Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Becky Albertalli, Adam Silvera: Čo ak sme to my

Autor: Caroline Turazová, 15. októbra 2019
thumbnail
foto: Caroline Turazová

Populárni YA autori Becky Albertalli a Adam Silvera spojili sily a spoločne vytvorili nádherný román Čo ak sme to my, ktorý nás presvedčí o sile náhodných stretnutí a celého vesmíru.

Arthur odchádza na leto do New Yorku, cez deň musí trčať v práci a jeho najlepší kamaráti sú v rodnej Georgii. Ben naopak trávi každý jeden deň v letnej škole, aby mohol prejsť do ďalšieho ročníka. Čo je ešte horšie, v letnej škole so svojím bývalým priateľom.

Spočiatku možno nudné leto sa však veľmi rýchlo zmení stretnutím, ktoré musel zariadiť len vesmír – narazia na seba na pošte. Ich prvé stretnutie však skončí až priveľmi rýchlo… Obaja však nemôžu prestať myslieť na toho druhého. Vyhľadať ho cez craigslist alebo nechať to tak? Podarí sa im opäť stretnúť a dokázať, že vesmír to naozaj takto chcel?

Milá, oddychová a veľmi úsmevná kniha. Už len spojenie dvoch skvelých autorov – Becky Albertalli a Adama Silveru – hovorí samo za seba. V tejto kombinácií sa im totiž podarilo vytvoriť naozaj skvelý román, nad ktorým sa budete usmievať, donúti vás veriť na osudové stretnutia či v silu vesmíru. A keď sa raz začítate, ani neviete, ako rýchlo sa dostanete k záveru.

Aj keď ide o spoločný román dvoch autorov, ich štýl písania spolu dokonale ladil, prelínal sa a pôsobil naozaj prirodzene. Dokázali nádherne vykresliť hlavných hrdinov, priblížiť nám všetky ich pocity a myšlienkové pochody. Verím, že toto nebolo ich posledné spoločné dielo.

Nie len samotný dej, ale aj hlavné postavy si veľmi obľúbite. Portoričan Ben je neskutočný miláčik, ktorý si však všetko musí tvrdo vydrieť. Arthur naopak miestami vystupoval ako chlapec, ktorý si môže hocičo dovoliť, má všetko, na čo si pomyslí, je veľmi múdry… Jeho správanie mi počas čítania občas prekážalo, no neubralo to z môjho celkového pozitívneho dojmu. A nesmiem ani zabudnúť na postavu Dylana, Benovho najlepšieho kamaráta – pre mňa bol jednoducho skvelý.

Preto ak ste fanúšikmi Adama Silveru či Becky Albertalli, rozhodne by ste nemali minúť ani ich debutový román Čo ak sme to my, ktorý za to naozaj stojí. Pretože skvelých oddychoviek nie je nikdy dosť.

Za recenziu ďakujeme Caroline Turazovej. @knihomoľky

Produkty