Asne Seierstad: Dve sestry

„Sedem krokov k radikalizácii: 1. Ja som z jednej skupiny, oni z druhej. 2. Oni sú všetci rovnakí. 3. Oni nás utláčajú. 4. Všetci spolu sú vinní, že nás utláčajú. 5. My sme lepší než oni. 6. Musíme im to oplatiť. 7. Násilie je jediným riešením.“

Sara a Sadiq sú manželia zo Somálska. Rozhodli sa dať svojim deťom krajší život, ako by tomu bolo v krajine zmietanej vojnou. Otec Sadiq vycestuje do Nórska a pripraví domov pre svoju rodinu. Nórsko sa stáva ich domovom. Krajinou, ktorá sa o nich postará. No na korene sa nesmie nikdy zabudnúť. Hlavne matka dbá na to, aby z detí boli správni moslimovia. Hoc v tú dobu ani len netuší, aké fatálne následky to bude mať. Uvedomí si to až vtedy, keď sa jej 2 dcéry, Ayan a Leila, vyparia na miesto stvorené pre smrť. Ich novým domovom sa stane Islamský štát a vlastná rodina sa stáva pre ne cudzincami.

„Tento príbeh bol jeden z mnohých. Lídri ISIS podnecujú ženy, aby sem prichádzali, a toto je výsledok. Povedia im, že ide o fard al-ajn, a tak ženy nútia , aby odišli z krajín neveriacich do „Domu islamu“ a do ich hlavného sídla v Rakke.“ 

Začína sa tak nekonečný boj za návrat ich dvoch „stratených“ dcér. Dokážu sa s nimi ešte vôbec skontaktovať? Priviesť ich späť k rodine? Alebo sú už ich duše navždy odovzdané Alahovi a radikálnemu výkladu Koránu?

„Identita. Zmysel. Revolta. Romantika. Rozplynúť sa v čomsi väčšom, než je človek sám. Džihád menil všetky osobné  problémy na maličkosti. Na chvíľu.“

Každý rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. No čo keď jedného dňa sa nedospelé dieťa rozhodne vziať svoj život do vlastných rúk a nenávratne zmeniť jeho smer? Vcítiť sa do mysle  rodičov je nepredstaviteľné. Ten pocit bezmocnosti je v knihe zachytený neuveriteľne  autentickým spôsobom. Bolesť je zachytená na toľkých stranách, že sa postupne stane aj vašou súčasťou. Veríte spolu s rodičmi, že nakoniec zmenia dievčatá názor a rozhodnú sa vrátiť k svojej rodine. Kniha je stvorená k zhltnutiu na jeden krát. Keď k nej raz sadnete, neodložíte ju až do poslednej strany. Každá strana Vás zavedie k novému objavu a novej nádeji. Autorka sa snaží objasniť pozadie a dôvody vedúce k pridaniu sa k radikálnej odnoži koránu. No je vôbec možné niekedy porozumieť  oddanosti niečomu tak nepochopiteľnému? Niečomu, čo sa podieľa na ničení životov nevinných ľudí obzvlášť krutým spôsobom? Stotožniť sa so zriadením, ktoré sa podpisuje násilím a krvou?

„Život nie je lajk alebo film, je to vec priorít. Môžeš rozmýšľať dvomi spôsobmi, buď žiješ osemdesiat rokov a zomrieš, a potom už nič nie je. Alebo žiješ, kým neumrieš, a život sa začína po smrti.“


Za recenziu ďakujeme Andrejke Gálovej. :)

Jej fotky a časť recenzii nájdete aj tu: @anduskag.


← Predchádzajúci blog

Naomi Alderman: Sila

Nasledujúci blog →

Mariateresa di Lascia: Cesta tieňmi