Fredrik Backman: Medveďovce

Kniha Medveďovce vás hneď v úvode vtiahne do deja, aj keď mnohým veciam nerozumiete. Autor Fredrik Backman postupne čitateľovi predstavuje nielen hokejové mestečko Medveďovce, ale predovšetkým jeho obyvateľov, jednotlivých hráčov, ich rodiny, celkom detailne aj ich povahy, niečo z ich minulosti, ale to čo robí túto knihu najzaujímavejšou, je zmena situácie, tzv. zlomový  moment, kedy sa všetko rúca, dej naberá na obrátkach, vykryštalizujú sa určité charaktery postáv a už nič nie je ako predtým.

Možno preto ma spočiatku kniha veľmi nenadchla, aj keď bola napísaná naozaj výborne. Avšak potvrdilo sa mi, že tento Švéd, Fredrik Backman to naozaj s písaním vie a je úspešný. Ale až zhruba v polovici som pochopila, prečo to počiatočné predstavovanie a vstupovanie do deja, do života postáv, do Medveďovského života.

„V tomto meste sa nedá žiť, toto mesto treba nejako prežiť.“

MEDVEĎOVCE je malé mesto, kde je len tma, zima, a nezamestnanosť, ale je to tiež mesto s veľkými snami, do ktorého sa  po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade presťahuje štyridsiatnik Peter Andersson aj so svojou rodinou, aby postavil na nohy domovský hokejový tím zložený z miestnych juniorov.

Hokej je ústrednou témou celej knihy, ale je tiež zmyslom života obyvateľov Medveďoviec.  

„Tento šport od teba nežiada nič. Iba všetko, čo je v tebe.“

Poviete si, že táto kniha bude asi čisto mužská záležitosť. Ale nie, zaručujem vám, že táto kniha bude baviť každého... „preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem toho aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti...“

Musím sa priznať, že som si v knihe Medveďovce veľa, preveľa podčiarkovala, pri čítaní objavíte mnoho životných právd a hĺbavých myšlienok, a to podľa mňa robí knihu ešte atraktívnejšou. Nájdete tam  tiež úseky o sile rodičovskej lásky, aj o bolesti, priateľstve a súdržnosti, nezlomnej viere a túžbe stať sa víťazom, byť hráčom či trénerom a popri tom byť tiež správnym rodičom, dieťaťom, priateľom, súrodencom.

„Rodičovská láska je pozoruhodná. Všetkých ostatných niekedy začneme ľúbiť, ale dieťa nie. To ľúbime odjakživa, skôr než vôbec začne existovať.“ 

Každá postava v knihe je iná, je zaujímavá, viete si ju dokonale predstaviť, ale neviete predvídať, čo sa s ňou stane a ako sa celý dej vyvinie. To bolo na celej knihe NAJ. To, čo ju robilo v istých chvíľach smutnou, boli isté situácie, isté udalosti, ktoré museli nevyhnutne prísť, a zároveň priamo vidíte tú nespravodlivosť vo svete medzi tými šťastnejšími a menej šťastnými. Ale tak to v živote býva, a Medveďovce je kniha o ľuďoch, o živote s veľkými aj malými snami. Láska, rodina a spolupatričnosť je silným motívom prečítať si túto krásnu knihu. Verím, že pri jej čítaní strávite príjemné chvíle.

 

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej . :)

Nájdete ju aj na jej Instagram profile: @terezia.zk 

 

← Predchádzajúci blog

Ken Follett: Ohnivý stĺp

Nasledujúci blog →

Liao I-wu: Pre jednu a sto piesní