Greg King a Penny Wilsonová: Súmrak monarchie

Autori Greg King a Penny Wilsonová sa podujali na veľmi ťažkú úlohu – opäť raz opísať udalosti z roku 1889, ktoré sa udiali počas vládnutia Habsburgovcov v RakúskoUhorsku v poľovníckom zámku Mayerling vo Viedenskom lese. Od tej tragédie ubehlo veľa rokov, vyšlo nemálo článkov v novinách a napísalo mnoho vydaných aj zabudnutých kníh, ktoré chceli hodnoverne podať správu o záhadnej smrti korunného princa Rudolfa – syna cisárovnej Alžbety a cisára Františka Jozefa I.

            Na začiatok musím povedať, že Súmrak monarchie nie je žiadny historický román, je to výborne zvládnutá historická rozprava o udalostiach, ktoré tragédii predchádzali a tie, ktoré po nej nasledovali. Zároveň autori podávajú verný opis historických postáv, ktorých v tejto knihe nie je málo a udalostí, ktoré otriasli habsburskou monarchiou a zapríčinili jej následný pád -  udalosti, ktoré otriasli jej základmi a v podobe nečakanej tragédie vrazili klin rovno do srdca cisárskej rodiny.

            Súmrak monarchie opisuje tragický príbeh, z časti ľúbostný príbeh, ktorý sa odohral okolo roku 1889 a tiež určité obdobie predtým, medzi korunným princom Rudolfom Habsburským a Mary Vetserovou na zámku v Mayerlingu, kedy Rudolf v jedno zasnežené januárové ráno zastrelil najprv svoju milenku a následne obrátil zbraň proti sebe.

„Nezomieram dobrovoľne, ale musím zomrieť, aby som si ochránil česť."

            Otázkou ostáva, či to bolo naozaj tak, naozaj Rudolf zabil svoju milenku a tak spáchal samovraždu? Mohla mať táto udalosť politické pozadie? Zahmlievanie pravdy, zhabanie novinových výtlačkov, ktoré s radosťou šírili všakovaké teórie a klebety o princovej samovražde len prilievalo olej do ohňa, ktorý o niekoľko rokov neskôr vzbĺkol v oveľa väčší požiar, ktorý zachvátil monarchiu.

„Čokoľvek je lepšie ako pravda.“ 

            Až sa rozhodnete pre túto knihu, hneď v úvode sa nenechajte odradiť dlhočizným zoznamom postáv, ktoré autori zoradili podľa ich dôležitosti a ktoré vystupujú v príbehu a aj v samotných dejinách. Kniha je rozdelená na 4 časti V prvej časti, ktorá zahŕňa udalosti až do 28. januára 1889, autori predstavujú dejisko tragédie. Táto časť bola pre mňa osobne najzaujímavejšia, lebo opisovala život na habsburskom tróne, cisárovnú Alžbetu, nazývanú Sisi, Františka Jozefa, ich vzťah k deťom, narodenie Rudolfa a ich počínanie. V druhej časti sa autori snažili podať celú tú Mayerlinskú tragédiu realisticky aj s jej bezprostrednými následkami, pričom sa snažia vyhnúť rozporuplným tvrdeniam a vykonštruovaným analýzam. V tretej časti sa čítateľ má možnosť oboznámiť s mnohými konšpiračnými teóriami, aké sprevádzali tento príbeh vyše sto rokov. A v záverečnej časti sa King a Wilsonová vracajú do minulosti v kontexte s predchádzajúcimi kapitolami, skúmajú psychologické pohnútky a mnohé protirečnia a ponúkajú nové vysvetlenia.

            Súmrak monarchie je nielen odborne zvládnutá, ale najmä pútavo napísaná kniha ktorá ma v mnohom prekvapila, rozšírila moje vedomosti z histórie, svedčí o tom osem strán napísaných poznámok. Doposiaľ som takú knihu nečítala, ak nerátam encyklopédie so zameraním na záhady minulosti a významné osobnosti. Dokonca o samotnom tragickom konci jedného z detí cisárovnej Alžbety – korunného princa Rudolfa som ani len netušila. Ak vám môžem poradiť: zabudnite na romantické filmy o Sisi, a Habsburgovcoch, táto kniha (a nielen táto) vám otvorí oči a objasní mnohé z tajomstiev cisárskej rodiny, odhalí ich minulosť, vnútorné pocity, ich nepochopiteľné správanie a v neposlednom rade aj ich vládnutie.

„Dá sa predpokladať, že za mayerlinské udalosti boli zodpovední iba dvaja ľudia – Rudolf a Mary. Napriek tomu sa nikdy nedozvieme, čo sa odohralo medzi nimi za zamknutými dverami spálne. Čo dohnalo Rudolfa a Mary k takému tragickému koncu?“ 

SÚMRAK MONARCHIE je odpoveďou na mnohé otázky a záhady z histórie habsburskej dynastie a prečítať si ju bolo pre mňa výzvou a pôžitkom zároveň. Aj keď táto kniha nemá veľa strán, ako je zvykom pri historických dielach, má veľké čaro tajomna a množstvo logických úvah, ktoré pochopíte, až keď si ju prečítate do konca. Za zmienku stojí množstvo použitej literatúry v závere, o ktoré sa autori opierali pri písaní tejto nádhernej knihy.

Mayerlinský príbeh spolu s množstvom sentimentálne prikrášlených filmov o cisárovnej Alžbete vyrobil z členov rodiny Františka Jozefa kultúrne ikony. Do komnát, kde kedysi žili, prúdia v zástupoch turisti, aby si obzreli cisárovnine skvostné róby a ponorili sa do rozprávkového sveta kráľovských výsad a prepychových toaliet, pozlátených palácov a elegantných uniforiem za sprievodu sugestívných tónov Straussových valčíkov, privolávajúcich atmosféru starých čias.

 

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej . :)

Nájdete ju aj na jej Instagram profile: @terezia.zk 

 

← Predchádzajúci blog

Orhan Pamuk: Červenovláska

Nasledujúci blog →

Patrícia Stanková: Malvína