jazykov a krátko na to sfilmovaný, čo vyvolalo veľký šok verejnosti. Remarquove knihy sú pre mňa vždy zážitok a rád sa k nim vraciam, lebo v nich nachádzam filozofiu, ktorá je mi blízka. Lebo iba jedna filozofia je nad všetkými – a to pacifizmus.

Vybral som pre vás príbeh, ktorý nie je o vojne, napriek tomu je o zomieraní a silnej láske. Automobilový pretekár a ťažko chorá Lillian sa musia vyrovnať so svojim osudom, ktorý je nevyspytateľný. Remarque píše o stratenej generácii, ja si myslím, že stratenou generáciou bude aj taká, ktorá zabudne na jeho knihy.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje knihu Obyčajné zázraky

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Boris Farkaš predstavuje knihu Bzukot včiel