Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje knihu Nebo nepozná obľúbencov
Clerfayt zastal pri benzínovej pumpe, spred ktorej bol odhádzaný sneh, a zatrúbil. Okolo telefónnych stĺpov krákali vrany a v dielničke za pumpou ktosi búchal na plech. Buchot prestal a zjavil sa asi šestnásťročný chlapec v červenom svetri a okuliaroch s drôteným rámikom. „Plnú,“ požiadal Clerfayt a vystúpil z auta. „Super?“ „Áno. Dostanem tu ešte voľačo pod zub?“ Chlapec ukázal palcom cez cestu. „Oproti. Mám vám nahodiť reťaze?“ „Prečo?“ „Hore je cesta zľadovatená ešte väčšmi než tu.“ „Celý priesmyk?“ „Cez priesmyk sa nedostanete. Od včerajška je zase uzavretý. A takýmto nízkym športiakom tadiaľ už vôbec neprejdete.“ „Nie?“ povedal Clerfayt. „To som zvedavý.“ „Aj ja,“ vyhlásil chlapec.
Nebo nepozná obľúbencov, 3. vydanie
Erich Maria Remarque je jedinečný autor. Z učiteľského seminára ho odvolali rovno do prvej svetovej vojny, ktorá ho poznačila na celý život. Tento traumatický zážitok sa dotkol každej jednej z jeho kníh. Jeho debut Na západe nič nové sa stal najpredávanejšou knihou svojej doby, bol preložený do 25 jazykov a krátko na to sfilmovaný, čo vyvolalo veľký šok verejnosti. Remarquove knihy sú pre mňa vždy zážitok a rád sa k nim vraciam, lebo v nich nachádzam filozofiu, ktorá je mi blízka. Lebo iba jedna filozofia je nad všetkými – a to pacifizmus.
Vybral som pre vás príbeh, ktorý nie je o vojne, napriek tomu je o zomieraní a silnej láske. Automobilový pretekár a ťažko chorá Lillian sa musia vyrovnať so svojim osudom, ktorý je nevyspytateľný. Remarque píše o stratenej generácii, ja si myslím, že stratenou generáciou bude aj taká, ktorá zabudne na jeho knihy.