Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Kristína Koronthályová: Nákupné prepínačky

Autor: Simona Beretová, 12. októbra 2020
thumbnail

Hlavným cieľom komiksovej tvorby je aktivácia fantázie čitateľa. Slovenský knižný trh priniesol za posledné roky viacero komiksových diel cielených prevažne na detského čitateľa a jeho bezhraničnú predstavivosť. Tentokrát však prichádza pokračovanie ,,Svätej trojice“ od autorky Kristíny Koronthályovej.

 

Kým v prvej časti sme sa mali možnosť stretnúť s troma hlavnými aktérmi bez tak zamotaného a paradoxného sveta dospelých, v jej pokračovaní tvoria dej len dve z nich. Varlátko, všeobecne neobľúbený jedinec okolitej spoločnosti, ktorý sa stal akýmsi prirodzeným predstaviteľom akomodácie. Druhou postavou je Mrnda, na pohľad nevinné dievčatko zakrývajúce svoje temné videnie sveta príjemným vzhľadom a jemným hláskom. Tretia postava, autorkou nazvaná ako Okena, je samovznetlivá, obnoviteľná a z popola povstávajúca postavička tekutého skupenstva. Obeť pomáhajúca adaptácii Mrndy v novej spoločnosti.

 

Koľko času potrebuje človek, aby sa dokonale prispôsobil okolnostiam okolo seba? Keď sa po úspešnej chemickej reakcii dostávajú v chládku nájdené priateľky na slobodu, rozhodne sa jedna z nich skúsiť šťastie v súťaži Nákupné prepínačky. Ako však dopadne nevinne vyzerajúca duchpovznášajúca aktivita, ak sa v nej ruka v ruke stretnú dve iskrivé osoby? A aký koniec čaká spoločensky poddajného tvora akým je Varlátko?

 

Štýl akým sa autorka Kristína Koronthályová rozhodla opísať problémové situácie dnešnej doby je určený predovšetkým dospievajúcim a dospelým čitateľom. Text prešpikovaný cieleným čiernym humorom a trefne doplnený ilustráciami samotnej autorky podčiarkuje stav dnešnej doby. Čierno-biela s nevyužitými šancami na zmenu.

 

,,Panoptikum antitypov zobrazených vo svojej najextrémnejšej podobe

predstavujúcich lenivosť, komplexy, zákernosť,

závislosti a iné neduhy dnešnej doby.“ 

Produkty