Michael Connelly: Čierny ľad

Keď na Štedrý deň Harry Bosch započuje z policajného hlásenia kód označujúci úmrtie policajta, hneď tuší, o koho ide. Už dlhší čas sa pošepkávalo, že by práve Calexico Moore mohol prejsť na druhú stranu, k mŕtvym. Problém bol v tom, že i keď mal Bosch službu, jeho na pomoc nik nevolal. Začínalo mu to smrdieť byrokraciou. Vládne zložky pchajúce nos do interných záležitostí. Aby niečo ututlali.

Autor Michael Connelly použil v knihe frekventovanú tému drog. Tematiku popísal dostatočne na to, aby čitateľa čo-to o drogách priučil. Nezainteresovanému človeku takéto informácie dosť napovedia. Ďalšie popisy detailov, ako prebieha transport drog, ako sú ľudia ochotní pašovať drogy cez hranice… vskutku zaujímavé informácie.

Autorovi sa podarilo navodiť pochmúrnu atmosféru špinavého Los Angeles, kde panuje zákon ulice, zločinci, díleri drog, násilie a v neposlednom rade apatia. Pojicajné zložky sú skorumpovanou časťou spločnosti, ktorej ide v prvom rade o vlastný prospech. Na uliciach už dávno nepanuje spravodlivosť, civilisti už dávno upustili od viery v dobro. Badať, že to spôsobil úmyselne, aby tak vyprovokoval čitateľa zamyslieť sa nad súčasným stavom spoločnosti a chcieť tak prevziať nadvládu nad bezútešným stavom. Je to paradox, ale práve negatívne vyznejúca udalosť stimuluje človeka k pozitívnému konaniu. Autorovi je potrebné zložiť za to poklonu. Podal výborný výkon.

Na to sú ale jeho čitatelia zvyknutí, i keď sa v tomto prípade jedná o jednu z jeho prvých kníh. Vydavateľstvo na Slovensku si dalo načas a vydalo tak knihu, ktorá sa datuje do obdobia koncov deväťdesiatych rokov. Súčasnému čitateľovi to môže spôsobiť mierne rozladenie. Keď sa ale naladí na danú minulosť, ocitne sa v krásnom prostredí bytia bez zbytočného zaťaženia počítačovou technikou, mobilmi a inými prístrojmi. Ľudia viac komunikujú ústne, sú tak schopní omnoho viac vyriešiť. Na písanie používajú pero a papier, čo je pre niekho dnes už rarita. Preto kvitujem tento zámer vydavateľstva, či už úmyselný alebo neúmyselný, zasadiť do tejto technickej doby, práve túto knihu. Výborný ťah! Čitateľ tak má možnosť nahliadnuť do doby, keď pracovali viac ľudia a menej stroje. Kedy bolo možné robiť kroky, za ktoré nik neniesol zodpovednosť. Odsúdeniahodné, poľutovaniahodné, či chvályhodné? Posúďte sami.

Kniha Čierny ľad je výborným spoločníkom na upršané večery. Dážď správne navodí pochmúrnu atmosféru, no nie je to podmienkou. Prelúskať sa príbehom dokonalého plánu, manipulácie, ale aj zrady, lásky a pochopenia, s nečakaným vyvrcholením je dobrým plánom na dnešný večer. Tak do toho. Nebudete sklamaní!

 

Za recenziu ďakujeme Martine Kušnierikovej. 

Viac info o knihách nájdete aj na jej instagrame: @matineknihy

← Predchádzajúci blog

Literárna revue 7/2019

Nasledujúci blog →

Andrew Kirk: Biografika - Leonardo