John Moe: Úžasný svet depresie

V rámci svojej knihy sa autor John Moe pokúsil nájsť pôvod jeho depresie a retrospektívou zhodnotil, že s ním bola skoro celý život, aj keď si to nie vždy uvedomoval: “Nevedel som, že depresia nie je iba nálada.” Nadľahčeným spôsobom ukazuje, ako mu sťažovala a doteraz sťažuje život, najmä tým ako dokáže skresliť realitu.

Opisuje svoje najhoršie stavy a aké bolo ťažké zdôveriť sa blízkym, pretože sa cítil ako “stelesnením zlyhanie, obyčajnou troskou”. Bál sa odsúdenia priateľov a ich sklamania, hoci si sám uvedomuje, že by sa tak nezachovali. “Človek trpiaci depresiou však veľmi ochotne dokáže uveriť tomuto skreslenému vnímaniu reality.”

John Moe knihu Úžasný svet depresie využíva ako možnosť priblížiť depresiu o niečo menej vážnym spôsobom ako je zvyčajné Jeho hlavným dôvodom je ukázať, že rozprávanie o depresii, a taktiež ďalších psychických chorobách, by malo byť prirodzené. Rozprávať o veciach, ktoré nás ťažia je prospešné a v mnohých prípadoch nám pomáha prežiť.

Sám o psychických chorobách rozpráva už dlhú dobu. Od roku 2016 sa venuje tvorbe podcastu The Hilarious World of Depression (Úžasný svet depresie), kde sa pravidelne rozpráva s rôznymi hosťami o ich psychických chorobách s rôznymi známymi hosťami.

Práve poznatky získané z týchto rozhovorov tvoria významnú súčasť knihy. Okrem svojho príbehu tak približuje to, ako svoju chorobu vnímali druhí. Vytvára tak komplexnejší pohľad a ukazuje, že vo viacerých situáciách a pocitoch,  v ktorých sa chorý človek cíti osamelý, nie je tak úplne sám.

Depresia je choroba, ktorá má veľa tvárí. Jedna z jej najzákernejších schopností je presvedčiť vás, že nie je na vine ona, ale vy. John Moe to popisuje nasledovne: “Depresia ublíži a potom sa schová; zametie stopy, takže si nakoniec myslíte, že nejde o chorobu. Že to vy ste ten zlý a zvláštny.”

Ľudí, ako je on, nazýva familiárne „smutkovia“. Smutkovia musia v živote bojovať sami so sebou a nielen keď to majú ťažké. “Depresia vás pripraví o schopnosť prežívať šťastie a cítiť hrdosť dokonca aj v tých chvíľach, keď by ste mali byť najšťastnejší a najpyšnejší.” Neustále hľadajú spôsob, ako opraviť dieru, ktorú v nich depresia vytvorila, dúfajúc, že tento alebo tento úspech všetko vyriešia. Keď sa im ho však podarí dosiahnuť, nedokážu sa z neho ani poriadne radovať.

Ako autor sám priznáva, s klinickou depresiou si sami smutkovia nevedia pomôcť. O probléme treba rozprávať, najlepšie s odborníkom. Jeho životom prešlo viacero terapeutiek, v rôznych životných obdobiach. Pomohli mu vidieť svetlo na konci tunela a prostredníctvom terapií sa naučil lepšie ovládať svoje myšlienky. Negatívne myšlienky síce neodišli, pretože jeho “hlava bude mať vždy sklon k temným myšlienkam”, je však na ne viac pripravený a môže s nimi lepšie bojovať.

Úžasný svet depresie možno nie je kniha, ktorá vám zmení život, ale môže vám pomôcť nájsť správnu cestu. Cestu, na ktorej sa nemusíte cítiť osamelý, lebo v tom nie ste sami. Je tiež ideálne pre ľudí, ktorí síce depresiou netrpia, no niekto v ich okolí áno. Pomôže im lepšie ho pochopiť.

Ak hľadáte knihu, ktorá úprimne odkrýva tajomstvá depresie prostredníctvom osobných skúseností a vtipných prirovnaní, John Moe ju napísal priamo pre vás.

 

← Predchádzajúci blog

Sally Rooney: Rozhovory s priateľmi

Nasledujúci blog →

Literárna revue 6/2021