Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

-10% na nákupy od 25€ s kupónom ABCDEF

Japonsko: Umenie japonského života

Autor: Andrea Gálová, 10. septembra 2020
thumbnail
Japonsko

„Kniha Japonsko vás vezme na objavnú cestu za umením japonského života: obratného balansovania medzi dodržiavaním nadčasových tradícií a využívaním všetkých výhod moderného života s nebojácnym pohľadom do budúcnosti.“

Japonsko je krajinou mnohých tvárí. Malebný vidiek striedajú žiariace neóny miest, pieskové pláže nikdy nemiznúci sneh a prekrásne gejše pouličná móda teenagerov. Rozmanitosť, akú si človek predstavuje len v snoch. To je Japonsko. Krajina tisícich ostrovov.

Pre mnohých ľudí je však stále veľkou neznámou. Ak sa radíte medzi dobrodruhov a zaujíma  vás poznávanie ďalekých kútov sveta, kniha Japonsko s podtitulom Umenie japonského života, je pre vás tou správnou voľbou. Stručný sprievodca po tejto zaujímavej krajine z vydavateľstva Ikar.

 

„Dôvodov zaľúbiť sa do tejto očarujúcej krajiny sa dá nájsť nespočetne veľa.“

 

Čo vás prvé napadne, keď sa spomenie Japonsko? Dozaista slová ako sushi, gejša, sumo, rýchlovlak, videohry. No skrýva v sebe omnoho viac. Nekonečne veľa zaujímavých miest a dôvodov, prečo krajinu navštíviť. Stačí si len vybrať srdcu najbližší. A to presne kniha Japonsko ponúka.

Je rozdelená na osem kapitol. Každá z nich začína informatívnou mapou. Mapa vychádza z témy danej časti a zdôrazňuje miesta, ktoré sa oplatí v nadväznosti s kapitolou navštíviť. Navyše je popis obohatený fotografiami. Jednou zo zaujímavostí knihy je využitie prekladu nadpisov aj podnadpisov do japončiny.

 

Úvodná časť slúži ako vstup do poznávania krajiny. Oboznamuje čitateľa so stručnou históriou, prevádza jednotlivými ročnými obdobiami v súvislosti s charakteristickými jedlami, festivalmi, sviatkami, či farbami. Sú predstavené aj základné prvky etikety, symbolika krajiny, história a geografické členenie.

Ďalšie kapitoly sú už oslavou samotnej podstaty Japonska. Jeho rozmanitosti tiahnucej sa od severu na juh. Kde prekrásnu čistú prírodu strieda rušný mestský kolorit. Tradície sa miešajú s modernosťou a dokopy vytvárajú jedinečnosť, akú môžete spoznať len v krajine vychádzajúceho slnka.

Kniha ponúka informácie z rôznych oblastí života, ako sú kultúra, doprava, šport, umenie, architektúra. Rovnako aj veda a technika, kde Japonsko stojí na svetovej špičke. Do centra pozornosti sa dostávajú i módne výstrelky, s akými sa nestretnete nikde inde na svete, drevorezba, dekoratívne remeslá, ikebany, kaligrafia, či tvorba origami a veľa ďalšieho.

Nahliadneme aj za mystickejšie dvere krajiny. Svätyne, chrámy, dokonalé záhrady, kult bonsajov, náboženstvá, filozofie života. Mýtické bytosti fungujúce ruka v ruke s animovanými hrdinami. Automaty vydávajúce veštby. Neustále spájanie minulosti so súčasnosťou. Charakteristická črta viditeľná v každej sfére života.

 

„Japonsko je krajinou protikladov: z jedinečného spojenia tradícií a inovácií pramenia kreatívne a fascinujúce trendy, ktoré sa ďalej rozvíjajú, ovplyvňujú a inšpirujú. Japonská tvorivosť čerpá z hlbokej studnice minulosti a vyplýva z bohatstva duchovnosti, umeleckých foriem a tradičnej estetiky.“

 

Záver sprievodcu pošteklí chuťové poháriky prostredníctvom typickej japonskej kuchyne a pridá prednášku o zdravom spôsobe života Japoncov. Odhalí sa časť tajomstiev, ktoré stoja za výborným zdravotným stavom obyvateľov a ich dlhovekosťou.

Okrem všeobecných informácii čaká na čitateľa aj mnoho zaujímavostí, napríklad aké šialené pomôcky do domácnosti sa tu vyrábajú, čo je to sonosféra alebo kultúra roztomilosti, kedy narastajú ceny dopravy, ako funguje čajový obrad, ba dokonca či tetovanie môže vplývať na neobmedzené spoznávanie Japonska. Navyše každá strana je obohatená ilustráciami a fotografiami.

 

Japonsko je krajinou nespočetných farieb, chutí, vôní a hlavne originality. Či už sa do krajiny plánujete vybrať alebo nie, kniha rozhodne stojí za prečítanie. Je však potrebné upozorniť, že poskytuje len základné informácie, nejde príliš do hĺbky. Dokáže však veľmi jednoduchým a stručným spôsobom preniesť myseľ do vzdialeného ázijského štátu. Do krajiny s najkrajšími kanálovými poklopmi na svete.