Knižné kamarátstva

Literárna revue 6/2021

Literárna revue 6/2021
Literárna revue 6/2021

Prajem vám krásny sobotný večer, v pravidelnom čase sa vám hlási Literárna revue rádia Slovensko, v ktorej dnes privítame dvoch vzácnych hostí – v prvej hodine dramatika, herca a principála Radošinského naivného divadla - pána STANISLAVA ŠTEPKU, ktorému práve vychádza najnovšia KRONIKA KOMIKA číslo šesť so siedmimi novými hrami a po dvadsiatej tretej hodine si s vydavateľom KOLOMANOM KERTÉSZOM BAGALOM pripomenieme tridsať rokov od založenia jeho vydavateľstva pôvodnej slovenskej literatúry.   
A keďže sa mi medzi novinkami nazbieralo viacero kníh pre deti a teenagerov, budú dnešné ukážky výlučne z tejto oblasti. Pesničkový sprievod vám ponúkne hudobná sekcia Radošinského naivného divadla, doplnená v druhej hodine Marcusom Millerom. A aby ste to všetko počuli v správnom čase a poradí – budú s vami aj Lucia Cibiková a Dado Nagy.   

David O´Doherty – Hrozby sú (stále) všade okolo nás
Ako som už spomenul, dnešné ukážky z noviniek budú výlučne z kníh pre mládež. Túto literárnu kategóriu mám rád najmä preto, lebo je zvyčajne veľmi vtipná a zábavná. Najmä, keď sa hovorí a píše o vážnych veciach. Čiže, ideálne čítanie na súčasné obdobie.
Začnem knihou Hrozby sú stále okolo nás od írskeho komika, standapistu, dramatika a prozaika Davida O´Dohertyho. Je to už druhý diel jeho „hrozbologickej“ série, ktorú som nedávno objavil a mimoriadne si ma získala svojim pesimistickým humorom a prístupom k životu.
V prvej časti autor píše o viacerých napohľad nenápadných hrozbách, na ktoré si treba dávať pozor – napr. ako zistíte, že váš učiteľ je upír, čo všetko sa vám môže stať pri jazde na bicykli alebo - ktorý člen vašej domácnosti je najnebezpečnejší. 
Možno to aj sami tušíte, ale je dobré byť na tieto hrozby teoreticky pripravený.  V druhej časti Hrozbológie nájdete všetko, načo prišiel vážený a svetaznalý doktor drocent Leon Neón. Musí sa postaviť zoči-voči desivej úlohe - dostal na starosť psíka svojej sestry, ktorá odišla na dovolenku. Možno to neznie až tak nebezpečne, ale drocent Neón ho pre istotu ukryje v skrini. Potrebuje totiž napísať svoju novú HYPERDÔLEŽITÚ príručku Hrozbológie (úroveň 2). A v tej sa píše napríklad aj o hrozbách spojených s čítaním kníh. A práve o tom bude prvá dnešná ukážka. V preklade Oľgy Kralovičovej vám ju prečíta Alexander Bárta. Ír David O´Doherty – Hrozby sú stále všade okolo nás.  

Rozhovor so Stanislavom Štepkom o knihe Kronika Komika
V tejto chvíli už v Literárnej revue vítam skvelého slovenského dramatika, herca a zakladateľa Radošinského naivného divadla pána STANISLAVA  ŠTEPKU, ktorému koncom minulého roka vyšla KRONIKA KOMIKA číslo 6 ponúkajúca sedem nových hier z druhého desaťročia tohto tisícročia.
S pánom Štepkom nás spojila telefónna aplikácia a jeho syn Juraj. Na úvod by sa možno patrilo povedať, že divadlo v obci Radošina si na začiatku tohto roka pripomenulo už sto jeden rokov od prvého divadelného predstavenia v roku 1920.   

Wibke Brueggemann – Láska je pre lúzrov
Krásna skladba z repertoáru RND. Spievala fantastická džezová speváčka Lucia Lužinská. Druhá dnešná ukážka bude z debutovej knihy LÁSKA JE PRE LÚZROV autorky WIBKE BRUEGGEMANNOVEJ. Je určená najmä pre teenagerov, ktorými začínajú hádzať rôzne hormonálne výkyvy, zmeny nálad a podobne. Radosť by tým pádom mohla urobiť aj ich rodičom. Autorka Wibke Brueggemann pochádza so severného Nemecka, vyrástla na juhu Spojených Štátov a žije v Londýne. Spočiatku sa venovala herectvu, ale úspech dosiahla až svojou sériou kníh pre puberťákov.
Hlavnou hrdinkou prózy Láska je pre lúzrov je pätnásťročná Phoebe, ktorá zbožňuje čiernu farbu a neznáša ľudí. Najviac zo všetkého tých zamilovaných, ktorým hormóny udierajú do hlavy a robia z nich uslintaných zombíkov. Najhoršie je, že Phoebina najlepšia priateľka práve podstúpila takúto premenu, pretože sa zamilovala a začala randiť. A tak Phoebe oplakáva mozgovú smrť svojej kamarátky, pevne rozhodnutá, že ona sama sa nikdy nezamiluje. Ukážku z knihy Wibke Brueggemannovej Láska je pre lúzrov vám v preklade Lucie Nižníkovej prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

Príjemný sobotný večer, po správach pokračuje Literárna revue rádia Slovensko. Privítame v nej nášho druhého hosťa – vydavateľa pôvodnej slovenskej literatúry KOLOMANA KERTÉSZA BAGALU, ktorý si začiatkom februára pripomenul 30 rokov od založenia svojho vydavateľstva. Ponúknem vám ešte tri ukážky z nových kníh pre mládež, na záver vás čaká mailová súťaž - a hneď teraz tri knižné tipy.                
Aké knihy teda zaujali prekladateľku Evu Lavríkovú, básnika Petra Prokopca a výtvarníčku Moniku Mikyškovú?

Kat Ellis – Hrôza v Harrow Lake
Toľko tri knižné tipy Evy Lavríkovej, Petra Prokopca a Moniky Mikyškovej. A pred nami je tretia novinka. Hlavnou postavou hororovej prózy Hrôza v Harrow Lake waleskej autorky KAT ELLISOVEJ je Lola Noxová - dcéra kultového hororového režiséra, ktorú len tak ľahko niečo nevystraší. Keď však jej otca niekto brutálne napadne, musí sa z ich newyorského apartmánu presťahovať k svojej starej matke, ktorú nikdy nestretla. Do Harrow Lake, podivného malého mestečka, v ktorom Nolan Nox nakrútil svoj najznámejší horor. Miestni obyvatelia dosiaľ žijú z jeho slávy, čudne posadnutí všetkým, čo súvisí s filmom, ktorý ich Bohom zabudnuté mesto zviditeľnil. Lola čoskoro zistí, že v Harrow Lake nevysvetliteľne miznú ľudia. A že sa v ňom ukrýva zlo, ktoré je jej ustavične v pätách. Ukážku z knihy KAT ELLISOVEJ Hrôza v Harrow Lake vám v preklade Kataríny Kvoriakovej prečíta Dominika Žiaranová.

Rozhovor s Kolomanom Kertészom Bagalom
Môj druhý dnešný hosť KOLOMAN KERTÉSZ BAGALA bol deväťdesiatych rokoch jedným z mála vydavateľov pôvodnej tvorby – začínajúcich autorov či klasikov modernej slovenskej literatúry. V tomto období začal prostredníctvom literárnej súťaže Poviedka formovať niekoľko generácií slovenských prozaikov.
So svojimi autormi precestoval Slovensko a absolvoval tisícky literárnych podujatí. V týchto dňoch si KK BAGALA pripomína tridsiate výročie svojho vydavateľstva.

Dermot O´Leary – Toto je nindža mačka a katastrofa na mačkanici
Ďalšia novinka z kategórie pre deti a mládež je séria kníh o mačke TOTO.
Toto nie je obyčajná spoločníčka starých dám na spríjemnenie dlhých zimných večerov. TOTO je nindža mačka. Síce takmer nič nevidí, zato má nadprirodzené nindžovské superschopnosti. A ako každý nindža, aj ona musí chrániť slabších. Na svojej prvej naozaj misii musí poraziť zločineckú bandu plnú gaunerov a pašerákov všetkých druhov a veľkostí. V tretej časti série, z ktorej bude aj nasledujúca ukážka čaká odvážnu Toto dovolenka. Spolu s Blyskotovi a s ich najlepším kamošom Mačkofúzom navštívia zvierací hudobný festival - Mačkanicu!
Medzi pódiami a stanmi však niekto spriada temný plán na ovládnutie sveta zvierat i ľudí! Ukážku z knihy DERMOTA O´LEARYHO Toto je nindža mačka a katastrofa na mačkanici vám v preklade Alexandry Škorupovej prečíta Vlado Kobielsky.

Derek Landy – Detektív kostlivec 5: Krajina živých
A pred nami je posledná dnešná ukážka. Autorom je tentoraz írsky prozaik a scenárista DEREK LANDY.  Hlavnou postavou jeho série Detektív kostlivec je Kolohnát Lahoda - detektívne eso, vždy štýlovo oblečený nevídaný mág a oheň vrhajúci kostlivec so zmyslom pre humor. Sem-tam príde o hlavu, ale skrýva toho v sebe oveľa viac, ako sa na prvý pohľad zdá, čo je celkom fajn, keďže je vlastne chodiaca kostra. Kolohnát je síce mŕtvy, ale prekabátil smrť, aby mohol ochrániť svet pred prastarým nepriateľom. Aby ho však porazil, potrebuje pomoc partnerky – 13-ročnej Stephanie, ktorá si hovorí Valkýra Kainová. V piatom akčnom pokračovaní tejto série sa Kolohnát s Valkýrou snažia zistiť, kto v skutočnosti stojí za teroristickým útokom na Siene. Nepriateľ si najal neporaziteľného lámača kostí z Ruska, aby zabil Márovú, ktorá, ako sa ukázalo, má útok na svedomí, a zahladil tak všetky stopy.
Ukážku z piatej časti Detektíva kostlivca nazvanej Krajina živých od Dereka Landyho vám v preklade Patricka Franka prečíta Robo Roth. 

A je tu záver dnešnej Literárnej revue s ukážkami z nových kníh pre deti a teenagerov. A kým vyhlásim mená poslucháčov, ktorí správne odpovedali na otázku z minulej relácie, mám pre vás zaujímavú súťažnú úlohu do tej budúcej.
Našim hosťom bude o dva týždne súčasná britská autorka pre mládež, ktorej debutová kniha vyšla v slovenskom preklade práve tento týždeň. Píše sa v nej o magickej cestovnej agentúre, ktorá prenáša ľudí obdarených mágiou do úplne iných svetov prostredníctvom kufrov fungujúcich ako portál. Otázka znie: Ako sa volá autorka tejto knihy? Pomôcť by vám mohol jej pozdrav slovenským čitateľom.

To som veľmi zvedavý, koľkým sa podarí určiť, kto bude našim hosťom o dva týždne. Hráte tradične o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei. Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected]

V dnešnej relácii knižné ceny vyhrávajú:
Darinka GregorováDaniela JarabákováGabriela FajthováErika KrištofováAnna HájnikováOľga KlimkováZuzana MišíkováTomas Hlohinec.

Gratulujeme a 20 eurovú poukážku posielame Marte Lukáčovej do Trenčína.

A to je z dnešnej Literárnej revue všetko – o dva týždne sa na vás opäť tešia a veľa knižných zážitkov vám prajú: Lucia Cibiková a Dado Nagy.

 


 RTV 

← Predchádzajúce

John Moe: Úžasný svet depresie

Ďalšie →

Marieta Oslanec: Počúvaj srdce