Kníhkupectvo PANTA RHEI na skvalitnenie služieb používa cookies podľa pravidiel, ktoré sú Vám k dispozícii v Obchodných podmienkach. Ďalším používaním stránky s uvedenými pravidlami súhlasíte.

Osobný odber už na 560 miestach na Slovensku

Michelle Obama: Môj príbeh - Michelle Obamová

Autor: Nina Zwiefelhoferová, 23. augusta 2019
thumbnail
Foto: Nina Zwiefelhoferová

Mohlo by sa zdať, že vydanie autobiografie je akási povinná jazda, ktorú musí Michelle Obamová ako bývala prvá dáma absolvovať. Prečo? Lebo sa to patrí. Avšak knihu Môj príbeh si netreba prečítať iba zo slušnosti, lebo sa to patrí, ale kvôli tomu, že čitateľa zaujme hneď po prvých vetách.

Začínala ako dieťa z robotníckej rodiny a dotiahla to až na post prvej dámy. Presne kvôli tejto téme dokáže kniha zaujať širšie publikum. Vyznieva to totiž ako jeden z tých inšpiratívnych príbehov, ktoré sa nevedno prečo tešia v dnešnej dobe veľkej popularite. Povzbudivé a nadšené zvolanie áno ako odpoveď na autorkinu rečnícku otázku Mám na to?  nás môže utvrdiť v tom, že sa chystáme otvoriť ďalšiu z priemerných motivačných kníh. Čo ju však odlišuje od tohto typu literatúry je fakt, že nejde o egotrip manželky bývalého prezidenta. Michelle Obamová sa prostredníctvom opisu jednotlivých etáp svojho života podarilo upriamiť pozornosť na oveľa dôležitejšie témy, akými sú postavenie zranených vojakov po návrate z misie, mäsové streľby naprieč celým územím USA či uplatnenie sa na trhu práce v pozícii pracujúcej matky. O všetkých týchto spoločensky závažných témach sa snaží písať s ľudskosťou, hoci na niektorých miestach sa nevyhne až prehnanej emocionálne reakcii, avšak práve vďaka jej vypätému emocionálnemu opisu udalostí venuje aj širšia verejnosť pozornosť problému regulácie držania zbraní.

Veľká časť knihy sa, samozrejme, venuje aj otázke postavenia Afroameričanov v USA. V tomto ohľade treba vyzdvihnúť hlavne autorkino sebakritické priznanie si, že počas vysokoškolských štúdii na Princetone sa najpríjemnejšie cítila v študentskom spolku, v ktorom sa združovali afroamerický študenti. Sama konštatuje: „V skutočnosti som nemala veľa priateľov belochov. Spätne si uvedomujem, že som na tom mala rovnaký podiel viny ako iní. Bola som opatrná. Držala som sa toho, čo som poznala.“  Na viacerých miestach knihy síce spomína, že Afroameričania musia drieť dvakrát tak tvrdo, pretože sú posudzovaní prísnejšie. Avšak vďaka ohliadnutiu sa na svoje princetonské štúdium jej nikto nemôže vyčítať fanatické názory v otázke segregácie Afroameričanov v USA.

Kvalita knihy Môj príbeh Vás môže prekvapiť rovnako, ako prekvapilo obyvateľov USA zvolenie Baracka Obamu za prvého afroamerického prezidenta. Jednoznačne to nie je len ďalší plochý inšpiratívny príbeh.

 

Za recenziu ďakujeme Nine Zwiefelhoferovej. :)

 

Produkty