Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje knihu Obyčajné zázraky

Veľké objavy sa nedejú mávnutím čarovného prútika a zväčša nie sú dielom jediného človeka. Bežnejší je presne opačný scenár. Postupne pribúda dielik po dieliku, celkový obraz sa formuje niekedy nie roky či desaťročia, ale celé storočia. Ide o skupinové úsilie, aj keď sa celá skupina nikdy nestretla, a jej jedinci sa navzájom často vnímali ako rivali – každý chce byť prvý, čo spraví veľký objav. Podobný scenár malo aj hľadanie odpovede na otázku, z čoho rastú rastliny. A aj keď ide o výsledok práce veľkej skupiny ľudí, dá sa vyzdvihnúť niekoľko výskumníkov, ktorí do mozaiky priložili najväčšie dieliky.

Obyčajné zázraky


„Prečo?" sa nepýtajú iba deti, aby otrávili svojich rodičov, ale od nepamäti sa to pýtajú aj myslitelia, filozofi a vedci. Je to nesmierne dôležitá otázka, a len vďaka nej dnes vieme o svete pomerne veľa, alebo si to aspoň myslíme. Samuel Kováčik, fyzik, ktorý stojí za projektom Vedátor_sk, rozpráva o vede fascinujúcim spôsobom. A to bez jediného vzorca či rovnice. Vysvetľuje bežné veci okolo nás - prečo je rastlina zelená, prečo Mesiac nespadne, ako vzniká dúha, odkiaľ sa berú oblaky či snehové vločky, prečo máme ročné obdobia. Pre niekoho to môže byť nuda, no pre Samuela sú to obyčajné zázraky a pre rodičov to môžu byť odpovede na detskú otázku „prečo?"
Na sklade > 5Ks
14,58 € 16,95 €

Vybral som pre vás knihu, ktorá ma zaujala aj svojím názvom, aj jej autorom. S obľubou si čítam knihy, ktoré sa venujú problematike prírodných vied, o veciach, ktoré môžeme bežne pozorovať okolo seba, nielen v exotických dokumentoch. O obyčajných zázrakoch napísal vedec, fyzik, ktorý stojí za projektom Vedátor_sk. Jeho prácu som poznal aj predtým, preto keď mu vyšla prvá kniha, bez váhania som po nej siahol.

Kniha uspokojila moju túžbu poznať takmer všetky odpovede na otázku prečo. A myslím, že takto uspokojí aj mnohých rodičov, ktorí si nevedia dať rady so svojimi veľmi zvedavými deťmi. Ja som sa v nej napríklad dozvedel, prečo je plameň sviečky dutý alebo z čoho rastú stromy a prečo sú rastliny zelené, či prečo Mesiac nespadne. A to všetko tak, aby to nepochopil aj úplný nevedec ako ja. Bez jedinej rovnice či matematického príkladu. Verím, že aj táto kniha je takým obyčajným zázrakom a návodom, ako porozumieť veciam, ktoré považujeme za samozrejmé.

← Predchádzajúci blog

Žiadne stretnutie v našom živote nie je náhodné

Nasledujúci blog →

Kniha dňa: Ján Gallovič predstavuje knihu Nebo nepozná obľúbencov