Vedeli ste, že... ? Victor Hugo

pútač Chrám matky božej klasika

Klasikou tohto týždňa je nesmrteľné dielo najznámejšieho predstaviteľa francúzskeho romantizmu, Victora Huga - Chrám Matky Božej v Paríži. Hoci je na školách povinným čítaním, povinnosťou by naopak malo byť odložiť nepríjemné "musím" a nahradiť ho túžbou ponoriť sa do príbehu. Skutočne si vychutnať dojemný príbeh, poetický jazyk a silné humanistické myšlienky ukryté v tomto výnimočnom diele.

No hoci ju všetci predsalen poznáte, vedeli ste, že...?

1. Hoci je Hugo predovšetkým známy ako autor románov "Chrám Matky Božej v Paríži" a "Bedári", bol veľmi významným básnikom a dramatikom.

2. Hugo použil chrám Notre-Dame ako centrálny prvok románu, poukazujúc na jeho architektonickú krásu a duchovnú silu. Román písal s cieľom upozorniť na hodnotu gotickej architektúry a chcel ju tak zachovať pre budúce generácie.

3. Aj keď je Quasimodo zväčša zobrazovaný ako hlavná postava, je ňou skôr Esmeralda, ktorá predstavuje veľkú časť srdca a duše príbehu.

4. Po publikovaní románu sa zvýšil záujem verejnosti o chrám Notre-Dame a ostatné historické budovy, čo viedlo k ich reštaurácii a zachovaniu.

5. Román bol mnohokrát adaptovaný do filmov, divadelných hier, opery a muzikálov, najznámejší je možno Disneyho animovaný film z roku 1996.

6. Príbeh v knihe je zasadený do roku 1482, teda do obdobia stredoveku. Napriek tomu, Hugo občas zasahuje do príbehu s komentármi týkajúcimi sa jeho vlastnej doby, 19. storočia.

7. Autor sa snažil vykresliť sociálnu nespravodlivosť, skúma témy ako prenasledovanie nevinných, chudoba, následky neopätovanej lásky, ale i úlohu náboženstva v spoločnosti a to, ako náboženské inštitúcie dokáže zneužívať svoju moc.

8. Quasimodo, ktorý je často považovaný za monštrum kvôli svojej deformácii, je v skutočnosti jednou z najhumánnejších postáv v knihe, čo predstavuje kontrast medzi vnútornou a vonkajšou krásou.

9. I napriek tomu, že kniha je známa svojím tragickým koncom, Hugo ju končí ideou nádeje, naznačujúc, že aj napriek utrpeniu a nespravodlivosti, láska a ľudskosť môžu pretrvať.

10. Victor Hugo údajne dokončil knihu iba v priebehu niekoľkých mesiacov. Podľa niektorých zdrojov ho k tomu motivovala stávka, ktorú uzavrel so svojím vydavateľom.

11. Kniha "Chrám matky božej v Paríži" bola v niektorých krajinách a počas niektorých období cenzurovaná kvôli svojej kritike cirkvi a obhajobe sociálnej spravodlivosti.

12. Hugo v knihe taktiež poukazuje na komplexnú povahu ľudského charakteru. Napríklad Claude Frollo, hoci je zlý a manipulatívny, je aj zraniteľný a trápený - sústredí sa na dôkladné vyobrazenie každej z postáv a rozmanitých stránok ľudskej povahy.

13. Poukazuje na rôzne formy násilia a útlaku, vrátane násilia na základe pohlavia, rasizmu a trestania nevinných - Hugo používa príbeh k vytvoreniu komentára na tému morálky a spravodlivosti, najmä pokiaľ ide o trest a pokánie.

14. Román je známy svojim realistickým a temným vyobrazením stredovekého života, vrátane jeho špinavosti, biedy a násilia.

15. Victor Hugo bol sám aktívne zapojený do politických a sociálnych otázok svojej doby, čo sa odráža aj v jeho literárnej tvorbe, vrátane diela "Chrám Matky Božej v Paríži".


Klasiku týždňa si teraz môžete objednať na e-shope Panta Rhei so špeciálnou zľavou 15%.


Akcia platí do 18.6.2023.

Nezmeškajte príležitosť nazrieť do jedného z najvýznamnejších diel francúzskeho romantizmu a rovno si ho po prečítaní odškrtnite v našom zozname 100 klasík, ktoré musíš prečítať aspoň raz za život, ktorý Vám k objednávke pribalíme.

 

← Predchádzajúci blog

Letný výber toho najlepšieho čítania

Nasledujúci blog →

Zákulisie slovenskej politiky v novinke Mareka Vagoviča