Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Literárna revue 21/2020

Autor: Dado Nagy, 13. októbra 2020
thumbnail
Denisa Fulmeková: Agáta

Hosťom prvej októbrovej Literárnej revue je DENISA FULMEKOVÁ - autorka novej prózy AGÁTA venovanej upáleniu prvej bratislavskej bosorky Agáty Tootovej Borlobášovej. V reláciu postupne zaznejú ukážky z kníh: Anjel v podsvetí, Agáta, Satori v Trenčíne, Smršť, Spoločný nočný mier, Unesená, Polnoc v Černobyli a Nahá pravda. Hudbný sprievod: Onda Vaga.

Príjemný sobotný večer so zaujímavým dátumom 10. 10. 2020. Vitajte pri počúvaní dvadsiatej prvej tohtoročnej Literárnej revue. V tejto chvíli už vieme, že aktuálnou držiteľkou Nobelovej ceny za literatúru – je americká poetka Luisa Glücková, aj to, že Cenu Anasoft litera získala prozaička a scenáristka Alena Sabuchová za prózu Šeptuchy. V dnešnej Literárnej revue sa zameriam predovšetkým na novinky slovenských autorov. Mojim hosťom bude prozaička Denisa Fulmeková – autorka románu AGÁTA o prvej bratislavskej bosorke a okrem toho vás čakajú ukážky z ďalších piatich slovenských a dvoch zahraničných kníh. Hudobne sa potešíme s argentínskou skupinou ONDA VAGA, čo v preklade znamená čosi ako neurčitá vlna, keďže kombinuje folk s rockom, kolumbijskú kumbiju s reggee, salsou a merengue. Koniec koncov posúďte sami. Príjemné počúvanie sobotnej Literárnej revue vám prajú Lucia Cibiková a Dado Nagy.

Juraj Červenák – Anjel v podsvetí
Knihy Juraja Červenáka a špeciálne jeho historicko-detektívna séria so Steinom a Barbaričom na mňa pôsobia vyslovene terapeuticky. Najmä v ťažkých obdobiach. Preto som sa veľmi tešil na Červenákov najnovší – v poradí siedmy román Anjel v podsvetí. Dejiskom príbehu je tentoraz mesto Plzeň v zimnom období začiatkom roka 1600. Kapitán Stein so seržantom Jarošom sem tentoraz prichádzajú neoficiálne - na pozvanie Steinovho brata Leopolda, ktorý v meste pôsobí ako hajtman a listom poprosil Joachima Steina o pomoc. Plzeň je v tom čase druhým najbohatším a najvýznamnejším mestom Českého kráľovstva a preto sa sem zo strachu z morovej nákazy na jeseň 1599 presídlil aj cisár Rudolf II. s celým svojim dvorom. V rámci neho existujú rôzne súperiace kliky a na psychicky labilného cisára (aj vládnutie) majú veľký vplyv dvorania Rumpf a Troutson. Stein krátko po príchode zistí, že jeho brat záhadne zmizol v plzenskom podzemí po tom čo začal vyšetrovať prípad zmiznutia synovca ruského vyslanca. Zdá sa, že tieto zločiny majú krytie najvyšších špičiek dvora Rudolfa II., keďže krátko po Leopoldovom zmiznutí vzal všetky jeho poznámky, podklady, aj denník kapitán Baltazár Horn - veliteľ špeciálnej cisárskej jednotky Havranov určených na špinavú prácu.
A tak sa Stein s Jarošom a miestnym katom vyberú na prieskum do tajomstvami opradeného plzenského podzemia. A čaká ich tam niekoľko prekvapení. V nasledujúcej ukážke Stein s Jarošom v snehovej víchrici smerujú do Plzne. Už to vyzerá, že zablúdili, keď ich do Rokycanskej krčmy šťastne nasmeruje Kašpar Stehlík – vzdelanec a majster slobodných umení, ktorý nesie cisárovi špeciálne sérum chrániace pred morovou nákazou. Nasledujúca ukážka sa odohráva práve v Rokycanskej krčme. Prečíta vám ju Boris Farkaš. Juraj Červenák – Anjel v podsvetí.          

Rozhovor s Denisou Fulmekovou
Najnovšia kniha Denisy Fulmekovej nazvaná Agáta je literárnou rekonštrukciou obvinenia a upálenia tzv. „prvej prešporskej bosorky“. Protagonistkou príbehu je mladá žena Agáta Tootová Borlobášová z Pyspek, čiže Podunajských Biskupíc.  Jej matka opustila manžela kvôli milencovi a Agátu vychovávala stará mama, ktorá sa venovala bylinkárstvu. Neskôr sa vydala za obchodníka s látkami Gabriela Borlobáša, s ktorým však nemala deti, a ani trvalo nežila pod jednou strechou. Jej netradičný partnerský zväzok sa stal tŕňom v oku susedov a ona sama obeťou intríg. Agáta Tootová Borlobášová sa v roku 1602 po krutom mučení priznala, že obcovala s diablom a lietala na metle. Pripomienka tejto historickej udalosti pôsobí na prvý pohľad ako bulvárna atrakcia, no Agátin príbeh je najmä výstižnou metaforou absencie práva a spravodlivosti.

Lukáš Cabala – Satori v Trenčíne
Ďalšou zaujímavou knižnou novinkou je debutová novela Lukáša Cabalu nazvaná Satori v Trenčíne. V prvom rade z nej cítiť, že pre autora je svet modernej literatúry a fantázie adekvátnejším vyjadrením životnej reality než tzv. skutočný svet. Na druhej strane - aj napriek výraznej fantazijnosti ide v prvom rade o veľmi osobnú a autobiograficky ladenú prózu. Satori v Trenčíne sa odohráva v akomsi bdelom sne. Trenčín sa tu rozrástol na veľkomesto - s metrom, mrakodrapmi, obchodným centrom a ázijskou štvrťou. Nejde však o svet budúcnosti či dystopiu - toto všetko vytvára iba kulisu pre príbeh odohrávajúci sa predovšetkým v hlave rozprávača. Hlavnou postavou je mladý muž z rázštepom čeľuste Vincent Karela, ktorému tento hendikep výrazne komplikuje osobný život. Trpí aj bolesťami chrbta a dochádza pravidelne na fyzioterapiu. Pracuje v kníhkupectve a zažíva nenaplnený vzťah ku kamarátke Sáre, ktorá hneď v úvode odchádza do zahraničia. Vincenta však zaujme sympatická fyzioterapeutka Klára. Namiesto osobného zoznámenia si začne vo fantázii konštruovať ich spoločný fiktívny príbeh. Ukážku z novely Satori v Trenčíne Lukáša Cabalu vám prečíta Daniel Fischer.

Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko. Väčšina noviniek, o ktorých dnes hovoríme a budeme hovoriť je od slovenských autorov - a aj napriek Covidu cítiť, že jesenná knižná sezóna sa opäť rozbieha. Síce bez krstov a prezentácií, ale aj tak. V druhej hodine LR vám ešte predstavíme novinky Jozefa Kariku a Vandy Rozenbergovej, ale aj zaujímavý titul od Adama Higginbothama Polnoc v Černobyli. A na úvod pre vás mám tri knižné tipy. Dnes vám o tých svojich povedia spisovatelia: Denisa Fulmeková, Daniel Majling a britský prozaik Simon Mawer. Toľko tri knižné tipy od Denisy Fulmekovej, Daniela Majlinga a Simona Mawera.

Jozef Karika – Smršť
Ďalšou knižnou novinkou, ktorá vychádza budúci týždeň je nový román Jozefa Kariku.
Po úspešných prózach Strach, Tma, Trhlina a Priepasť prichádza jeden z najpredávanejších slovenských autorov s novým mysterióznym románom nazvaným SMRŠŤ. Opäť vychádza z tajomného, ale na mnohých príkladoch zdokumentovaného nebezpečného cestného úseku v Západných Tatrách, kde dochádza k mnohým dopravným nehodám. Rozprávačom príbehu je tentoraz mladý účtovník, ktorý na opustenom parkovisku nájde vyhodenú autokameru. Keď si doma prehrá zábery, je udivený divokou a bláznivou jazdou dvoch rybárov. O nejaký čas sa dozvie, že obaja zahynuli pri autonehode. Navštívi preto svojho kamaráta policajta a začne pátranie, ktoré naznačuje, že na cestnom úseku pri vodnej nádrži Bešeňová sa deje veľké množstvo nevysvetliteľných dopravných nehôd. Otvára fenomén tzv. veterného démona, ktorý pôsobí mimoriadne deštruktívnou silou. V nasledujúcej ukážke rozprávač so svojim priateľom policajtom navštívi jednu z obetí autonehody, ktorá sa v tomto cestnom úseku udiala pred mnohými rokmi. Ukážku z nového románu Jozefa Kariku SMRŠŤ vám prečíta Vlado Kobielsky. 

Vanda Rozenbergová – Spoločný nočný mier
Slovenská prozaička Vanda Rozenbergová na seba upozornila svojimi originálnymi prózami o generačných, súrodeneckých, rodičovských a iných vzťahoch – Muž z jamy a deti z lásky, Tri smrtky sa plavia či Slobodu bažantom.      Vanda Rozenbergová má osobitý štýl a špecifický zmysel pre humor - založený na bizarnom detaile. Jej prózy mávajú zvyčajne dlhší rozbeh, kým udalosti začnú gradovať a zapadať do seba.
To platí aj pre jej najnovšiu knihu - situovaná do kúpeľného mesta, kde sa v miestnej krčme tzv. Svätyni na Dolnom Vale stretávajú chlapi a riešia osobné aj medzinárodné vzťahy. Niekto trávi psy, niekto zavraždí ženu a niekto klame. Stupňuje sa dôvera, klamstvo, ale aj láska. Na spoločnom výlete do Holandska stretnú Vanesu, osobu s nevšedným syndrómom a ich svety sa pretnú. Ukážku z novej prózy Vandy Rozenbergovej Spoločný nočný mier vám prečíta Judita Hansman.

Lucia Sasková - Unesená
Budúci týždeň vychádza pod názvom UNESENÁ aj nová - v poradí ôsma kniha populárnej slovenskej spisovateľky Lucie Saskovej. Jej hlavnou postavou a rozprávačkou je mladé dievča, ktoré po tragickej smrti rodičov čaká život, na aký nebola pripravená. Trápia ju finančné problémy, žije od výplaty k výplate a okrem práce nikam nechodí. Hoci nikoho nehľadala, úplnou náhodou jej do života vstúpi príťažlivý muž, ktorý na rozdiel od nej nemá o peniaze núdzu. Čím dlhšie sa s ním však stretáva, tým viac znepokojivých otázok si kladie: Prečo sa s ňou nikdy neukazuje na verejnosti a prečo o svojej práci vždy mlčí? 
Hlavná hrdinka sa proti svojej vôli postupne ocitá vo svete, v ktorom ide o život, nikto nie je tým, za koho sa vydáva, a ona sa musí rozhodnúť, na akú stranu sa postaví. Ukážku z nového románu Lucie Saskovej Unesená vám prečíta Dominika Žiaranová.

Adam Higginbotham – Polnoc v Černobyli
Predposledná dnešná novinka je skvelou ukážkou špičkovej literatúry faktu. Kniha britského novinára Adama Higginbthama Polnoc v Černobyli sa venuje fenoménu, ktorý bol literárne aj filmovo viac krát spracovaný. Černobyľská havária bola aj kľúčovým faktorom pri kolapse Sovietskeho zväzu. Pre Moskvu to bola nielen environmentálna a vedecká katastrofa, ale najmä katastrofa politická a finančná. Černobyľ ňou dorazil sovietsku ekonomiku, ktorá bola aj tak na pokraji zrútenia.
Novinár Adam Higginbotham venoval dve desaťročia života rozhovorom so svedkami a práci s archívnymi materiálmi, aby nám predložil túto drámu v celom rozsahu. Začítame sa do spomienok obyvateľov strateného sveta vnútroštátnych pasov, tajnej polície, dlhých radov na potraviny a hrdinského sebaobetovania za vlasť. Polnoc v Černobyli  opisuje skazu impéria, hrdinstvo jednotlivcov a zúfalo dômyselné improvizácie, ktorými sa spoločne snažili bojovať proti novému nepriateľovi. Ukážky z knihy Adama Higginbothama Polnoc v Černobyli vám v preklade Patricka Franka prečíta Vlado Kobielsky.

Vi Keelandová – Nahá pravda
Tesne pred záverom tu mám ešte krátku ukážku z knihy z novej knihy Nahá pravda americkej autorky Vi Keelandovej. Hlavnou postavou je mladá právnička, ktorá je postavená pred silnú výzvu a súčasne veľké pokušenie. Ukážku z prózy Nahá pravda vám v preklade Petra Maczovszkého prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.

A pred nami je záverečné vyhodnotenie mailovej súťaže z minulej relácie. Mali ste nám napísať ukážky z akých kníh v relácii postupne zazneli. A za správne odpovede knižné ceny posielame: Kataríne Glejtekovej, Vierkea Kollovej, Zuzane Mišíkovej, Juliane Reichardtovej a Leopoldovi Sárkozimu.
A 20 eurovu knižnú poukážku získava Jakub Martinka. Gratulujeme.

A na záver ešte súťažná úloha do budúcej relácie. Otázka znie – akému autorovi by ste navrhli udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Aký autor by si ju podľa vás zaslúžil a prečo? Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].

A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Želáme vám peknú druhú polovicu víkendu, veľa zdravia a aspoň chvíľu času na čítanie. Ideálne každý deň. Na stretnutie o dva týždne sa tešia Lucia Cibiková a Dado Nagy.


 RTV

Produkty