Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

-10% na nákupy od 25€ s kupónom ABCDEF

Jaroslav Hašek: Můj obchod se psy a jiné povídky

Autor: Tibor Porubän, 14. októbra 2019
thumbnail

Špic, boxer alebo jazvečík? Strážny pes alebo vhodný k deťom? V našom kynologickom ústave máme všetky rasy aj povahy, farby aj veľkosti. A čo nemáme, zoženieme do dvoch dní. Zbierka poviedok geniálneho Jaroslava Haška, ktorá sa nedá prestať čítať.

Jaroslava Haška som po prvýkrát zaregistroval po tom, ako som v knižnici jedného môjho kamaráta objavil nádhernú obálku knihy, ktorá jej autora preslávila zrejme najviac – Osudy dobrého vojáka Švejka. No už málokto vie, obzvlášť čitateľ inej ako českej národnosti, že Hašek má na svojom konte aj iné, rovnako podarené diela, ktoré by nemali ostať pred ostatnými ukryté v pozadí tých najznámejších. Můj obchod se psy a jiné povídky v tomto smere rozhodne nie je výnimkou, práve naopak.

Jaroslav Hašek nemal ľahký život. Narodil sa do prostredia, kde sa žilo doslova zo dňa na deň, v núdzi, chudobe, v neustálej obave o ďalšiu existenciu. Haškov otec životnú situáciu ťažko znášal a svoje problémy utápal v alkohole, ktorý ho napokon stál život. Po jeho smrti sa majetkové pomery rodiny ešte zhoršili. Snáď aj preto, poznačený pomermi vo svojej bezprostrednej blízkosti, sa Hašek správal spočiatku ostýchavo, v škole nevynikaj a pomerne skoro z nej odišiel, aby sa pretĺkal rôznymi profesiami. Nejedny prázdniny ale trávil na cestách, ktoré dopodrobna, nezabúdajúc na presnú interpretáciu faktov, dokumentoval, a ktoré sa neskôr stali dôležitým podkladom v jeho literárnej tvorbe.

Můj obchod se psy a jiné povídky v sebe zhmotňujú všetko, čo je pre Haška typické – autentické detaily, pozorovanie, popisy, miestami priam reportážne záznamy. V jednotlivých príbehoch je krásne vidieť, že Hašek vedel pozorovať život. Pokiaľ ste niekedy čítali Švejka, prípadne ste videli minimálne rovnako geniálne filmové spracovanie s nezabudnuteľným hereckým koncertom Rudolfa Hrušinského, viete, že ak niečo spisovateľovi vždy išlo, bola láskavá, no veľmi trefná satira vtedajších pomerov v spoločnosti, ktorá inteligentným spôsobom nenechala na nikom suchú ani jedinú nitku.

Spektrum príbehov v tejto knihe je rozhodne veľmi široké a každý si v nich nájde to svoje. Aj preto je Můj obchod se psy a jiné povídky ideálna na čítanie kdekoľvek – k teplému krbu, do vlaku či pred spaním. Touto cestou ďakujem Slovartu nielen za to, že mi doprial tento príjemný zážitok, ale tiež za to, že toto Haškovo dielo priniesol na náš knižný trh.

Preslávil ho román Osudy dobrého vojáka Švejka, knihu preložili do 54 jazykov, nafilmovali, zdramatizovali a s ilustráciami Josefa Ladu patrí aj dnes medzi najobľúbenejšie romány.

V roku 1912 vyšla rozsahom neveľká kniha Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky. V tomto spracovaní zosmiešňujúcom rakúsky militarizmus je Švejk obyčajný prostý vojačik, ktorý prehnaným plnením povinností privádza svojich nadriadených k zúfalstvu, ale nie je to ešte úplne dopracovaná postava, akú vidieť v definitívnom spracovaní. Druhá verzia Švejka vznikla v dobe legionárskej, vydali ju v roku 1917 v Kyjeve a má protirakúsku tendenciu. Konečnú podobu dostali Švejkove príhody až v knihe Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války po Haškovom návrate z Ruska (1921-1923). V postave ústredného hrdinu, dobromyseľného vojaka Švejka, typizoval Jaroslav Hašek ľudový postoj k ... viac

Produkty