! Doprava ZADARMO už od 20 € !

Literárna revue 5/2017

Prajem vám príjemný dobrý večer, vitajte pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko. Za uplynulé dva týždne vyšlo opäť viacero zaujímavých kníh a bohužiaľ nás vo veku 83 rokov opustila spisovateľka Jaroslava Blažková – autorka Skvelého brata Robinzona.

Mojimi dnešnými hosťami bude Katarína Holetzová, ktorá napísala veľmi zaujímavý detektívny román a autor dvoch originálnych detských próz Daniel Rušar. Okrem toho sa môžete tešiť na šesť ukážok z novších aj starších kníh, knižné tipy a telefonickú a mailovú súťaž.

Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.

Stephen Leacock – poviedka Prvé volanie jari zo zbierky Literární poklesky

Dnešná prvá súťažná ukážka nepatrí k novinkám, ale v súvislosti s dnešným teplým, už takmer jarným počasím sa mi zdala veľmi milá a aktuálna. Je poctou obdobiu, ktoré strieda zimu a prináša slnko, teplo a nový život. Po dlhej zime bývajú ľudia náchylní veľmi intenzívne sa tešiť z rôznych nápadných zmien v prírode. Púčiky na konároch, vykúkajúce snežienky, vtáčiky, náznak sviežeho jarného vzduchu...

Rozprávač nasledujúcej ukážky nie je typom podobne romanticky založeného človeka. Príroda je mu srdečne ukradnutá a vníma ju výlučne z okna svojej obľúbenej pivárne. Pôsobí síce ako milý tolerantný človek, ale z duše neznáša všetkých tých citlivých všímavých ľudí, ktorí vás s blaženým úsmevom nikdy nezabudnú informovať o tom, ako je vonku krásne, a že opäť boli na nejakej osviežujúcej jarnej prechádzke v prírode.
Poviedku známeho kanadského humoristu a satyrika vám v preklade Františka Vrbu prečíta Boris Farkaš.

Pred pätnástimi rokmi pojem slovenská detektívka de facto neexistoval. V roku 2005 vyšla prvá kniha Dominika Dána - Popol všetkých zarovná. Autor nasadil tempo dva romány ročne, ale trval o takmer ďalších desať rokov, kým začali postupne pribúdať aj ďalší autori – Juraj Červenák so svojimi historickými detektívkami, Michal Čierny, Václav Neuer, Marko Thelen a iní. 

Katarína Holetzová – Smrť prekliatych

Dnes by som vám rád ponúkol výborný detektívny debut mladej slovenskej autorky. Zavedie vás do takmer hororového prostredia izolovanej severoslovenskej obce.  
Dej je situovaný do dedinky Terovce na slovensko-poľských hraniciach. Všetko sa začína v deň letného slnovratu, kedy počas nočných osláv na kopci nad dedinou pre zrakmi viacerých Terovčanov zhorí Iveta Krasňanová, ktorá sa pravdepodobne v opitosti poliala benzínom a zapálila. 

To, čo spočiatku vyzerá ako tragická nehoda, začína nadobúdať kriminálny charakter, keď o niekoľko dní nájdu aj odseknutú hlavu Ivetinho staršieho brata Jara.

Autorka v prvom rade úžasne vykreslila xenofóbnu mentalitu dedinčanov a rôzne fascinujúce ľudové typy. Opisy dedinčanov sú dokonca výrazne lepšie ako typológia policajtov a kriminalistov. S jedinou výnimkou - autorka stvorila veľmi výrazného detektíva, na ktorého tak ľahko nezabudnete.
Tridsiatnik René Juhász sa na okresné oddelenie polície dostal za trest. Tento introvertný detektív má nápadne maďarský prízvuk, oranžové vlasy a nulové sociálne zručnosti. Jeho policajní kolegovia si z neho buď robia srandu alebo ho ignorujú.
V nasledujúcej ukážke sa príde počas horúceho letného dňa napiť do terovskej krčmy U Ferdina. No a svojou inakosťou krčmára výrazne vyprovokuje. Vypočujete si ako to dopadne. Autorkou je naša prvá hosťka Katarína Holetzová. Ukážku vám opäť prečíta Boris Farkaš.

Mojim prvým dnešným hosťom v Literárnej revue je kultúrna publicistka a spisovateľka Katarína Holetzová - autorka detektívneho románu Smrť prekliatych, ktorý sa odohráva v malej horskej dedinke na severe Slovenska. Počas svätojánskej noci tu za dramatických okolností zhorí prvá obeť a postupne pribúdajú ďalší mŕtvi. 

Toľko rozhovor s Katarínou Holetzovou – autorkou detektívneho románu Smrť prekliatych. V ďalšej hodine vás čaká ešte jeden rozhovor, knižné tipy, mailová súťaž a štyri ukážky z nových a starších kníh. 

Príjemný dobrý večer, počúvate druhú hodinu Literárnej revue, v ktorej vás čakajú až štyri ukážky a tradične aj tri knižné tipy.

Tieto knihy teda zaujali:
publicistku a spisovateľku Katarína Holetzovú – Karl Ove Knausgard - Môj boj 1
scenáristku a filmovú dramaturgičku Zuzanu Gindl Tatárovú – Juraj Herz - Autopsie
a speváčku Katarínu Koščovú – Marjane Satrapi - Persepolis   
Toľko tri knižné tipy od Kataríny Holetzovej, Zuzany Gindl Tatárovej a Kataríny Koščovej.

Elena Eleková  Morituri

Ďalšia ukážka pochádza z knihy, ktorá opäť nie je novinkou – má vročenie 2015, ale dostal som sa k nej iba nedávno. Odohráva sa na geriatrickom oddelení nemocnice v malom meste, kam nastúpila ako ošetrovateľka tridsaťdeväťročná Dušana. Opisuje nám nových kolegov, svojich pacientov a všedné dni na oddelení plnom starších ľudí. Postupne sa pred nami vynára príbeh o osamelosti a o hľadaní spriaznenej duše. Dušana nedávno stratila prácu ekonómky a je nútená začať robiť niečo úplne iné. Tento námet môže znieť depresívne, ale pravý opak je pravdou, pretože práve toto extrémne prostredie výrazne obnažuje v mnohých ľuďoch ich ľudskosť. Vypočujete si, čo o Dušaninom príbehu hovorí sama autorka.

Elena Eleková nedávno vydala aj svoju tretiu knihy – tentoraz pre deti – volá sa Môj brat nemá brata s ilustráciami Martiny Matlovičovej.

Alberto Moravia – poviedka Štyridsiatnik túžiaci po láske zo zbierky Poviedky spod Pra(c)hu

Nasledujúca ukážka pochádza z knihy poviedok jedného z najvýznamnejších talianských prozaikov 20. storočia, ktorý sa vlastným menom volal Alberto Pincherle. 
Bojoval s fašistickou a neskôr katolíckou cenzúrou, keďže bol židovského pôvodu počas druhej svetovej vojny nesmel publikovať, dokonca na neho bol vydaný zatykač. Vo svojich dielach sa zaoberá krachom rodiny a medziľudských vzťahov. Bol ovplyvnený dielom Sigmunda Freuda a jeho ponímaním sexuality, ale tiež neorealizmom a surealizmom. Krásne písal aj o nude.

Z jeho bohatej tvorby som si vybral poviedku, ku ktorej hádam ani niet čo dodať – volá sa Štyridsiatnik túžiaci po láske. Kedysi mi to pripadalo ako rozprávanie príšerne starého človeka. Je o starom mládencovi, ktorý túži urobiť niečo so svojim osamelým životom a tak uverejní zoznamovací inzerát. Ukážku vám v preklade Dagmar Sabolovej prečíta Marián Geišberg. 

Binyvanga WainainaRaz o tomto mieste napíšem

Nasledujúca ukážka pochádza z úplnej knižnej novinky a zaujala ma od prvej stránky. Možno aj preto, lebo som mal pred dvoma rokmi možnosť navštíviť v Nairobi Keňský literárny festival a zúčastniť sa tam množstva zaujímavých knižných prezentácií. Niektoré ma dokonca nechali uvádzať. Asi ťažšie bolo dokázať sa naučiť mená jednotlivých autorov.

Veľmi ma preto zaujalo nedávne vydanie autobiografického románu Raz o tomto mieste napíšem súčasného mladého keňského autora. Volá sa Binyvanga-Wainaina.
Táto kniha má prvky memoárovej literatúry, reportáže, rodinnej ságy i eseje. Wai-nai-na píše o svojom detstve v Keni, o štúdiách v Juhoafrickej republike i o tom, ako sa stal medzinárodne rešpektovaným spisovateľom. Na svoj kontinent sa však dokáže pozerať aj kriticky. Z prvej ruky nám podáva svedectvo o tom, aká je Keňa a africký kontinent na počiatku 21. storočia. Kniha je napísaná mimoriadne silným a krásnym jazykom, ktorý mení bežné čítanie na záplavu farieb, chutí a vnemov.
Krátku nesúťažnú ukážku z knihy Raz o tomto mieste napíšem vám v preklade Kristíny Karabovej prečíta Vlado Kobielsky. Tu je teda súčasný keňský autor Binyvanga Wainaina.

Daniel Rušar – Vlk a tma a Kamzíkův velký skok

Mojim druhým dnešným hosťom je spisovateľ a lektor výcviku sociálnych zručností Daniel Rušar, ktorý koncom minulého roka vydal dve originálne knihy pre deti – Vlk a tma a Kamzíkův velký skok. Prvá je venovaná téme strachu z tmy a druhá vyrovnávaniu sa so smrťou blízkeho človeka. Okrem zaujímavej témy sú obe aj prekrásne a veľkoryso ilustrované – Prvá Leou Točekovou a druhá Ľubom Paľom.   

Roald Dahl  – poviedka Stopár zo zbierky Podivuhodné příběh Henry Sugara a jiné povídky

Pred čítaním vašich mailov by som vás ešte rád potešil ukážkou z poviedky známeho britského autora kníh pre deti a poviedkára, ktorý bol typický svojimi prekvapivými pointami.

Narodil sa nórskym rodičom a meno dostal podľa polárneho bádateľa Roalda Amundsena, vtedajšieho nórskeho národného hrdinu.
V poviedke Stopár šoféruje úspešný spisovateľ do Londýna a vezme stopára. Chce sa predviesť a preto to trocha prepáli s rýchlosťou. Oboch zastaví policajt a zaznamená si vodičove údaje do svojho zošita, kvôli pokute. Auto sa opäť vydá na cestu a medzi vodičom a stopárom vznikne nasledujúci rozhovor. Ukážku vám v preklade Ivice Chorvátovej prečítajú Boris Farkaš a Vlado Kobielsky. 

A pred nami sú ešte vaše maily na tému: Aká je vaša obľúbená postava z detských kníh?

Diana Verešová napísala:
Mojim najobľúbenejším hrdinom z kníh pre deti a mládež určite Viking Vike od autora Runnera Jonssona. Vike je dvanásťročný vikingský chlapec, ktorý neoplýva smelosťou, udatnosťou ani odvahou ale za to ma bystrý um, ktorý  jemu a jeho druhom počas vyprav pomôže aj v tých najťažších situáciách. Vike je strachopud ako mu Vikingovia hovoria ale na druhej strane Vikingovia vravia aj to, že bez Vikeho rozumu by sa veru veľakrát nedostali zo šlamastiky.

Matúš Túroci zo Šale napísal toto:
Aj keď sa v súčasnosti stretávam s množstvom knižných detských postáv, moje srdce patrilo, patrí a bude patriť Malej morskej panne. Postupom času sa z Andersenovej morskej panny stala Fouquého Undina či Dvořáková Rusalka. Zaujala ma slobodná bytosť morských vĺn s roztopašným a chladným srdcom, ktoré sa však vie rozochvieť veľkou láskou, no zároveň aj strašnou krutosťou. Ide o nadprirodzenú bytosť v podobe krásnej ženy, ktorá svojim sladkým hlasom dokáže vzbudiť túžbu a rovnako privodiť skazu.

René Beláček napísal:
Mojou najobľúbenejšou a mne osobne veľmi blízkou postavou pre deti a mládež je bezpochyby Adrian Mole od britskej autorky Sue Townsendovej. Adrian rieši problémy typické pre svoj vek. Prehnane sleduje svoj vzhľad, považuje sa za intelektuála, z malých problémov a ťažkostí robí neprekonateľné problémy a naopak.

Lenka Dančáková píše:
Mojou najobľúbenejšou postavou z kníh pre deti a mládež je hlavná hrdinka Matilda od britského autora Roalda Dahla. Veľmi ma na nej zaujalo jej správanie - bola ku každému milá, úctivá, chápajúca, mala chuť čítať...

Týmto autorom posielame knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei nás získava Martina Lacková, ktorá napísala:
Mojou najobľúbenejšou postavou je Medvedík Pu. Všetko rieši s pokojom a nadhľadom. Má rád med a zbytočne sa nestresuje. Často sa k nemu vraciam.

Martine blahoželáme a súťažná úloha do ďalšej relácie znie:

Čo máte položené na svojom nočnom stolíku? A nemusia to byť iba knihy.

Svoje odpovede píšte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]. Hráte opäť o tri knižné ceny a jednu 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. Nezabudnite napísať svoju adresu.

Zvukový archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút. Peknú nedeľu vám prajú Dušan Macko, hudobná redaktorka Zuzana Jurišová a Dado Nagy.

 

RTV

← Predchádzajúci blog

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Nasledujúci blog →

Mária Dopjerová Danthine: Parížske momenty