Ďalším prehliadaním stránky súhlasíte s používaním cookies.

Osobný odber už na 740 miestach na Slovensku

Ned Vizzini: Niečo ako čistá depka

Autor: Knihomoľka Caroline, 14. januára 2020
thumbnail

Neda Vizziniho trápili klinické depresie, v roku 2004 dokonca strávil päť dní na psychiatrickom oddelení pre dospelých. Svoju skúsenosť vložil do svojho románu Niečo ako čistá depka, ktorý mal celosvetový úspech. V roku 2010 dokonca vyšiel aj vo filmovom spracovaní.

Craig Gilner sa dostal na prestížnu školu, jeho prijatie bolo preňho najšťastnejším dňom, no odvtedy sa všetko začalo zhoršovať. S priateľmi sa už nedokázal baviť tak ako predtým, neudržal v sebe žiadne jedlo, nespával, trpel klinickými depresiami, navštevoval „cvokárov”. Keď mal pätnásť, nedokázal ďalej bojovať so svojimi problémami. Chcel skočiť z Brooklynského mostu, no spomenul si na jednu knihu z ich domácej knižnice, v ktorej našiel radu – zavolať na linku pomoci.

Tí mu poradili zájsť za lekárom. A tak skončil na psychiatrickom oddelení. A keďže sa oddelenie pre mladistvých prerábalo, dostal sa medzi dospelých, kde stretol ľudí s rôznymi psychickými problémami. Aj vďaka tejto skúsenosti pochopil, že v tom nie je sám.

Craig bol naozaj jedinečnou postavou. So svojimi démonmi sa rozhodol bojovať čo to išlo a aj keď bol na takom mieste, akým je psychiatrické oddelenie, dokázal si aj tu nájsť ľudí, s ktorými si rozumel, zabavil sa a aspoň na chvíľu zabudol na každodenný život. Aj vďaka tejto skúsenosti sa vrátil k záľube, ktorá ho vlastne najviac zo všetkého napĺňala a dokázal pomôcť nielen sebe, ale aj ostatným pacientom, ktorí mnohokrát nevedeli, ako sa postaviť na vlastné nohy.

Veľmi výnimočný bol tiež vzťah medzi Craigom a jeho rodičmi. Strachovali sa oňho, trápili sa, že mu nedokážu pomôcť, no hlavne ho vo všetkých rozhodnutiach podporovali. Aj vďaka nim a malej sestričke Sarah dokázal urobiť rozhodnutia, ku ktorým by sa bez nich možno ani neodhodlal.

Nádherná, emotívna a nesmierne dôležitá kniha, Niečo ako čistá depka. Ned Vizzini do tejto knižky vložil kus seba, kus zo svojej skúsenosti z pobytu na psychiatrickom oddelení. O to smutnejší príbeh to je, keď si na konci prečítate osud samotného autora. Ten jeho sa totiž dopísal až príliš skoro.

Prečítajte si tento výnimočný príbeh, zanechá vo vás naozaj hlbokú stopu.

 

Za recenziu ďakujeme Carolinke Turazovej, ktorú môžete nájsť aj na Instagrame pod profilom:https://www.instagram.com/knihomolky/

Produkty