Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Doručenie zadarmo na nákupy od 25€

Lucinda Rileyová: Sedem sestier

Autor: Terézia Zoľáková, 4. septembra 2019
thumbnail
Foto: Terézia Zoľáková

Románová séria Sedem sestier získala v Taliansku literárne ocenenie Premio Bancarella a v Holandsku Hebban Feelgood Clubprijs za román roku 2018. Jej autorka, Lucinda Rileyová, sa tak stala autorkou bestselleru, ktorý je pútavo napísaným románom z historicko-romantickej série o siedmich sestrách a ich životných osudoch. Po jej prečítaní som po dlhšej dobe opäť nadobudla pocit, že titul bestseller získala táto kniha oprávnene.

Tento rok som prečítala hneď niekoľko výnimočných kníh a Sedem sestier medzi ne rozhodne patrí. Stala som sa nielen závislou od čítania jej stránok, ale zároveň bola táto kniha pre mňa veľmi inšpiratívnou. A to najlepšie na nej pokladám to úchvatné prepojenie minulosti so súčasnosťou. Zároveň sa musím priznať, že som si trochu aj googlila. Vzrušenie spojené s očakávaním bolo miestami také silné, že som na jej prečítanie nepotrebovala ani celý víkend. 

„Ľudia, ktorých ľúbiš, sú nenahraditeľní.“

„Rodina je nadovšetko. A rodičovská láska k dieťaťu je najmocnejšia sila na svete.“

Kniha Sedem sestier je mimoriadne pôsobivou sériou, skladajúcou sa zo 7 dielov, každý venovaný jednej sestre a hneď prvý diel má názov Maia – krásna samotárka, ale musí sa naučiť ľúbiť. Sedem sestier je vlastne vynikajúci úvod do celej historicko-romantickej série, ktorá vás uchváti hneď od prvej strany. Je o osudoch siedmich nevlastných sestier: Maie, Ally, Star, Cece, Tiggy, Electry a Merope a vychádza z mytologického príbehu o Plejádach, siedmich sestrách, ktoré Zeus v záujme ich bezpečia umiestnil na oblohu v podobe žiarivej hviezdokopy.

Tento príbeh vás zaujme už len samotnou anotáciou, je to príbeh o sestrách, ktoré si v ich útlom detstve adoptoval tajomný miliardár a vytvoril im domov pri Ženevskom jazere a pomenoval ich práve podľa známej hviezdokopy. Každá zo sestier v dospelosti postupne opustila svoj domov, aby spoznali iný svet, každá zameraná iným smerom, v inom povolaní a na inom mieste, okrem tej najstaršej – Maie. Po smrti otca sa sestry opäť stretnú vo svojom domove vo Švajčiarsku a každá dostane obálku s odkazom o svojom pôvode od svojho adoptívneho otca. A tu sa začína tá napínavá, tajomstvami opradená, dobrodružná časť románu. Prvý diel je venovaný najstaršej dcére. Maia je zo sestier najrozvážnejšia, avšak jej najväčšou slabosťou je jej vlastný strach. Napriek tomu sa rozhodne celkom nečakane odísť z ich rodinnej vily pri Ženevskom jazere na druhý koniec sveta – do brazílskeho Ria de janeiro.

„Každá z mojich sestier mi ponúkla miesto vo svojom živote. Keby som chcela, doslova celý rok by som mohla stráviť cestovaním po zemeguli a nazeraním do ich životov.“

Po niektorých indíciách od otca začne pátrať po svojom pôvode. A práve v Riu sa začne jej životná cesta meniť od základov. Musím povedať, že autorka vsadila na svetoznáme, inšpiratívne miesta a zároveň ich preniesla do historických súvislostí. V tomto príbehu veľkú rolu zohrá práve najslávnejšia socha – socha Krista Spasiteľa, ktorá sa týči na vrchu Corcovado v najkrajšom meste sveta – Riu de Janeiro. A to nie je stále všetko. Všetkých romantikov poteší menší posun deja aj do mesta lásky – Paríža, kde sa odohrá nielen ľúbostný príbeh istého sochára a mladého dievčaťa z bohatej brazílskej rodiny, ale aj príprava plánovanej stavby známej sochy nad Riom.

V pátraní po minulosti sa najstaršia zo sestier, Maia snaží za pomoci svojho brazílskeho priateľa a spisovateľa, ktorého knihy prekladá, pozliepať kúsky skladačky o svojom záhadnom pôvode a svojej skutočnej rodine. To, či sa jej to aj podarí, autorka nenecháva na náhodu a do historického rozprávania vložila veľkú snahu, čo sa jej aj vyplatilo, lebo je to tá najlepšia časť v knihe. 

Neviem ináč ohodnotiť túto knihu ako jeden z najlepšie a najpútavejšie napísaných románov za posledný rok a som naozaj rada, že sa dostal aj medzi slovenských čitateľov. Kniha vyšla vo vydavateľstve Tatran a má veľký potenciál stať sa bestsellerom aj u nás.

Jednoznačne odporúčam román Sedem sestier a musím dodať len toľko, že Lucinda Rileyová si ma svojím pôsobivým a nenapodobiteľným štýlom naplno získala. Teším sa na ďalšie diely zo série a myslím, že takých nás bude spomedzi čitateľov viac.   

„Schovávať sa pred svetom nikdy nefunguje, lebo ešte vždy sa každé ráno musíte stretávať so sebou v zrkadle.“


Za recenziu ďakujeme Terezke Zoľákovej.

Produkty