Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

-10% na nákupy od 25€ s kupónom ABCDEF

Laetitia Colombani: Cop

Autor: Barbora Tatierská, 18. júna 2018
thumbnail
Foto: Barbora Tatierská

Laetitia Colombani je primárne známa svojou tvorbou v kinematografii ako scenáristka, herečka a režisérka. Stojí napríklad za známym filmom Ľúbi ma, neľúbi ma v hlavnej úlohe s Audrey Tatou. Už v ňom ukázala rafinovaný spôsob práce s momentmi prekvapenia. Tak, ako popiera Colombani ľudské očakávania vo filmoch, tak to urobila aj vo svojom debute s názvom Cop.

V knihe sa paralelne rozvíjajú tri príbehy s rozdielnymi hlavnými hrdinkami, patriacich do diametrálne odlišných svetov a kultúr.

Hrdinkami príbehu z Indie sú Smita, zberačka exkrementov, s dcérou Lalitou, ktorá má nastúpiť do školy, napriek jej pôvodu nedotknuteľnej, človeka patriaceho do špecifickej skupiny, nachádzajúceho sa na úplnom okraji indickej spoločnosti. Smita je však oklamaná a jej plány o Lalitinom vzdelaní sa začínajú pomaly rúcať.

Druhá hlavná protagonistka, mladá Giulia, čitateľov zavedie z Indie na Sicíliu, do Palerma, kde pomáha otcovi v továrni na výrobu parochní. Špecializujú sa iba na talianske vlasy, ibaže nepriaznivá finančná situácia a náhly zlom v živote jej otca, ju prinútia začať premýšľať nad tým, ako zachrániť topiacu sa loď v podobe ich rodinného podniku.

Treťou hrdinkou je Kanaďanka Sarah, dvakrát rozvedená ambiciózna právnička, matka troch detí, bojujúca o miesto spoločníčky v právnickej firme. Práci obetovala celý svoj život, energiu, zdravie, rodinu. Nedokáže si ani predstaviť deň bez plného pracovného nasadenie. Avšak chtiac-nechtiac je nútená pracovné tempo zvoľniť a prehodnotiť svoj doterajší život.

Každú zo žien čaká rozhodnutie alebo ostať žiť v „zabehnutých koľajach“ a zmieriť sa s nechcenou situáciou, alebo sa vydať novou, nepoznanou a riskantnou cestou, v Smitinom prípade dokonca životu nebezpečnou. Samita, Giulia aj Sarah sú tri pramene jedného pevného vrkoča, symbolizujúceho odhodlanosť, pevnosť a chuť žiť ďalej, rásť a pokračovať v ceste a ísť vpred čomukoľvek, čo je pre nich pripravené. Ako pramene vrkoča sú všetky tri, hoci o tom nevediac, v tesnej spätosti tak, ako my všetci.

            Kniha Cop sa možno po prvých stránkach bude zdať čitateľovi navonok rozhádzaná, príliš jednoduchá a nesúvisiaca. Avšak dielo postupne odkrýva svoju hĺbku a nesie v sebe väčšie posolstvo, aké by sme od tejto zdanlivo nenápadnej knižky očakávali.

Za recenziu ďakujeme Barborke Tatierskej. :)

Instagram: @theartcticlass

Produkty