Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Diana Gabaldon: Cudzinka

Autor: Terézia Zoľáková, 10. marca 2020
thumbnail
Foto: Tereza Zoľáková

„Ľudia miznú neustále. Mnohých stratených napokon nájdu – či už živých alebo mŕtvych. Veď zmiznutie sa dá vysvetliť. Väčšinou.“ Historickú knižnú sériu Outlander pozná hádam každý knihomoľ. Ak by o nej aj nepočul, minimálne o úspešnom seriáli Cudzinka istotne áno. Netreba ani pripomínať, že spomínaný seriál bol natočený na motívy rovnomennej knihy Diany Gabaldon – autorky celej série Outlander..

 

Táto recenzia bude však najmä o knihe Cudzinka,  nie o seriáli. Cudzinka je úvodnou, a teda prvou časťou do série Outlander a rozpráva príbeh Clare Randallovej, ktorá žije v roku 1945. Počas vojny pracovala ako zdravotná sestra v armáde. Našťastie je už po vojne, a Clare sa snaží dať svoj život dohromady rovnako ako nešťastné manželstvo. Spolu s manželom Frankom Randallom sa vyberú na druhú svadobnú cestu do Škótska – na miesto, kde sa konajú starobylé rituály druidov. A tu sa začína fantasy pasáž, keď Claire neznáme sily vrátia do minulosti – presnejšie do roku 1743. Ocitne sa tak sama uprostred škótskej divočiny, kde muži bojujú o prežitie a ženy sú pre nich často len bezmocnou korisťou.

Claire sa nechtiac dostane do škótskeho klanu, kde ju hlavne upodozrievajú, že je anglickou špiónkou. Na tomto mieste na vlastnej koži spoznáva  nebezpečenstvo, v ktorom môže prísť nielen o svoju povesť, ale aj o život. Tu sa však stretáva s mladým Jamesom Fraserom. Keďže je ranený, Claire vychádzajúc zo svojich predošlých skúseností zdravotníčky, mu dokáže jediná pomôcť. A tu niekde sa nečakane rodí silná príťažlivosť medzi ňou a Jamesom a možno aj láska.

„Najskôr nás spojili okolnosti, potom priateľstvo a napokon aj prekvapivo silná telesná príťažlivosť.“

Cudzinka je nesmierne pútavým románom, ktorý vás prevedie tým najvzrušujúcejším dobrodružstvom hlavných postáv. Ukazuje svet v 20. storočí – moderný svet, v ktorom sa po vojne dostáva postupne všetko do normálnych koľají. Svet, ktorý pre Claire znamená domov, bezpečie, dokonca aj malé vymoženosti života ako napr. teplý kúpeľ či vodovod, alebo pohodlné cestovanie, možnosť slobodného bytia. Naopak, v tom druhom svete, v ktorom sa vrátila do minulosti, je plný nepohodlia a očividného nebezpečenstva. Claire si však akoby vedela užívať oba svety – ten súčasný aj minulá, moderný aj starobylý. Život v roku 1743 bol však v mnohom jednoduchší a ľudia tiež. Neboli menej inteligentní, ale oveľa priamejší.

Vrátiť sa naspäť do doby, v ktorej bola v manželstve s vášnivým obdivovateľom histórie Frankom Randallom, nie je pre Claire vôbec jednoduché. Hlavne, ak nevie, či sa tam dokáže a chce vrátiť. Hlavná postava tu neustále bojuje so svojimi emóciami. Môže jedna žena milovať dvoch mužov, každého v inom čase ?

Ak ste túto sériu ešte nečítali, a rozhodujete sa, či vôbec začať, rozhodne vám ju odporúčam.       

 Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej, ktorú môžete nájsť aj na Instagrame pod menom https://www.instagram.com/terez_cita/

Produkty