Literárna revue 8/2017

Prajem vám krásnu Veľkonočnú sobotu. Po dvoch týždňoch je tu opäť Literárna revue rádia Slovensko, ktorá vám okrem veľkonočnej témy ponúkne aj niekoľko pozoruhodných kníh pre mládež. Veľká noc je symbolom premeny, znovuzrodenia a nádeje. A práve tieto atribúty symbolizujú životné obdobie, v ktorom sa teenageri musia konfrontovať so smrťou svojho starého, a narodením nového ja.

Mojimi dnešnými hosťami budú britsko-americký spisovateľ kníh pre mládež Patrick Ness a novinárka Veronika Homolová Tóthová – autorka knihy Mengeleho dievča.
Okrem súťažných ukážok a knižných tipov vás čaká aj vyhodnotenie súťaže a náš hudobný hosť Ondřej Havelka a jeho Melody Makers.
Príjemné počúvanie vám prajú Dušan Macko a Dado Nagy.    

 

Ludvík Aškenázy – Vajíčko
Dnešnú veľkonočnú literárnu revue by som rád začal poviedkou, ktorá na prvý pohľad nemá s Veľkou nocou nič spoločné, ale napriek tomu ju vnímam ako krásnu metaforu Veľkej noci - znovuzrodenia a prerodenia. Je ľahučká, vtipná, ba až rozmarná a dojímavá. Má dokonca veľkonočný názov – Vajíčko.
Jej autorom je český novinár a spisovateľ, ktorý dospieval v období druhej svetovej vojny. Ako mladík židovského pôvodu ušiel pred fašistami do Ruska, stal sa členom československého armádneho zboru, po vojne pracoval ako novinár v rozhlase, precestoval kus sveta, pod vplyvom komunistickej ideológie písal svoje prvé reportáže a poviedkové knihy, neskôr však začal novú etapu tvorby.
Cez detstvo a perspektívu tzv. malého človeka dokázal hovoriť s neobyčajnou ľahkosťou a prostotou o veľkých a vážnych veciach.
Známy sa stal najmä svojimi knihami pre deti. To bolo ešte v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch, kým v roku 1968 emigroval do Nemecka a zavrela sa za ním zem. Posledných desať rokov svojho života prežil v talianskom Bolzane so svojou ženou Leoni Mannovou – dcérou nemeckého spisovateľa Henricha Manna.
Príbeh znovuzrodenia mladého roztopašného srandistu vám prečíta Roman Pomajbo.

Jay AsherMŕtve dievča neklame
Ako som už povedal dnešná Literárna revue je do veľkej miery venovaná knihám pre puberťákov alebo teenagerov, ktorí už nie sú deťmi, ale ešte ani dospelými a musia sa konfrontovať so špecifickým okruhom problémov.  
Nasledujúca ukážka z roku 2007 je modernou klasikou literatúry pre mládež, alebo tzv. skupinu young adults. Ide o prózu amerického autora nazvanú v origináli – Trinásť dôvodov prečo alebo Thirteen reasons why.
Teenager Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol kedysi zamilovaný. Hannah však pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre tento strašný čin. Clay je jedným z nich a keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.
Buďte teda spolu so mnou svedkami chvíle, kedy si vydesený Clay pustí večer doma prvú kazetu. Ukážku vám v preklade Pavlíny Feriancovej prečíta Domnika Žiaranová.

Rozhovor Patrickom Nessom 
Mojim dnešným vzácnym hosťom je americko-britský spisovateľ Patrick Ness – obľúbený autor kníh pre mládež. Po prvý raz sme ho mohli zaregistrovať v roku 2013, keď v českom preklade vyšla jeho divoká dystopická trilógia Chaos. V slovenskom preklade vyšla v roku 2015 Nessova kniha Sedem minút po polnoci, minulý rok próza pre mládež My ostatní tu len tak žijeme a pred týždňom nový román pre mládež - Niečo viac.
Patrick Ness sa narodil v Spojených štátoch, ale ako 28 ročný sa presťahoval do Londýna a má dve štátne občianstva. Je držiteľom viacerých literárnych ocenení a v súčasnosti jedným z najpopulárnejších autorov kníh pre mládež. Náš rozhovor vznikol počas jeho nedávnej návštevy Bratislavy pri príležitosti vydania nového románu Niečo viac. Zaujímalo ma či vo svojich prózach opisuje svoje vlastné strachy a fóbie a do akej miery je pre neho písanie formou terapie. 


Vitajte pri počúvaní druhej hodiny Literárnej revue rádia Slovensko, ktorú začneme ukážkou z nového románu holandského autora, ktorý na jednej strane získal vďaka majstrovskému literárnemu spracovaniu viacero ohlasov a ocenení – napr. Cenu za najlepší holandský román roku 2015 a na druhej vyvolal obrovskú vlnu rozhorčenia, keďže sa venuje pomerne bolestnej téme - pohlavnému zneužívaniu detí v katolíckej cirkvi.

Jeroen Brouwers – Drevo
Hlavná postava Eldert Haman prichádza do limburského františkánskeho internátneho kláštora ako laický učiteľ nemčiny a neskôr pod nátlakom vstúpi do rádu. Učiteľ je svedkom psychického, fyzického a sexuálneho násilia, ktorého sa dopúšťajú mnísi na žiakoch, a nevie tomu zabrániť. Zároveň sa aj on stáva objektom šikanovania a ponižovania zo strany predstavených kláštora. Jeho hlavným protihráčom je Mansuetus, mních s fašistickou minulosťou, ktorý sa ho ako nepohodlného svedka pokúsi odstrániť. Ukážku vám v preklade Adama Bžocha prečíta Vlado Kobielsky.

Rozhovor s Veronikou Homolovou Tóthovou
Mojim druhým dnešným hosťom je novinárka Veronika Homolová Tóthová – spoluautorka publikácie Mengeleho dievča, ktorú napísala podľa spomienok Violy Stern Fischerovej, ktorá prežila štyri koncentračné tábory, sadistické pokusy Dr. Mengeleho a nakoniec nacistom utiekla. Okrem toho dokázala usvedčiť brutálnu dozorkyňu z Birkenau. Viola Fischerová po rokoch zverila svoje spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej.

Anton Pavlovič Čechov – Cez Veľkočný týždeň
Posolstvo o vzkriesení Ježiša Krista môžeme chápať aj ako metaforu toho, že nie sme chránení pred chybami, utrpením, ani pred smrťou. A práve cez vlastné utrpenie sa musíme znova narodiť, aby sme videli svet a seba samého úplne inými očami. Dnešnou predposlednou ukážkou bude klasika - jednoduchý pohľad malého chlapca, ktorý sa pred Veľkou nocou prichádza do kostola vyspovedať a očistiť od hriechov. Na úvod cíti obavy, svet okolo seba vníma úzkostne citlivo, nakoniec sa však oddá veľkolepej atmosfére spovede a atmosfére kostola. Ukážka pochádza z diela významného ruského poviedkára a dramatika. Ukážku vám v preklade Ivana Slimáka prečíta Peter Sklár.

Tom ChiangPríbehy vášho života
Na úplný záver som si nechal poviedkovú knihu čínsko-amerického autora. Jeho rodičia boli Číňania, ktoré počas čínskej kultúrnej revolúcie utiekli na Taiwan a neskôr do Spojených štátov, kde sa narodil ako Chiang Feng nan. Neskôr začal písať pod menom Ted Chiang. A hoci počas svojho takmer 50 ročného života vydal iba 14 poviedok a niekoľko noviel, je držiteľom nevídaného počtu prestížnych ocenení v žánre literárnej fantastiky: získal napr. až 4 ceny Nebula a 4 ceny Hugo.
Rád by som vám ponúkol ukážku z poviedky, ktorá dala názov celej zbierke a stala sa námetom pre veľmi úspešný film Arrival u nás sa premietal pod názvom Prvý kontakt.
Hlavnou postavou je lingvistka Luise Banksová, ktorá rozpráva príbeh v dvoch plánoch. V prvom sa snaží pochopiť svoj vzťah ku svojej mŕtvej dcére, ktorá zomrela ako 25 ročná a v druhom približuje náročné štúdium jazyka mimozemšťanov nazývaných heptapodmi – najmä ich písaného jazyka.
Ide o to, že na viacerých miestach sveta pristáli obrovské objekty a niekto nevie prečo prišli a čo ich príchod bude znamenať. Lingvistka Luise Banksová sa snaží pochopiť nielen princípy ich odlišnej štruktúry reči, myslenia, filozofie a prístupu k svetu, ale snaží sa pochopiť aj zmysel vzťahu k našim blízkym.
Ukážku z poviedky vám v preklade Ľubomíry Kuzmovej prečíta Lucia Vráblicová.

A na záver by som ešte rád vyhodnotil mailovú súťaž z minulej relácie. Vašou úlohou bolo napísať nám ukážky z akých kníh v relácii postupne zazneli.

Za správne odpovede posielame knižné ceny týmto poslucháčom:
Stano Kochan z Hornej Strehovej, Helena Durkošová z Kolboviec, Vladimír Galiovský z Trenčianskej Teplej, Andrej Chmelík z Banskej Bystrice a Adrián Benko z Košíc.

Gratulujeme. 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei získava Martina Janošková zo Žiliny.

A dnešná súťažná úloha do budúcej relácie vyplynula z knihy, ktorú som si minulý týždeň objednal. Volá sa The Novel Cure. Čiže čosi ako liečba románom a slovník literárnych liečiv zoradených od A až po Z. To znemená, že ak vás trápi nejaký problém, nájdete si v indexe príslušné heslo a zoznam kníh, ktoré o tejto téme píšu. 

A moja otázka znie – na akú tému by ste si radi niečo prečítali?

Môže to byť čokoľvek – nespavosť, nedostatok peňazí, hľadanie partnera, závislosť od alkoholu, túžba po zmene...
Ak sa teda chcete zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei, napíšte nám – akú tému potrebujete momentálne vo svojom živote spracovať, vyriešiť a na akú témy by ste si radi niečo prečítali?

Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]  a hráte o knižné ceny 20 eurovú poukážku od siete Panta Rhei.

A to je nadnes všetko. Pekný zvyšok Veľkonočných sviatkov vám prajú Dušan Macko a autor relácie Dado Nagy.

 

 

RTV

 

← Predchádzajúci blog

Jonas Jonasson: Analfabetka, ktorá vedela počítať

Nasledujúci blog →

Robert Bryndza: Nočný lov