Edgar Allan Poe: Zostup do Maelströmu
V úvode musím trochu netradične namiesto samotného autora a jeho diela vyzdvihnúť prácu vydavateľstva SnowMouse Publishing, ktoré vydáva nielen klenoty svetovej literatúry, ale predovšetkým nádherné umelecké diela, čo mne osobne celý zážitok z čítania nielen tejto knihy (ďalšie recenzie čoskoro) vyzdvihol o niekoľko levelov vyššie. Pokiaľ ste priaznivcami aj tejto formy umenia, nemala by aspoň niektorá z kníh bratislavského vydavateľstva určite chýbať.
Jedinečné dobrodružstvá istého Hansa Pfaalla – Prvá poviedka predstavuje satirou podfarbený príbeh, ťažiaci z dobovej mánie pre medzinárodné lety balónom, entuziazmu prameniaceho z nových možností technológií a výskumu. Pôvodne bola publikovaná ako hoax.
Zostup do Maelströmu – Titulné dielo knihy predstavuje jeden z prvých Poeových sci-fi príbehov. Môžeme v nej ľahko rozoznať prvky spoločné pre viacero autorových diel: rozprávača zažívajúceho hrôzu či sužujúcu bezmocnosť a strach postáv, ktoré hraničia so šialenstvom.
Rozhovor Eirosa a Charmiona – Ústrednou témou sú kométy. Tie boli za čias Poeovho života značne populárne a nakoľko verejnosť diskusii o nich venovala značnú pozornosť, nemožno sa čudovať, že samotný spisovateľ túto tematiku využil aj vo svojich dielach rovnako ako v tomto prípade.
Mesmerické odhalenie – Poe pracuje s ideou využitia hypnózy na výskum posmrtného života. Zaujímavosťou je, že text dotiahol do takej dokonalosti, že rok po vydaní bola táto poviedka omylom prebratá istým americkým odborným periodikom ako seriózna vedecká správa.
Ostrov víl – Túto skicu Poe pôvodne napísal k rovnomennej oceľorytine od Johna Sartaina. Je to skôr báseň ako poviedka, atypicky pre Poea pokojná, až snová scenéria prírody s nádychom nadprirodzena.
Rozhovor Monosa a Uny – Nosnou myšlienkou celého príbehu je návrat k prvotnej jednote vesmíru. Naznačujú to už samotné mená postáv: Monos a Una, majstrovský opis zjednotenia zmyslov a narážky na biblické proroctvo.
Príbeh zo Skalnatých hôr – V čase, keď táto poviedka vyšla, zapĺňali stránky časopisov články s opismi orientálnych náboženstiev a je možné, že práve ony Poea inšpirovali k tomu, aby časť deja zasadil do Indie. Druhá časť sa odohráva v meste Charlottesville v americkom štáte Virginia, ktoré autor dôverne poznal, pretože tam navštevoval univerzitu.
Sila slov – Prostredníctvom rozhovoru dvoch anjelských inteligencií sa Poe zaoberá filozofickými otázkami hmoty, vedenia a Božej úlohy pri zjednocovaní hmoty a ducha.