Literárna revue 20/2019
Prajem vám krásny sobotný večer, vítajte pri počúvaní druhej septembrovej Literárnej revue rádia Slovensko venovanej knižným novinkám a literatúre.
V dnešnej relácii vám predstavíme najnovší román Jozefa Kariku, pozhovárame sa s Alexandrou Senfft – nemeckou autorkou knihy Bolestivé mlčanie a vnučkou nemeckého vyslanca v Bratislave počas druhej svetovej vojny Hannsa Ludina, ponúkneme vám knižné tipy našich hostí, Zuzana Štelbaská vám predstaví svoju novú prózu pre mládež a čakajú vás ešte ďalšie štyri knižné novinky a telefonická aj mailová súťaž. Toto všetko vám postupne ponúkne dvojica Ivan Kovačič a Dado Nagy – spolu s našim hudobným hosťom, ktorým je britský producent a raper Adrian Nicholas Matthews Thaws známejší pod umeleckým menom Tricky. Ešte raz príjemné počúvanie.
Jozef Karika – Čierny kruh
Niektoré knihy sa ku mne dostávajú už niekoľko týždňov pred ich oficiálnym vydaním a preto dnešnú reláciu začnem najnovším románom Jozefa Kariku, ktorý vychádza budúci mesiac. Tentoraz nejde o hororový príbeh, ale o zavŕšenie série románov - V tieni mafie, Čas dravcov, Nepriateľ štátu, Čierna hra a Čierny rok.
V poslednej šiestej časti tejto série Jozef Karika opäť zachytáva historické a spoločenské procesy v jeho rodnom Ružomberku, ktoré v mnohom vysvetľujú fenomény dneška - radikalizáciu spoločnosti, sklon k extrémizmu, úpadok niektorých regiónov a obrovskú mieru korupcie. Jozef Karika opísal miesta, ľudí a udalosti, ktoré dokonale pozná a obnažuje ich až na kosť. Pod povrchom strhujúceho príbehu opäť skúma ako sa tzv. „dobré úmysly“ často menia na zlo a prechádzajú na druhú stranu. Nenápadne a nenávratne. Tak, ako takmer všetky jeho postavy. Dej sa začína v lete roku 2003. Čerstvo vyštudovaný novinár Milan Ostrý sa vracia do rodného Ružomberka a vďaka známosti s miestnym podnikateľským bossom (bývalým spoločníkom jeho mŕtveho otca) začína pracovať ako hovorca na Mestskom úrade. Zisťuje ako absurdne funguje štátna správa a kto v skutočnosti ovláda mesto a jeho finančné toky. Popri tom začína písať, dosahovať prvé literárne úspechy a neodpustí si ani sarkastické komentáre súčasnej slovenskej literárnej scény. Nasledujúca ukážka opisuje prvý pracovný deň Milana Ostrého na Mestskom úrade a súčasne jeho prvý nenápadný ústupok zlu. Ukážku vám prečíta Vlado Kobielsky.
Rozhovor s Alexandrou Senfft
Mojim prvým dnešným hosťom je nemecká autorka knihy Bolestivé mlčanie Alexandra Senfft, ktorá pred dvoma týždňami navštívila Bratislavu. Jej starým otcom bol Hanns Ludin, vysokopostavený dôstojník SA, ktorý pôsobil počas druhej svetovej vojny ako Hitlerov vyslanec na Slovensku. Medzi jeho hlavné povinnosti patrilo presadzovanie deportácie všetkých slovenských Židov do vyhladzovacích koncentračných táborov.
Hanns Ludin žil so svojou ženou Erlou a šiestimi deťmi – štyrmi dcérami a dvoma symni - v Bratislave vo vile po židovskej rodine pivovarníckej rodiny Steinovcov.
Kniha však nie je len o ňom, ale aj o jeho žene a deťoch, ktoré po návrate do Nemecka roky vytvárali legendu o „dobrom nacistovi“. Dvaja členovia Ludinovej rodiny sa však rozhodli s touto legendou skoncovať. Ludinov najmladší syn Malte, ktorý sa narodil v roku 1942 v Bratislave nakrútil o svojej rodine skvelý dokument a Ludinova vnučka Alexandra Senfft napísala o vyrovnávaní sa s pocitom viny knihu, ktorej v Nemecku udelili v roku 2008 cenu za najlepšiu biografiu.
José Eduardo Agualusa – Všeobecná teória zabúdania
Po knihe Obchodník s minulosťou z roku 2008 vychádza v týchto dňoch v slovenskom preklade ďalší román angolského (portugalsky píšuceho) prozaika José Eduarda Agualusu nazvaný Všeobecná teória zabúdania.
Autor v pestrej mozaike príbehov približuje čitateľom dejiny Angoly prostredníctvom Ludo - ženy, ktorej rodina predstavovala symbol portuglaskej kolonizácie.
Ludo sa v predvečer povstania proti portugalskej koloniálnej nadvláde a vyhlásenia nezávislosti Angoly vracia do svojho bytu s veľkou terasou. Medzi múrmi starého domu potom prežije nasledujúcich tridsať rokov - živí sa zeleninou a holubmi a spáli nábytok, aby sa zohriala. Okolitý svet však neustále preniká do jej úkrytu - raz ako hlasy z rádia či rozhovory z vedľajšieho bytu, inokedy pri pohľade z okna na prenasledovaného muža alebo tajomný odkaz priviazaný k vtáčej nohe.
Všeobecná teória zabúdania je román, ktorý vás ľahko vtiahne do víru pohnutých ľudských osudov v čase radikálnej spoločensko-politickej zmeny. Ukážku z knihy vám v preklade Miroslavy Petrovskej prečíta Boris Farkaš.
Príjemný sobotný večer, je krátko po 23-tej hodine a vy počúvate druhú časť Literárnej revue rádia Slovensko. Čakajú vás v nej ešte štyri ukážky z knižných noviniek a rozhovor s mojim druhým dnešným hosťom – autorkou kníh pre deti a mládež Zuzanou Štelbaskou.
Na úvod tu však pre vás mám tri knižné tipy. Dnes vám o svojich obľúbených autoroch porozprávajú:
herečka Lucia Hurajová: Carolina Setterwallová - Dúfajme, že ho nikdy nebudeš potrebovať,
básnik Peter Prokopec: Alain Mabackou - Rozbitý pohár
a psychiater MUDr. Pavel Černák: Radkin Honzák - Všichni žijem v blázinci a Psychosomatická prvouka.
Toľko tri knižné tipy Lucie Hurajovej, Petra Prokopca a MUDr. Pavla Černáka.
Zuzana Štelbaská – Experiment so Sofiou
A pred rozhovorom so Zuzanou Štelbaskou o jej novej knihe pre mládež, by som vám rád ponúkol krátku ukážku z nej.
Jej hlavnou postavou a rozprávačkou je Sofia - žiačka druhého stupňa základnej školy, ktorá má mladšiu sestru a zaneprázdnených (a navyše aj) rozvedených rodičov. Chodí do šachového klubu a trápi ju množstvo rôznych strachov a neistôt. Okrem krehkého sebavedomia a rozháranej rodiny ju vyvádza z miery aj extrémne ambiciózny svet šachového klubu, ktorý navštevuje.
Sofia si je vedomá, že už nie je dieťa, ale ani dospelá. Jej telo sa mení a otvára sa jej svet, ktorému nerozumie. Má potrebu skúšať objavovať a hľadať spriaznenú dušu. Jedného dňa do nej narazí mucha. Sofia ju odloží do krabičky, vezme domov a vznikne pomerne netradičné kamarátstvo. Zrazu má dôverníčku, s ktorou sa môže pozhovárať a vyžalovať z vecí, ktoré ju trápia. Ukážku z knihy vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.
Rozhovor so Zuzanou Štelbaskou
Mojou druhou dnešnou hosťkou je Zuzana Štelbaská – autorka kníh pre deti a mládež, ktorej v týchto dňoch vychádza nová próza o školáčke Sofii, ktorá rieši mnoho problémov súvisiacich s dospievaním, má pocit, že nemá naozajstného priateľa, resp. priateľku a príliš si neverí.
Juraj Kováčik – Všetky jeho svety
Prozaik Juraj Kováčik bol našim hosťom v minulej relácii. Predstavili sme jeho zbierku poviedok z minulého roka nazvanú V panoramatickom kine. O pár dní nato vyšla aj jeho nová prozaická kniha – tentoraz román. Hlavnou postavou je teoretický fyzik Andrej Kľučinský, ktorý hneď na úvod stráca svoju ženu.
Vďaka skúmaniu paralelných vesmírov sa pokúša nájsť spôsob, ako napraviť chyby, ktorých sa dopustil a znovu nájsť lásku, o ktorú prišiel. Vychádza zo zaujímavej úvahy, že keď rozmýšľame o budúcnosti – dá sa to prirovnať k obrazu rozvetveného stromu. Je tam nejaký základný kmeň, z ktorého vyrastajú konáre a z nich stále tenšie a tenšie vetvičky. Putujeme zdola a na každom rozvetvení sa rozhodujeme, ktorou cestou sa vyberieme. Nikdy nevidíme celý strom, netušíme, čím všetkým sme kedy mohli byť, kam všade sme sa mohli dostať. Zo všetkých možností poznáme len tú jednu líniu nášho života, ktorú skutočne žijeme; tie ostatné si môžeme len predstavovať a snívať o nich. Ako o prehliadke premárnených príležitostí. Ponúkam vám jednu z úvodných scén nového románu Juraja Kováčika. Ukážku z neho vám prečíta Lucia Vráblicová.
Terry Pratchett – Ľahká fantastika
V týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade ďalší príbeh o neschopnom a zbabelom čarodejníkovi Vetroplašovi z kultového cyklu Terryho Pratchetta Úžasná Plochozem – nazvaný Ľahká fantastika.
Plochozem priam prekypuje nevyspytateľnou mágiou a Vetroplašovi sa zatiaľ akoby zázrakom darí unikať nekompromisnému Smrťovi. Vďačí za to aj zaklínadlu, čo sa mu usídlilo v hlave, keď nazrel do magickej knihy Oktávo. Prefíkané zaklínadlo zaliezlo do šerých zákutí čarodejníkovho mozgu a odvtedy čaká, kedy bude vyslovené. Všetko nasvedčuje tomu, že tá pravá chvíľa nastala. Plochozemi totiž hrozí zrážka so škodoradostnou červenou hviezdou a zachrániť ju môže len Vetroplaš so svojím zaklínadlom. Horšie je, že Vetroplaša naposledy videli v okamihu, keď prepadol cez okraj sveta...
Ukážku z Ľahkej fantastiky z cyklu Úžasná plochozem od Terryho Pratchetta vám v preklade Vladislava Gálisa prečíta Daniel Fischer.
Kate Mosse – Oheň nás spasí
Britská prozaička Kate Mosse je známa nielen ako zakladateľka literárnej ceny Orange prize, ale aj ako autorka rozsiahlych historických románov. Po tituloch Labyrint, Hrobka, Citadela, Zimní duchovia a Čudákova dcéra vychádza v slovenskom preklade aj jej najnovší román Oheň nás spasí. Je to opäť monumentálna románová séria, ktorá sa odohráva na pozadí troch storočí - počnúc Francúzskom 16teho storočia až po Južnú Afriku 19teho storočia. V 16tom storočí vo Francúzsku zúria náboženské vojny. Odvážna mladá žena a vášnivý prívrženec hugenotov dostanú do rúk vzácnu relikviu a vydajú sa pátrať po dávno pochovanom tajomstve na Puivertskom hrade na úpätí Pyrenejí. Ukážku z románu Kate Mosseovej Oheň nás spasí vám v preklade Tamary Chovanovej prečíta Alfréd Swan.
V minulej relácii sme sa vás pýtali - čo mali spoločné spisovatelia J.D. Salinger a Thomas Pynchon. Dali sme vám aj tri možnosti.
A) ich knihy inšpirovali známych vrahov (Mark D.Chapman – J.Lennon). To platí iba pre J.D. Salingera. Jeho knihu mal pri sebe vrah Johna Lennona.
B) nechcú sa fotografovať a komunikovať s verejnosťou, za nedodržanie hrozia súdnymi spormi a pokutami.
C) nesúhlasia so sfilmovaním svojich diel (rež. Paul Thomas Anderson sfilmoval Skrytú vadu – Inherent vice). To tiež platí iba pre J D. Salingera.
Správna je teda odpoveď B. Knižné ceny získavajú: Broňa Kotysová, Ján Kanuscin, Otto Kohulák. 20 eurovú poukážku získava Mária Zrínska z Levoče. Gratulujeme.
Nová súťažná úloha znie takto:
Akou poruchou trpela najpredávanejšia autorka detektívnych románov Agatha Christie – autorka belgického výstredného a márnomyseľného detektíva žijúceho v Anglicku Hercula Poirota a slečny Murplovej z dedinky St. Mary Mead?
A) Dysgrafiou – nevedela čitateľne písať a tak svoje diela (93 próz a 17 hier) musela diktovať.
B) Dysgeúziou – poruchou chuti v ústach – kovová, morská.
C) Dyskalkúliou - neschopnosťou operovať s číselnými symbolmi.
Svoje odpovede nám môžete posielať do konca budúceho týždňa na adresu [email protected] a opäť hráte o knižné ceny a 20 eurovú poukážku na nákup kníh od siete kníkupectviev Panta Rhei.
Nabudúce bude našim hosťom vodič autobusu a autor humoristickej knihy Ako som vozil Nórov a Ako som vozil Nórov 2 Ondrej Sokol.
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – peknú druhú polovicu víkendu vám prajú Ivan Kovačič a Dado Nagy.