Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Ivana Ondriová: Tu si v (ne)bezpečí

Autor: Terézia Zoľáková, 8. októbra 2019
thumbnail
Foto: Terézia Zoľáková

Najnovší, v poradí už dvanásty román od Ivany Ondriovej, ktorá je za posledné roky stálicou medzi spisovateľkami, ktorých knihy na slovenský trh vydáva vydavateľstvo Motýľ, má názov Tu si v (ne)bezpečí. Ivana Ondriová sa vydala na cestu temnej romantiky a myslím si, že sa v tom našla. Dokázala to aj v tejto najnovšej knihe, v ktorej na vás bude číhať taká dusná atmosféra, že vás z nej bude doslova mraziť a napäté situácie sa budú striedať každou prečítanou kapitolou. Možno to niektorým nesadne, ale mne to sadlo úplne. Hltala som stranu za stranou a Ondriovej knihy viem prečítať aj na jeden šup.

Mladá žena, Lena, sa po strate dieťatka a rozvode rozhodne zmeniť vzduch aj mesto, a odíde z východného Slovenska južnejšie na tiché miesto, aby tam našla pokoj a venovala sa len práci. Ale nič nie je ako sa zdá, a z lesnej idylky sa stane nočná mora. Spočiatku to tak nevyzerá, aj keď majitelia jej podnájmu sú trochu zvláštni a aj nevľúdni, ale všetko sa zmení, keď sa na scéne objaví jedno malé dievčatko Amelie. Lena tuší, že čosi nie je v poriadku, a to nielen s Amelie, ktorá má Downov syndróm a nezvyčajné detstvo. Ten rodinný život, ktorý Lena pozoruje zo svojho domčeka v Maleči, na tom jej niečo nesedí. A rozhodne sa to odhaliť, zistiť odkiaľ vietor fúka, čo sa skrýva za mnohými klamstvami, ktorými ju krmí majiteľka domu. A dá sa vôbec tomu malému dievčatku pomôcť?

Kniha Tu si (ne)bezpečí láka nielen svojou obálkou, ale aj po obsahovej stránke má všetko, čo má dobrá kniha mať. Je tam predovšetkým napätie, strach, nebezpečenstvo, výrazné postavy, tie kladné aj tie zaporácke a dynamickosť deja. Temnú atmosféru nedefinujú len opisy ponurého prostredia, ako je farma uprostred lesov mimo ľudí, ale tiež výborné, nervy drasajúce dialógy, ktoré vedú hlavné postavy. A do toho všetkého je tam zamiešané aj jedno malé dieťa a zlé podmienky vo výchove.

Tu sa stretávame s neuveriteľne veľkou krutosťou, a mnohé odhalenia nenechajú čitateľa chladným, miestami je to až dojemné, ako sa Lena snaží nájsť si cestu k Amelie. A ako toto všetko vníma samotná malá Amelie? V tomto autorku naozaj obdivujem za to, že sa dokázala popasovať s tak ťažkou témou, a vykresliť všetky postavy, nielen tú detskú zároveň neponižujúco a citlivo. Do postavy Leny autorka vniesla naozaj citlivú ženskú dušu, ale i odvážnu cudzinku, ktorá vpadla do života na dedine, mimo zraku okolia, kde takmer na každom rohu číha neistota alebo zlo. Za najlepšiu časť celej knihy považujem práve tie momenty nasiaknuté tak napínavou atmosférou, že sa človeku až zastavuje dych. Aj keď nejde o žiadny krvák, má to to správne nadávkované napätie a skvele načasované rozuzlenie.

Kniha Tu si v (ne)bezpečí je napínavo napísaný román zo slovenského prostredia, ktorý má v sebe nádych detektívky, ale stále ide o mysteriózny román, ktorý si môže prečítať každý.   

Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej.

Ivana Ondriová (1981) študovala masmediálnu komunikáciu v Prešove. Pracovala ako redaktorka, reklamná a obchodná manažérka a asistentka. Písať začala počas materskej dovolenky.

Je úspešnou autorkou románov, ktoré prevažne vydáva vo Vydavateľstve Motýľ: Mladý, sexi a iba môj, Milovanie po mexicky, Chlapi na zbláznenie, Nezvestný, Značka: Neľúbená, Cudzinca nemiluj, Nebezpečne očarená, Vôňa neba, Radio loveKto skrotí Kláru (2017). V roku 2012 vydala Detský plač v podkroví v Evitapress.

... viac

Produkty