Kristína Tormová predstavuje román V tieni Einsteina

Táto kniha dňa spadá do kategórie skutočných príbehov. Tento je o žene, ktorá sa stala prvou manželkou Alberta Einsteina a svoj život prežila v tieni tohto velikána, hoci ona sama sa venovala vede. Keď si čítam knihy o skutočných osobnostiach a ich osudoch, mám zvláštny pocit, že im nedokážem pomôcť a prezradiť im čo ich čaká. A tiež som nahnevaná, že títo ľudia mnohokrát nedokázali naplniť svoj potenciál a ciele len kvôli úzkoprsým dogmám doby. A presne takéto pocity vo mne vyvolala aj táto kniha.

V tieni Einsteina


Mileva „Mitza“ Marićová bola odmalička iná ako ostatné dievčatá. Napriek mnohým predsudkom bojovala o úspech v odbore, v ktorom dominovali muži. Matematika pre ňu bola vždy jednoduchšia cesta ako manželstvo. Lenže keď sa o ňu začal zaujímať spolužiak Albert Einstein, jej svet sa otočil hore nohami. Strhujúci a dojímavý román o žene, ktorá bola nielen manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov v histórii.
Iba v predajni
16,99 €

Mileva „Mitza“ Marićová sa už svojho detstva nesústredila na to, že sa jedného dňa musí stať matkou a ženou v domácnosti. Venovala sa fyzike a vede. Študovala na elitnej švajčiarskej univerzite a napriek tomu, že v tej dobe mohli byť uznávanými vedcami spravidla len muži, ona sa nevzdávala. A to mi na nej bolo veľmi sympatické. Lebo jej príbeh nie je iba o túžbe niečo dokázať, ale je najmä o odvahe, ktorá je tak potrebná, keď človek musí vzdorovať celej spoločnosti. Mileva nebola žena, ktorá túžila po romantike, jej primárnym životným cieľom bola matematika. Na škole si ju však všimol talentovaný spolužiak Albert Einstein a Milevin život sa od tej chvíle zmenil. Na vedu už nebola sama, v Albertovi našla partnera a priateľa a neskôr manžela a otca svojich detí. Kniha si kladie otázku, či v jednej rodine je miesto pre dvoch géniov. A obzvlášť v dobe, ktorú títo dvaja žili.

Pri čítaní som bolA prekvapená, ako veľký vplyv mala manželka Alberta Einsteina na jeho slávnu teóriu relativity. A doteraz rozmýšľam, rovnako ako autorka knihy, či sa títo dvaja o Nobelovu cenu predsa len nemali podeliť. Knihu rozhodne odporúčam prečítať si. Budete rovnako fascinovaní ako ja.

← Predchádzajúci blog

Kniha dňa: Martin Kaprálik predstavuje knihu 4000 týždňov

Nasledujúci blog →

Kľúčom je odvaha zmeniť sa