Vašu objednávku vám stihneme (podľa vybranej dopravy) doručiť do Vianoc, ak si objednáte do tohto dátumu:

Packeta - Doručenie na adresu

19. 12.

Balík na poštu

19. 12.

Balikobox

19. 12.

Slovenská pošta - na adresu

19. 12.

Kuriér SPS

19. 12.

Balíkovo (Alzaboxy)

19. 12.

Doručenie na predajňu

19. 12.

Osobný odber v sklade

23. 12.

Packeta - Výdajné miesto a Z-BOX

19. 12.

Literárna revue 24/2020

Príjemný sobotný večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko venovanej knižným novinkám a zaujímavostiam zo sveta kníh. Vo štvrtok vyhlásili tohtoročného laureáta prestížnej Bookerovej Ceny a stal sa ním - Škót Douglas Stuart vďaka debutovému románu Shuggie Bain, ktorý sugestívne opisuje mladíka menom Suggie a jeho vzťah s matkou alkoholičkou v 80. rokoch v Glasgowe.
V dnešnej Literárnej revue vás čaká rozhovor s analytikom globálnych rizík JURAJOM MESIKOM o jeho knihe Generácia apokalypsy a v druhej hodine so slovenským autorom detektívnych románov FRANTIŠKOM KOZMONOM o novej próze ČERV. Okrem rozhovorov sa môžete tešiť aj na ukážky zo siedmich knižných noviniek, knižné tipy, mailovú súťaž na záver a hudobného hosťa Marcusa Millera. Príjemné počúvanie vám prajú Štefan Bihúň a Dado Nagy.

Michal Hvorecký – Čierny lev – Intímna vzdialenosť 
Prvá hodina dnešnej relácie je venovaná publikáciám, ktoré veľmi zaujímavo vystihujú ducha súčasnej doby.
Môj prvý hosť Juraj Mesik vo svojej knihe Generácia apokalypsy hovorí o rizikách najbližšej budúcnosti. A prozaik a publicista Michal HVORECKÝ vydáva budúci utorok svoju novú poviedkovú knihu ČIERNY LEV, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila, zabavila a súčasne mi vyrazila dych. Michal HVORECKÝ sa tentoraz mimoriadne odviazal a napísal vtipno-mrazivé poviedky o fenoménoch našej súčasnosti a blízkej budúcnosti. Reagoval tak na globálne udalosti - ako pandémia corona vírusu, klimatické zmeny alebo masovú migráciu, ale aj tie domáce – ako pravicový populizmus, náboženský fanatizmus či politikov, ktorí sa riadia najmä srdcom, popr. iným orgánom orgánom.
Jeho novinka nazvaná Čierny lev do veľkej miery odkazuje na autorovu druhú zbierku poviedok Lovci a zberači. Michal Hvorecký je výborným satirickým pozorovateľom a dokáže s jemnou mierou hyperbolizácie vystihnúť podstatu mnohých súčasných javov. Resp. javov, ktoré sa z postapokaliptickej a fantastickej budúcnosti pomaly stávajú prítomnosťou.
Veľmi som sa zabavil napr. na skvelej poviedke o liečení homosexuality, ale dnes som pre vás vybral poviedku Intímna vzdialenosť, ktorá hovorí o študentskej láske v čase dlhoročnej covidovej pandémie. Ukážku z novej zbierky MICHALA HVORECKÉHO ČIERNY LEV vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková. 

Rozhovor s Jurajom Mesikom
Poviedka Michala Hvoreckého navodila výbornú atmosféru pred ďalšou novinkou môjho prvého hosťa – absolventa Lekárskej fakulty v Martine, občianskeho a ekologického aktivistu a analytika globálnych rizík JURAJA MESIKA. V knihe GENERÁCIA APOKALYPSY sa snaží upriamiť našu pozornosť na potenciálne globálne hrozby blízkej budúcnosti a nabáda nás, aby sme sa zamysleli a aspoň minimálne pripravili. Juraj Mesik hovorí o príprave na budúcnosť, ktorá bude možno z pohľadu života, na ktorý sme si zvykli, výrazne horšia. Pandémia corona vírusu však ukázala, že ľudia až tvrdohlavo nechcú počúvať varovania nielen pred vecami, ktoré sa môžu stať v budúcnosti, ale ani pred vecami, ktoré sa už aktuálne dejú.

Olga Tokarczuk a J. Concejo – Stratená duša 
Poľskej spisovateľke a laureátke Nobelovej ceny za literatúru OLGE TOKARCZUK vyšla v tomto roku prozaická zbierka Bizarné poviedky a vizuálne mimoriadne atraktívna STRATENÁ DUŠA. O výnimočnú obrazovú stránku tejto knihy sa postarala poľská ilustrátorka žijúca vo Francúzsku JOANA CONCEJO (žoana konsežu). Téma Stratenej duše je do veľkej miery hlbokou pravdou o súčasnej civilizácii s jej základnými mantrami – byť stále in - čo najrýchlejší a najefektívnejší. Náš svet až donedávna bežal tak zrýchlene, že v nekonečnom maratóne úloh a povinností mnohí stratili šťastie a zmysel života. Tak ako hlavná postava tejto knihy. Jej textová časť je veľmi stručná - a o to bohatšia a výpravnejšia je obrázková stránka, ktorá je skôr metaforou ako ilustráciou textu. Výtvarníčka Joana Concejo na pôdoryse tohto jednoduchého príbehu vytvorila svojbytný výtvarný svet, v ktorom duša v podobe malého dievčatka putuje krajinou a hľadá svojho strateného otca. Ten zatiaľ trávi čas obklopený pomalosťou a čaká. Stratená duša Oľgy Tkarczuk a Joany Concejo je z môjho pohľad veľmi výstižnou odpoveďou na dramatické udalosti tohto zvláštneho roka. Ukážku z knihy vám v preklade Karola Chmela prečíta Lucia Vráblicová.

Po spravodajskej prestávke je tu opäť druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vám ponúknem ukážky z piatich knižných noviniek, hudbu Marcusa Millera a pozhovárame sa s mladým autorom detektívnych románov Františkom Kozmonom, ktorý vám predstaví svoju novú prózu ČERV. 
Ale ešte pred tým vám ponúkam tri čitateľské tipy. Dnes vám o knihách, ktoré ich zaujali porozprávajú detektívkar František Kozmon, básnik, prekladateľ a publicista Ján Štrasser a analytik globálnych rizík Juraj Mesik.   

Salman Rushdie – Quijote
Pred štyrmi rokmi vyšiel v slovenskom preklade román SALMANA RUSHDIEHO Dva roky, osem mesiacov a 28 nocí. V tom čase som sa s autorom mal možnosť telefonicky spojiť a nahrať krátky rozhovor. Medzitým mu vyšlo niekoľko ďalších nových kníh a v týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade najnovší román Salmana Rushdieho nazvaný QUIJOTE. Presne s touto výslovnosťou. Ide o akýsi román v románe. Priemerný autor špionážnych románov Sam Du Champ, inšpirovaný Cervantesovým klasickým dielom, stvorí Quijota – popleteného obchodného cestujúceho menom Ismail Smile, ktorý je posadnutý televíziou. Keď sa Quijote zaľúbi do televíznej hviezdy, spolu so svojím (vymysleným) synom Sanchom sa vydá na dobrodružnú cestu po Amerike, aby dokázal, že je hoden jej ruky. Statočne zdoláva tragikomické nástrahy „veku, keď sa môže stať hocičo“.
Ukážku z nového románu Salmana Rushdieho Quijote vám v preklade Otakara Kořínka prečíta Boris Farkaš.

Rozhovor s Františkom Kozmonom 
Mojim dnešným druhým hosťom je autor detektívnych románov FRANTIŠEK KOZMON. Jeho tvorba predstavuje segment detektívneho žánru, kde nejde o príbehy inšpirované slovenským kriminálnym prostredím, ale o fikciu s množstvom aktuálnych spoločenských tém.

Katarína Kerekesová a Vanda Rozebergová – Websterovci 3
Ďalšia novinka bude venovaná najmä detským čitateľom. Špeciálne fanúšikov pavúčej rodiny Websterovcov poteší správa, že budúci týždeň vychádza aj tretie pokračovanie ich príbehov.
Iba na pripomenutie – rodina Websterovcov žije v rohu výťahovej strojovne a tvoria ju rodičia, starí rodičia a deti Hugo a Lili. V šiestich nových rozprávkach sa Lili opäť stane  veliteľkou rodinného výletu a zistí, aké ťažké je niečomu veliť. Na pavúčej talentovej súťaži môže byť hviezdou nielen Lili a jej brat Hugo, ale aj mama Alma. Do triedy malých pavúkov pribudne zvláštna cudzokrajná pavúčica od Veľkej mláky. Nasledujúca ukážka hovorí o rodinnej loveckej výprave. Lovenou pochúťkou sú veľmi chutné mole domové. Ukážku z najnovšej už tretej knihy príbehov rodiny Websterovcov od Katky Kerekesovej a Vandy Rozenbergovej vám prečíta Vlado Kobielsky. 

Michal Franka – Na brehu spieva dav 
Určite poznáte situáciu, keď sa v nás dlho kvapku po kvapke zbierajú rôzne nespracované traumy a zrazu príde tá posledná kvapka, a nastane obrovský výbuch.
Hlavná postava románu MICHALA FRANKU - NA BREHU SPIEVA DAV Barbara má úspešnú kariéru a usporiadanú rodinu. Je veľmi opatrná vodička a zažila osobný útok spojený s inzultáciu nervózneho vodiča priamo pred očami malej dcéry.
Zanechal v nej dlhodobú traumu.
Možno aj preto sa pri nasledujúcom dopravnom konflikte v podobnej situácii bráni spôsobom, ktorý je dostatočne poburujúci na to, aby sa stal hitom sociálnych sietí. Barbarina prudká a vzhľadom na okolnosti neadekvátna reakcia jej otočí život hore nohami. Slušná až precitlivená mladá žena sa za svoj čin ocitne vo väzení. Retrospektívne výpovede viacerých postáv postupne odkrývajú nielen to, čo tragickej potýčke predchádzalo, ale aj to, ako sa na pozadí radikalizujúcej sa spoločenskej nálady menia vzťahy medzi aktérmi súkromných i verejných udalostí. Ukážku z románu MICHALA FRANKU NA BREHU SPIEVA DAV vám prečíta Dominika Žiaranová.

Jonas Jonasson – Pomsta je sladká a.s. 
Spomínate si ešte na humoristický román švédskeho autora Jonasa Jonassona Storočný starček, ktorý vyskočil z okna a zmizol? Jeho autorovi práve vychádza nový román nazvaný Pomsta je sladká a.s. Základom tohto románu je originálny podnikateľský nápad – spoločnosť, ktorá svojim klientom ponúka pomstu. A o pomstu veľmi stoja dvaja mladí ľudia približne v rovnakom veku - černoch Kevin a Jenny – dcéra majiteľa galérie umenia. Obaja majú spoločný predmet nenávisti – Victora – Kevinovho otca a Jenninho bývalého manžela. A majú aj dobrý dôvod, keďže Viktor sa snažil svojho nemanželského černošského syna zbaviť. Dlhé roky ho držal v utajení a v deň jeho osemnástich narodenín ho odviezol na výlet do africkej divočiny a nechal ho tam napospas divým zvieratám. Svoju mladú manželku zasa pripravil o rodinný podnik a keď sa mu to podarilo - rozviedol sa s ňou. Oboch dá dohromady náhoda a spoločný nepriateľ. Najskôr však musia získať nejaké peniaze. A tak sa Kevin a Jenny ocitnú spolu na švédskom úrade práce. Ukážku z nového románu Jonasa Jonassona – Pomsta je sladká a.s. vám v preklade Márie Bratovej prečíta Boris Farkaš. 

Veronika Homolová Tóthová – Šťastné náhody – Posledný krát som ju videla 
Krátko pred záverom pre vás mám ešte krátku ukážku z poviedkovej knihy Šťastné náhody, v ktorej nájdete poviedky jedenástich slovenských autoriek, ktoré spája jedna spoločná téma. Vybral som z nej krátku ukážku z poviedky Veroniky Homolovej Tóthovej Posledný krát som ju videla, ktorú vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.           

Toľko ukážka z poviedky Posledný krát som ju videla od Veroniky Homolovej Tóthovej z poviedkovej knihy jedenástich slovenských autoriek ŠŤASTNÉ NÁHODY.                                                                                                                         

A pred nami je ešte mailová súťažná úloha z minulej relácie. Vašou úlohou bolo napísať nám, aká knižná novinka vás v poslednom čase najviac zaujala a potešila.

Oľga Tichá napísala: 
Jednoznačne Červenákov Anjel v podsvetí, na ktorého sme s manželom čakali tak netrpezlivo, že sme ho omylom objednali v dvoch e-shopoch :-)) (A syn, ktorému sme ju čítať nedovolili, si ju prečítal potajomky.) A potom ešte Denník Anny Frankovej (komiks), ktorý opäť zaujal aj synov, i keď som to pri takej "dievčenskej" knihe nečakala.

Mirka Bajusová napísala:
Najviac ma v posledných týždňoch potešilo vydanie detektívky Deň matiek od autorky Nele Neuhausovej, ktorú médiá označujú za kráľovnú nemeckej krimi. Keďže som v origináli čítala niekoľko jej kníh, za seba môžem povedať, že oprávnene. Ide o román zo série s vyšetrovateľmi Piou Kirchhoffovou a Oliverom von Bodensteinom, ktorá bola v Nemecku aj sfilmovaná.

Mária Tarandová napísala:
Veľmi som sa tešila na knihu Neobyčajný príbeh Mary´s Meals, ktorú napísal Magnus Mac-Farlane Barrow. Predtým som čítala niekoľko úžasných recenzií na túto knihu. Vypožičala som si ju od mojej mamy hneď, ako ju dostala.
Magnus je Škót a popisuje veľmi pútavým spôsobom, ako začal pomáhať ľuďom v bývalej Juhoslávii.

Mariana Milosavljejvičová píše:
Okrem Milana Kunderu a Eleny Ferante zaujímavým čítaním určite bude kniha poľského autora Witolda Szabolowskeho AKO NAKŔMIŤ DIKÁTORA. Autor vyhľadal kuchárov najväčších diktátorov 20. storočia - Fidela Castra, Saddáma Husajna či Envera Hodžu, ktorí mu prezradili, čo títo politici jedli a mali radi. Autor bol napríklad iba tretí človek na svete, po osobnom kuchárovi Saddáma Husajna a jeho ženy, kto poznal recept na jeho obľúbenú polievku. (Knihu kúpim synovi pod stromček a musím ju do Vianoc rýchlo prečítať.)

A Daniela Jarábáková napísala:
V tomto roku 2020 si mi zatiaľ najviac páčila kniha od Camille Aubray "Varila som pre Picassa". I keď išlo iba o fikciu, romantický príbeh o kuchárke, ktorá varila pre Pabla Picassa, dej knihy vás prenesie do 30-tych rokov minulého storočia a do súčasnosti. A okrem zaujímavého príbehu o vzťahu Picassa a mladej kuchárky, sa môžete  čo to dozvedieť o francúzskej kuchyni a čarovnom Provensálsku.

Týmto poslucháčom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku získava Martina Lukáčová, ktorá napísala:
Zaujala ma noirová kriminálka s prvkami fantasy a klasických ľudových rozprávok VLK! od poľského autora Jakuba Cwieka. Odohráva sa v kráľovstve Grimm City, ktorého obyvatelia veria v Rozprávača a Svätú knihu so zapísaným Príbehom obra.      Z jeho pozostatkov čerpá mesto svoju energiu a zásoby nerastných surovín. Ćwiek ponúka predovšetkým originálne popisy veľkého množstva postáv, ktoré sa v príbehu objavujú a zasa miznú.

Martine k výhre gratulujeme a ja mám ešte súťažnú mailovú úlohu do budúcej relácie: Napíšte mi ukážky z akých kníh odzneli v dnešnej relácii. Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei.

Želám vám dobrú noc a peknú druhú polovicu a víkendu. Na stretnutie o dva týždne sa tešia Štefan Bihúň a Dado Nagy.  

 


 RTV

← Predchádzajúci blog

Silvia Bystričanová: Spev veľrýb

Nasledujúci blog →

Mária Dopjerová-Danthine: Francúzsko krížom-krážom