Literárna revue 7/2019

Príjemný sobotný večer – opäť v tradičnom vysielacom čase vás vítam pri počúvaní Literárnej revue rádia Slovensko, s ktorou sa dnes vydáme na dlhú, ďalekú a možno aj nebezpečnú pešiu cestu. Našim hosťom bude český cestovateľ Ladislav Zibura  – autor vtipných cestopisov o peších púťach po celom svete. Jeden z nich vychádza dokonca aj v slovenskom preklade.
Okrem toho vás čaká aj šesť knižných noviniek a tipov na čítanie, telefonická a mailová súťaž a pesničky americkej džezovej hudobníčky Jane Monheit.
Príjemné počúvanie vám (minimálne do polnoci) prajú Jana Mikovičová a Dado Nagy.     
 
Rozhovor s Ladislavom Ziburom  
Môj dnešný hosť Ladislav Zibura je mladý český spisovateľ a novinár, ktorý sa venuje peším púťam po svete a svoje zážitky zatiaľ vtipne opísal v troch knihách 40 dní pešo do Jeruzalema, Pešo medzi budhistov a komunistov a Už nikdy pešo po Arménsku a Gruzínsku. 
 
S našim hosťom – autorom vtipných cestopisov o peších púťach Ladislavom Ziburom sa ešte celkom nelúčime. Na záver relácie vám ešte porozpráva podľa čoho si vyberá svoje trasy. 
 
V tejto hodine pre vás mám ešte dve knižné novinky. A začnem najnovším románom od Stephena Kinga. Jeho nová kniha je kombináciou mystery detektívky a klasického kingovského hororu.
V mestskom parku objavia zhanobené telo jedenásťročného chlapca. Svedectvo ľudí aj odtlačkov prstov jednoznačne ukazuje na Terryho Maitlanda, trénera chlapčenského bejzbalového družstva, učiteľa angličtiny, vzorného manžela a otca dvoch dievčat. Detektív Ralph Anderson, ktorému Terry kedysi trénoval syna, nariadi rýchle zatknutie pred očami celého mesta. Anderson aj štátny zástupca majú očitých svedkov, odtlačky prstov aj vzorky DNA. Všetko sedí, prípad vyzerá jasný. Maitland však má alibi. Vyšetrovanie pokračuje a na svetlo vychádzajú nepochopiteľné, hrôzostrašné skutočnosti. Ukážku z neho vám v preklade Maríny Gálisovej prečítajú Alfréd Swan a Boris Farkaš.   
 
Druhá dnešná ukážka pochádza z najnovšej poviedkovej knihy slovenskej prozaičky a prekladateľky žijúcej v talianskom Turíne Ivany Dobrakovovovej
Ide o intímne spovede piatich mladých žien – psychicky labilnej Ivany, rozvedenej stredoškolskej profesorky s obsesívnymi sklonmi Olivie, frustrovanej matky dvoch synov Lary a tínejdžerky závislej na četovaní so staršími mužmi Veroniky.      Jednotlivé rozprávačky sa síce líšia vekom, záujmami, sociálnym a geografickým zázemím – jedno však majú spoločné – vo všetkých príbehoch cítime silnú absenciu otca - ako stabilnej rodinnej a ľudskej autority. Otcovia sa v rozprávaní vyskytujú buď ako egomaniacke trosky, alebo v podobe slabochov bez energie a záujmu o svojich najbližších. V živote svojich dcér a manželiek sa muži už roky aktívne nevyskytujú a to rozprávačky doháňa nielen k pocitom nespokojnosti, frustrácie a psychickej lability, ale aj k čoraz častejšiemu prekračovaniu rôznorodých hraníc. O čo viac sú neprítomní otcovia, o to viac do životov hrdiniek zasahujú ich matky. 
Ukážku z poviedky o čerstvo rozvedenej stredoškolskej učiteľke Olívii, ktorá ide zo školy domov a potom sa plánuje zúčastniť na programe o Pierovi Paolovi Pasolinim vám prečíta Zuzana Jurigová Kapráliková.                              
 
Príjemný sobotný večer, začína sa druhá hodina Literárnej revue rádia Slovensko, v ktorej vás ešte čakajú štyri knižné novinky a na záver aj náš dnešný hosť – cestovateľ Ladislav Zibura – známy svojimi peším púťami po svete a vtipnými knihami, ktoré o nich píše.
 
Ale najskôr pre vás mám tri tipy na čítanie. Dnes vám o svojich obľúbených knihách porozprávajú: 
už spomínaný cestovateľ Ladislav Zibura: John Steinbeck - Hrozno hnevu
publicista Mário Gešvantner: Mariana Enriquezová - Tohle je moře
a spisovateľka Ivana DobrakovováPaolo Giordano - Požierači neba
 
Ivana Dobrakovová na záver hovorila o knižnej novinke Požierači neba od talianského autora Paolao Giordana, ktorá vyšla v slovenskom preklade Márie Štefánkovej iba tento piatok. Rozprávačkou príbehu je Tresa, ktorá spomína na leto strávené s otcom na juhotalianskom vidieku pri mestečku Speziale, keď mala 14 rokov. Do tradičnej letnej nudy jej vtrhli traja chlapci - takmer ešte deti, plní nespútaných túžob, podobne ako ona. Uprostred víru udalostí, ktoré Terese navždy zmenia život, stojí Bern, ktorý ostatných priťahuje ako magnet a posúva ich až za hranicu dovoleného. Román otvára množstvo lokálnych apúlskych aj globálnych tém. Ukážku z neho vám v preklade Márie Štefánkovej prečíta Judita Hansman.
 
Minulý týždeň navštívil Slovensko švédsky autor kriminálnych románov Lars Kepler. Presnejšie navštívila nás manželská dvojica Alexander Ahndoril a Alexandra Coelho Ahndorilová – píšuca pod pseudonymom Lars Kepler. Pseudonym si zvolili preto, aby odlíšili spoločne písané detektívky od svojich ostatných samostatne písaných diel. Najnovší román Larsa Keplera v hlavnej úlohe s komisárom Joonom Linom vychádza po románoch Hypnotizér, Ihrisko, Lovec králikov, Stalker, Uspávač a Zmluva podľa Paganiniho. 
Začína sa v byte na predmestí Osla, kde nájdu mŕtveho muža. Ukáže sa, že ide o dosiaľ neznámeho vykrádača hrobov a zberateľa morbídnych trofejí. Keď polícia otvorí mraziaci box v kuchyni, objaví príšerný nález. Jedna z trofejí sa priamo týka komisára Joonu Linnu.
O niekoľko dní kontaktuje Linnu nemecká komisárka a požiada ho o pomoc pri vyšetrovaní vraždy v kempingu pri Rostocku. Obeťou bol opäť sexuálny násilník. Joona pochopí, že pravdepodobne nejde iba o náhodnú súvislosť. 
Stopy však vedú k Jurekovi, k človeku, ktorý mal byť už dávno mŕtvy a najhoršiemu sériovému vrahovi všetkých čias v severnej Európe. Ukážku vám v preklade Jany Melichárkovej prečíta Vlado Kobielsky. 
 
Ďalšia dnešná ukážka bude o najhorších deťoch na svete a ktovieprečo patri k najobľúbenejším prózam nášho syna. Napísal ju populárny britský autor zábavných detských kníh David Walliams. Jeho príbehy opisujú problémy medzi rodičmi a deťmi, vzťah k starým rodičom, ale aj sociálne rozdiely a bezdomovectvo. Je len zaujímavé ako sa poviedky o zlých deťoch s farebnými ilustráciami Tonyho Rossa podozrivo sa podobajú na Taragelove a Danglárove Rozprávky pre neposlušné deti a ich starostlivých rodičov.
Nájdeme tu napr. príbehy o Divánovej Ive, ktorá pozerá telku tak často, až prirastie k divánu. Uvrešťaná Uršuľa neustále fňuká a vymýšľa si. A samozrejme, aj tu je postava trafikanta Raja, ktorý na úvod knihu neodporúča číta a potom každú rozprávku stručne skritizuje. Niektoré z detí sú príliš namyslené, príliš hladné, nechutné, rozmaznané, súťaživé, odmietavé, prieberčivé alebo si len zo zásady odmietajú robiť svoje domáce úlohy. O jednom takomto dieťati hovorí aj nasledujúca súťažná ukážka. V preklade Michaely Hajdukovej vám ju prečíta Lucia Vráblicová.
 
Na záver som si pre vás nechal zaujímavý právnický triler, ktorý vychádza budúci týždeň. Román Victora Methosa má názov Neónový právnik. Jeho hlavnou postavou je začínajúci právnik Brigham Theodore, ktorý má obrovský problém zohnať  si prácu. A tak podnikne zúfalý krok a nastúpi do pochybnej právnickej firmy so sídlom v Salt Lake City. Ako prvý mu zveria prípad prekročenia povolenej rýchlosti, a keď ho prehrá, je presvedčený, že s kariérou právnika sa môže rozlúčiť. Šéf ho však prekvapí a pridelí mu obvinenie z úkladnej vraždy. Brighamovou novou klientkou sa stane Amanda Pierceová, utrápená a vyčerpaná matka, ktorej úchylný psychopat zavraždil šesťročnú dcéru. A ona následne zabila jeho. Videlo ju päť svedkov. Ak sa prizná, vyhne sa trestu smrti, ale pripustí, že konala nesprávne. No ak vinu odmietne, Brigham sa bude musieť pustiť do boja o jej život a svoju kariéru.
Ukážku z knihy Victora Methosa Neónový právnik vám v preklade Milana Kopeckého prečíta Boris Farkaš. 
 
Rozhovor s Ladislavom Ziburom 2
Krátko pred záverom sa ešte raz vrátime k nášmu dnešnému hosťovi spisovateľovi a cestovateľovi Ladislavovi Ziburovi, ktorý práve vydáva v slovenskom preklade knihu 40 dní pešo do Jeruzalema
 
Na záver pre vás ešte mám mená výhercov súťaže z minulej relácie. Knižné ceny vyhrávajú: Roman Tabaček, Juliana Reichardtová, Eva Kočišová a Róbert Zatlkaj.
20 eurovú poukážku posielame Márii Jurkovičovej z Piešťan. 
 
Moja dnešná súťažná úloha, vďaka ktorej sa môžete opäť zapojiť do súťaže o knižné ceny a 20 eurovú knižnú poukážku od siete kníhkupectiev Panta Rhei znie takto:
Akú trojicu domácich a zahraničných spisovateľov by ste posadili k spoločnému stolu na oslave a o akej téme by sa podľa vás mohli veľmi dobre pozhovárať?  
 
Svoje odpovede posielajte do konca budúceho týždňa na adresu [email protected].
 
A to je z dnešnej Literárnej revue všetko. Archív relácie nájdete na stránke Pantarhei.sk v sekcii Knihožrút. Na stretnutie o dva týždne sa tešia a peknú nedeľu vám prajú Jana Mikovičová a Dado NagyRTV                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
 
 
← Predchádzajúci blog

Gaia De Beaumont: Dobrá výchova

Nasledujúci blog →

Michael Connelly: Čierny ľad